103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

עיריית רמת גן פתחה במלחמה עם החרדים?

תחבורה ציבורית בשבת? • גירא-שוורץ: "האם הוא משתמש בזה כדגל למאבק או שזה למען הציבור" • סגן רה"ע: "התושבים משלמים ארנונה וצריכים לקבל תמורה"


סגן ראש עיריית רמת גן ליעד אילני הסביר כיצד יעבוד שירות ההסעה שהעירייה תפעיל, ומכעיס כל כך את החרדים בעיר: "עשינו הכל כדי שהנסיעה לא תעבור במקומות שומרי שבת. זו לא תחבורה ציבורית אלא הסעות. תושבי העיר משלמים ארנונה וצריכים לקבל תמורה על כך". עורך ראשי באתר החדשות 'בחדרי חרדים' מני גירא שוורץ הגיב בחריפות על המהלך: "ראש העיר כרמל שאמה הכהן הוא פופוליסט.  יום לאחר הבחירות הוא כבר הודיע שיפעל נגד צופרי השבת בבני ברק". 


ליעד אילני, מתי יתחילו השאטלים ואיך זה יעבוד? 
"אמור להתחיל לעבוד בסוף שבוע הבא או לכל המאוחר בסוף השבוע שלאחריו. קבענו שני מסלולים במטרה לאפשר לתושבי ר"ג שאין להם רכב פרטי להגיע לתל אביב לים או אל מקומות הבילוי האחרים. לא מדובר בתחבורה ציבורית אלא בשאטלים שלא יעברו בשכונות בעלות צביון דתי. 
העירייה תממן את זה היות ואסור לגבות כסף בשבת". 

אתם עושים מעקף של החוק שלא מאפשר תחבורה ציבורית בשבת ולכן גם לא נדרש אישור של גורם ממלכתי יותר מאשר העירייה. החרדים טוענים שיש כאן הפרה חמורה של הסטטוס קוו.
"השאלה מה הסטטוס קוו, מתי הוא התחיל ומתי הוא הופר. בשנות השבעים היו שאטלים כאלה בר"ג. תפיסת העולם שלנו היא שתושבי ר"ג משלמים ארנונה גבוהה והם אמורים לקבל שירותים גבוהים. כמו שאנחנו לא נענים לקריאות לגורמים אולטרא-חילוניים שמפצירים בנו להפסיק לממן בתי כנסת, ככה אנחנו נענים לצרכים חילוניים למרות הפצרתם של גורמים דתיים".

מני גירא שוורץ, נראה שכרמל שאמה הכהן, ראש העיר, מעצבן אתכם.
"שאמה הכהן הוא פופוליסט. ואת זה אומר ראש העיר הקודם שאומר שגם הוא הפעיל תחבצ בשבת, אבל הוא לא עשה את זה בדרך פופוליסטית. שאמה הכהן, כבר יום למחרת הבחירות, הוא הצהיר שיפעל נגד צופרי השבת בבני ברק. בכל אירוע שיעצבן את החרדים הוא דואג למנף את זה לטובתו".

למה אתה אומר את זה? עד כה תושבי רג לא יכלו להגיע בשבת, כרגע הם כן יכולים. התושבים החילוניים בטח מרוצים ממנו.
מני: "ראש העיר הקודם אומר שתחבורה ציבורית הייתה גם בזמן שהוא כיהן בצורה כזאת או אחרת".

ליעד, היו שירותים כאלה?
"לא היה שירות כזה. בשבעת החודשים האחרונים הציבור הדתי ברמת גן משבח אותנו". 
גירא: "איזה ציבור? הציבור הדתי יצא להפגין נגד ראש העיר, כשלושת אלפים איש עם כיפות סרוגות, לא חרדים. ולמה? כי שאמה הכהן הוא מתריס, הוא לא באמת רוצה לעזור לתושבים.
ליעד: ראש העיר הקודם אמר שכן הייתה תחבורה ציבורית" 

האם לאדם מיעוט יכול לא מגיע ללכת לים בשבת?
"לפי העראכים שלך - כן, לפי האמונה שלי, לשבת יש ערך עליון והיא אחד הערכים שעליהם מושתתת מדינת ישראל. הייתי רוצה ומקווה שזה לא יקרה".

ליעד, מה התכנון, כמה שאטלים יהיו?
יהיו שני קווים שיעברו פעם בשעה. תארו לעצמכם שרא שהעיר היה מפעיל את השאטלים אבל לא מביא אותם לידיעת הציבור. מה רצינו? שהציבור לא יידע את קיום השאטלים? לעשות את זה בהיחבא? זכות הציבור הדתי לא יאהב את זה, ואני כואב איתם. אבל אני לא מבין את הטענות נגד ראש העיר".
גירא: "יש מספיק כלי תקשורת שלא פונים לקהל הדתי ופוגע ברגשותיו. יש הבדל אם אתה הופך את זה לדגל, בפרהסיה".

 

עריכה: מעיין פופלבסקי 

10/07/2019
הישארו מעודכנים

כרמל שאמה הכהן
כרמל שאמה הכהן  |  צילום: קובי גדעון/פלאש 90