איפה הכסף
עם ענת דוידוב

אור יהודה: 6 בתים נפגעו ו-2 נשרפו כליל

רה"ע על תוצאות השרפה: "העירייה נערכה וניקתה שטחים בעוד מועד, אולם מותר לנו לטפל רק בשטחים הציבוריים ואסור להיכנס לשטחים פרטיים"


ראש עיריית אור יהודה ליאת שוחט סיפרה על תוצאות השרפה הקשות. בתמיכת הסוכנות היהודית יינתן סיוע מעירייה לטובת המשפחות שביתן נפגע. לדברי שוחט, העירייה נערכה וניקתה שטחים בעוד מועד, אולם התלונה של השכנים מדברת על שטח פרטי: "אסור לעירייה על פי חוק לנקות שטח פרטי".

אהובה אשכנזי, ביתך נפגע. איך התחילה השריפה?
"זה התחיל ברמת פנקס, נשרף שם שדה קוצים. העיריה מאז קניית השטח של בזק מעולם לא נכנסה ולא ניקתה, העשבים גדלו ובשניות זה התלקח".

תושבי השכונה התריעו על הבעיה עוד לפני הקיץ, מתוך חשש שמא יקרה דבר כזה?
"התרענו על נחשים, אצלי בבית היה נחש צפע".

יש בעיות עם הנכד? עברתם אירוע לא פשוט.
"בעלי עם אירוע מוחי ואחרי שני התקפי לב. הנכד בא וצעק 'סבתא הבית נשרף, תצאו!'. העשן התחיל להגיע אליי הביתה לכן סגרתי חלונות. מיד לקחנו את שני הכלבים והעמסנו הכול על העגלה".

יש לכם ביטוח לכיסוי הנזק?
"אין לי ביטוח, יש לנו משכנתא. לגבי ביטוח משכנתא אני לא יודעת. הבן שלי דיבר איתם. הכול נשרף, הפרגולה נשרפה. הנכד היה היסטרי וצעק ובכה בטלפון. כולם רצו, קרובי המשפחה באו לכאן, התחלנו להרטיב את הרעפים. רוצים שהעירייה תדאג לנו".

ליאת שוחט, ראש העיר, קצת נתונים - כמה בתים נשרפו?
"ראשית, אני רוצה לחזק את המשפחות שאיבדו את בתיהן. היה חשש להצתה. ברגע שאותר מוקד האש מיד יצאו כוחות האש ועיריית אור יהודה למקום. בסך הכול 6 בתים נפגעו, עובדי הרווחה שלנו ישבו היום עם המשפחות כדי לתת מענה ראשוני".

ביטוח במשכנתא היא לעיתים חסר-ביטוח.
"כמו שהודענו למשפחות צריך לגשת אלינו, למחלקת הרווחה או למוקד העירוני, עובדת סוציאלית נצמדת אליהם למיצוי הזכויות שלהם".

היו טענות של התושבים ששטח הקוצים הזה מועד לפורענות, התושבים ביקשו לנכש עשבים.
"עשינו בדיקה יסודית בכל אגפי העירייה לפני השידור. שמעתי את הטענות. אני לא רוצה להתווכח עם המשפחות, הם עברו חוויה מטלטלת ולא פשוטה. מידי שנה וגם בקיץ הזה עיריית אור יהודה כן ניקתה שטחים ציבוריים שבשיפוט עיריית אור יהודה, באופן יסודי. השטח גובל בבתים ברחבי העיר. לנו מותר לטפל רק בשטח ציבורי, אסור לי לשלוח אנשי עירייה לנקות בשטח פרטי. זה אסור על פי חוק. האירוע קשה, הנזק קשה, אנחנו מסתכלים קדימה איך לעזור למשפחות וקוראת לתושבים ליצור עמנו קשר".

זאת גם עזרה כספית?
"כן, באמצעות הסוכנות היהודית כל משפחה תקבל מחר בבוקר 4000 ₪ וזה המקום להודות להם. אנחנו דואגים למשפחות שביתם נשרף עד למציאת סידור לתקופה הקרובה ונלווה אותם בכל התהליך".

18/07/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שריפות (אילוסטרציה)
שריפות (אילוסטרציה)  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris