פק"ל לב רם
עם טל לב רם

לבנון, המלחמה האבודה

לרגל יציאת ספרו החדש התארח חיים הר-זהב באולפן של טל לב רם לשיחה על המלחמה שאף אחד לא דיבר עליה • "זו חוויה שהושלכה לפח האשפה של ההיסטוריה"


מלחמת לבנון הראשונה והשנייה מושרשות היטב בתרבות הצבאית שלנו, אבל רבים לא הצליחו להיזכר ב'איזור הביטחון' שבין המלחמות, והוא אינו קיים בנרטיב ההיסטורי הישראלי. מדינת ישראל נשארה בלבנון, ומסוף מבצע 'ענבי זעם' ועד יום הנסיגה מאותו 'אזור ביטחון' בלבנון ב־24 במאי 2000, נהרגו שם 179 חיילים, מאות נפצעו, ואלפים נפגעו נפשית ברמה כזו או אחרת – אז למה אירועים אלו נשכחו?

בפרק יוצא דופן בסדרת הפודקסטים הצבאיים, מצא טל לב רם קשר מיוחד למרואיין, העיתונאי חיים הר-זהב. שניהם בני אותו הגיל, ושניהם חוו ועברו את אותם האירועים. ההבדל הוא שבמהלך השנים לב רם הדחיק את מה שעבר ולעומתו הר-זהב, לוחם נח"ל לשעבר ביחידה 931, חיבר את הספר 'לבנון - המלחמה האבודה'.

"כשהיינו מסתכלים על תמונת המחזור בבית הספר ידענו שחלק מהתלמידים כבר לא יהיו בין החיים. בוודאות", אמר חיים הר-זהב והתייחס בהרחבה למאותה מלחמת ביניים שמעולם לא זכתה להגדרה מיוחדת. השניים העלו זיכרונות ונגעו גם בתמונות הקשות מהמארבים, המבצעים וההתמודדויות שנאלצו לעבור מול ארגון חיזבאללה.

"הספר הזה פתח לי דברים ששמתי בפינה והדחקתי", סיפר לב רם, ובהמשך לא יכלו שלא להתייחס לנסיגה מלבנון, וכמובן משימת כתיבת הספר שהר-זהב הטיל על עצמו בכדי שאיש לא ישכח את מה שהיה שם.

24/07/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם
Paris