פק"ל לב רם
עם טל לב רם

"הייתי צריך להגיד לרה"מ דברים שלא נעמו לאוזניו"

אם חשבתם שאתם יודעים מי האיש הכי קרוב לראש הממשלה כדאי שתחשבו שוב • איש המודיעין אורי הלפרין שוחח עם טל לב רם על תפקידו המודיעיני המורכב


ריאיון ראשון עם איש המודיעין הוותיק (מיל') אל"מ אורי הלפרין שהתארח באולפן של טל לב רם, וחשף עבורנו חלקים מתפקידו המרתק בלשכת ראש הממשלה כעוזר המודיעין של המזכיר הצבאי. מדוע לטענתו נתניהו שגה בכך שהוריד את התקן של התפקיד המשמעותי, ומה דעתו על מבצע 'עופרת יצוקה'? 

"תפקיד עוזר המודיעין של המזכיר הצבאי הוא תפקיד חשוב שנולד כתוצאה מלקחי מלחמת יום כיפור", אמר איש המודיעין הותיק, "אני מאמין שבסביבתו של ראש הממשלה צריכים לעמוד האנשים הכי מקצועיים שיביאו לו אינפורמציה וגם יידעו לייעץ בשעת הצורך". הלפרין סיפר על עבודתו הצמודה לאולמרט ונתניהו, וטען שמתוקף תפקידו הוא שימש כ'מסננת', "צאוור הבקבוק של האינפורמציה המודיעינית שעוברת לראש הממשלה היא ללא מעצורים, ומי שמסנן את המידע שהוא מקבל מהשב"כ ומאמ"ן הוא עוזר המודיעין".

הלפרין מוכר כאיש המודיעין מספר 1 של ראש הממשלה ולקח חלק בלתי נפרד באירועים ביטחוניים שונים, וישיבות הרות גורל. הוא התייחס למידע שהשפיע על מבצע 'עופרת יצוקה', תקיפת הכור הגרעיני שהתבססה על נתונים מודיעינים, ואמר: "המתח הוא עצום, נסיבות התקיפה מיוחדות, ידענו שיש סיכוי שבבוקר נקום למלחמה, ידענו שתגובת הסורים לא היתה ברורה והיינו צריכים לחכות. האינפורמציה הגיעה דרך פתק שנכנס לחדר בו נכחו כל המפקדים הישירים שלי כולם מסתכלים על הפתק הקטנטן שקיבלתי ובו כתוב לגבי התגובה הסורית, כולם רוצים לדעת אבל לפני שהספקתי להעביר את המידע בצורה מסודרת אולמרט לקח את הפתק עם הידיעה הגולמית, ניתח את המידע והקריא לכולם. המודיעין הוא זה שהכריע את מועד תקיפת הכור".

עוד הוסיף: "הייתי נוכח בסיטואציות מאוד מורכבות, מצבים בהם היה עליי לשרת את ראש הממשלה ולומר לו דברים שלא נעמו לאוזניו בתחום המדיני, למשל בתקופה הקריטית שבה כמעט נסגר הסכם בין הפלסטינים למדינת ישראל, אולמרט ואבו מאזן הלכו יד ביד לכיון של הסדר מדיני. לאולמרט היה האינטרס פוליטי אמיתי אולי אפילו יותר מאידיאולוגי, הוא רוצה להשיג הסכם שלום עם הפלסטינים, אבל המודיעין לא תמיד הראה שההישג הזה נמצא מעבר לפינה". 

עוד ב־103fm: האזינו לחלק השני של השיחה עם אל"מ (מיל') אורי הלפרין
06/08/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם
Paris