103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

שם סוף לישראבלוף

שר האנרגיה יובל שטייניץ בעקבות הגילוי על נתונים שגויים שהתקבלו ממתקני התפלה: "אני לא מוכן להשלים עם הטעיית רשויות המדינה ועם זיוף נתונים"


לאחר הקמתה של ועדת בדיקה התגלה כי שני מתקני התפלת מים מסרו נתונים שגויים. יובל שטייניץ, שר האנרגיה, הביע את מורת רוחו מהנתונים המזויפים שהתקבלו מידי אותם מתקני התפלה, והסביר גם מהו בעיניו תפקידו של מבקר המדינה. בהמשך שטייניץ התייחס גם לפרשת המסרים של איילת שקד: "זה סיפור מופרך לחלוטין, כל בר דעת יודע ששר משפטים לא יכול לסגור תיקים או להתערב בחקירות משטרה".

צהריים טובים. אנחנו מדברים על מתחם שורק להתפלת מים, מה קורה שם? מה מצאתם? היום פרסמתם ממצאים חמורים ומדאיגים.
"תראי, מאחר ואני לא מוכן להשלים עם הטיית רשויות המדינה ועם זיוף נתונים, במיוחד לא שזה בתחום רגיש כמו התפלת מים ואספקת מים לציבור, אז מיד שעלה חשש שיש לנו בעיה בנתונים, מיניתי ועדת חקירה, שהגישה לי היום את מסקנותיה - וביקשתי לבדוק לא רק את שורק אלא את כל חמשת מתקני ההתפלה בישראל."

כולל פלמחים, שגם שם נמצאו ממצאים חמורים, אני מבינה.
"נכון, גילינו ממצאים חמורים, גם בשורק וגם בפלמחים."

למה בכלל עלה החשד שמשהו לא בסדר?
"היו תלונות שכנראה לא קשורות לעניין בכלל, על צבע מסוים במים לפרקים, באזור חולון. כתוצאה מזה, חברת מקורות בדקה את המים שהיא מקבלת ממתקני ההתפלה וגילתה איזושהי בעיה בנתוני הבדיקות שהועברו לה."

איך זה עבד הדבר הזה?
"קודם כל אני רוצה להבהיר, למרות שזה לא הגיע ולא התקרב אפילו לפגיעה בבריאות הציבור..."

למה? בשורק מדובר, לפי מה שאני מבינה, על יותר מפי 4.5 כלוריד, שתיכף אני אשאל אותך מה זה עושה לנו.
"כן, אלה מלחים. דרך אגב, עד 400 זה לא נחשב מזיק או מסוכן, כלומר התקן של משרד הבריאות זה שעד 400 אפשר לשתות בשקט. לכן זה לא התקרב בכלל לאזור האדום או אפילו הכתום. אבל זה לא חשוב בעיניי, כי ברגע שמזייפים נתונים של בדיקות, אז אתה יודע איפה זה מתחיל, אבל אתה לא יודע איפה זה נגמר."

מה יוצא להם מזה, השר שטייניץ?
"כשמדובר בשורק, לא זייפו את הנתונים של הבדיקות אלא פשוט הפעילו את המתקן באופן קצת שונה ששינה את איכות המים בשעת הבדיקה, ובמשך היממה הפעילו אותו בדפוס אחר שיותר חסך אנרגיה וכל מיני עלויות אחרות, זאת אומרת יצא שם חיסכון כספי מסוים למתקן. בפלמחים, החריגה היא הרבה יותר קטנה בממדים שלה, אבל מצד שני הדפוס הרבה יותר חמור, כי בפלמחים פשוט זייפו או העבירו נתונים שונים מנתוני הבדיקות שהתבצעו בפועל."

כלומר, זה צריך ללכת למשטרה על פי מה שאני מבינה.
"נכון, אני מהרגע הראשון, כבר ביום למחרת זימנתי את הפרקליטות אליי. ביקשתי שהחקירה, שהיא יותר בפן המקצועי, תלווה על ידי גורמי הפרקליטות, לאורך כל הדרך."

זה למשל, סיפור כזה של 'ישראבלוף' והמריחות הישראליות המצויות האלה, זה קלאסי למבקר מדינה שמעביר את אחר כך, במידה ויש ממצאים פליליים, למשטרה. אתה לא מודאג מהחלשת שומרי הסף שלנו? מה שנקרא, עיין ערך המבקר החדש, וכל הוועדה שהוא ניסה למנות, והנה השופטת פריש פרשה. איך אתה מסתכל על זה? אתה קצת קרוב לעולם המשפט.
"ואני רוצה להגיד לך שאני לא מודאג בכלל, להיפך."

כי מה?
"אני חושב שהמבקר צודק. מבקר המדינה, דווקא כדי לשמור על יעילותו, על התרומה האמיתית שלו למבוקרים, שאלה אנחנו, משרדי הממשלה, גופי המדינה, חייב לשמור על הגזרה שבאמת הוקצתה של ביקורת המדינה, ולא למשל לנסות לנהל את משרדי הממשלה על ידי מה שקראו 'ביקורת בזמן אמת', שהמשמעות היא שמבקר המדינה מקבל את ההחלטות ואז נשאלת השאלה מי יבקר את ההחלטות של המבקר." 

אבל מה שווה הביקורת של מבקר מדינה בדיעבד? אחרי שכבר נגיד שר סיים את תפקידו, נמצאו שם ממצאים חמורים אבל כבר אין עם מי לדבר.
"היא שווה מאוד, כי המטרה העיקרית בגוף שנקרא מבקר המדינה, להבדיל מהפרקליטות והמשטרה, היא לא להעניש אלא לתקן, לשפר את המערכת."

נכון, אז צריך לתקן אולי תוך כדי תנועה, זה תפקידו של מבקר, כלשהו.
"זה לא מקובל ברוב העולם ואני אסביר לך גם למה. כשמבקר נותן הוראות למשרדי ממשלה, כלומר אומר 'תחליטו כך או תחליטו אחרת', הוא בעצם הופך למשרד עצמו, כלומר אז צריך לשאול איך היה תהליך קבלת ההחלטות של המבקר, מה נשקל? מה לא נשקל? מה למדו מהעבר? מה לא למדו מהעבר? ואז בעצם צריך למנות מבקר למבקר כי אתה רוצה לבקר את תהליך קבלת ההחלטות. לכן אסור שהמבקר יבוא במקום הממשלה. הממשלה מקבלת החלטות, לא המבקר. המבקר בודק את החלטות הממשלה דרך קבלתן, מעיר את הערותיו כדי שהממשלה תשפר את התנהלותה לאור ממצאיו בעתיד. הוא לא מחליט במקום משרדי הממשלה."

מה דעתך על הסיפור שפרסם אתמול חיים לוינסון, אני קוראת לו 'חסינות תמורת יועץ', 'יועץ תמורת חסינות'. איילת שקד, לשעבר שרת המשפטים, שמאוד רצתה להתקבל לליכוד ואני חושבת שאולי היית מקבל אותה בברכה, אבל קרה מה שקרה. מה אתה אומר על זה?
"לדעתי זה סיפור מופרך לחלוטין, כי כל בר דעת יודע שזה פשוט חסר שחר ששר משפטים לא יכול לסגור תיקים או להתערב בחקירות משטרה ופרקליטות, ולכן אני לא יודע מאיפה הגיע הסיפור הזה..."

היא יודעת שהיא לא יכולה לסגור תיקים אבל היא יכולה להשפיע על היועמ"ש שהיא קרובה אליו, גם היא עצמה מעידה שהיא קרובה אליו מאוד.
"בעיניי קרבה או יחסים טובים לא משפיעה, וטוב שכך, במדינת ישראל על חקירות פליליות, לא מאפשרת סגירת תיקים..."

אתה יודע שלא היו דברים? או שאתה רוצה לשער שלא היו דברים?
"אני לא יודע מה כל אחד אומר בכל מיני שיחות או מעלה השערות. אני משוכנע שאיילת שקד לא הגתה דבר כזה, ולכן, לא יודע מה אמר כל אחד בשיחות כאלה ואחרות בכל מיני שיחות כאלה ואחרות, אבל זה פשוט סיפור שאין לו היתכנות."

              


עריכה: אמיתי דואק

20/08/2019
הישארו מעודכנים

השר יובל שטייניץ
השר יובל שטייניץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90