103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"איראן מוכה כלכלית ומנסה לתקוף אותנו בשארית כוחותיה"

השר יובל שטייניץ: "במערכה הזו אנחנו מנצחים והאיראנים מפסידים" • על הפיגוע בדולב: "משוכנע שנגיע למחבלים האלה, חיים או מתים, בטווח הקרוב"


השר ממפלגת הליכוד, ד"ר יובל שטייניץ, מרוצה מתוצאות התקיפה הלילית בסוריה, ומציין כי מדובר בניצחון נוסף במערכה ממושכת, בת 4 שנים, שמתנהלת במישור הגלוי והסמוי מול איראן. בשיחה עם אילה חסון ב־103fm התייחס בין השאר למצב הביטחוני, למצוד אחר המחבלים בפיגוע בדולב, שבו נרצחה רינה שנרב ז"ל, ולמצב הליכוד בבחירות, שיתקיימו בעוד פחות מחודש.

בפתח השיחה, כאמור, התייחס למה שידוע בעקבות תקיפת חיל האוויר הלילה (ש') סמוך לדמשק. "צריך לשים דברים על דיוקם", אמר, "האיראנים מעוניינים לבנות בציר הזה כדי להשמיד את ישראל, זו מטרת העל. לכן אנחנו לא סתם פועלים נגד הציר, אנחנו כבר 4 שנים בהחלטה היסטורית, נועזת מאין כמותה של נתניהו, ומאוד מוצלחת עד עכשיו, נגד ההתבססות האיראנית בסוריה".

לדבריו, המערכה נגד איראן היא מערכה רחבה מאוד, "כי איראן מנסה להשתלט על כל המזרח התיכון". הוא הוסיף כי "במערכה הזו, שהציבור רואה רק חלק קטן ממנה כי חלק גדול ממנה מתנהל במישור החשאי, אנחנו מנצחים והאיראנים מפסידים - כי הם לא הצליחו להקים מערך צבאי משמעותי רציני בסוריה מולנו".

על פי שטייניץ, מדובר בהישג נוסף שצמח, בין השאר, לאור הסנקציות הכלכליות שחודשו על משטר האייתוללות. "הכלכלה האיראנית קורסת, בניין הכוח שלהם נפגע, וכשהם מנסים בשארית הכוחות לבנות מערך צבאי בסוריה ולהתפשט ברחבי המזרח התיכון - אז ישראל בולמת אותם", אמר.

לשאלת אילה חסון על איום הטילים המשמעותי מצפון, הוסיף: "אם איראן בעצמה, עם כל היכולות שלה, הייתה נאחזת בסוריה כמו שהם קיוו לעשות ב־4 השנים האחרונות, זה איום בסדר גודל אחר מאשר חיזבאללה או חמאס. לכן ההחלטה של נתניהו והקבינט למנוע את הדבר הזה בינתיים מתגלית כהחלטה נכונה מאוד".

"הליכוד - או עודה וטיבי בקבינט"

בהמשך השיחה ביקשה אילה חסון לשמוע את התייחסותו של שטייניץ, המכהן בקבינט המדיני־ביטחוני, לפיגוע בדולב בסוף השבוע. "האם אנחנו עדים להסלמה ביהודה ושומרון?", שאלה, והוסיפה: "אנחנו רואים את זה זוחל ומכה באופן קטלני".

"אנחנו רואים ביהודה ושומרון במשך 8-7 השנים האחרונות גלים עולים ויורדים", השיב, "בכל שנה יש לנו בערך גל או שניים של התעצמות ופיגועים. צה"ל והשב"כ פועלים באופן נמרץ ומצליחים לסכל 98-95 אחוזים מהפיגועים האלה, אבל גם פיגוע אחד או שניים מתוך 100 שמצליחים עולים לנו במחיר מאוד כואב, כמו הנערה הצעירה רינה שנרב, שנהרגה בדמי ימיה לפני יומיים. אני משוכנע שנגיע למחבלים האלה, חיים או מתים, בטווח הקרוב. זה נכון שב־71 שנותינו לא הצלחנו לבטל את הטרור".

במעבר למישור הפוליטי, מה אתה חש בשטח לקראת הבחירות?
"למרות שלא רואים את זה בסקרים, אני רואה חזרה של ההתלהבות והנחישות של תומכי הליכוד ברחבי הארץ. בשבוע שעבר הייתי במרכז, ביקנעם, בכפרים דרוזים וערביים בצפון, ואני משוכנע שרוב עם ישראל, כל מי שעיניו בראשו, יודע שהעשור האחרון בראשות נתניהו כראש ממשלה היה הטוב ביותר בתולדות ישראל - גם כלכלית, גם ביטחונית וגם מדינית".

אז מה קרה עם ליברמן?
"ליברמן החליט להעביר את הקולות לשמאל מסיבה שכנראה ברורה בעיקר לו, אבל אגיד דבר אחד - וזה הפך לברור בשבוע שעבר - אם חלילה וחס הליכוד לא ינצח בבחירות, תקום פה ממשלה עם איימן עודה, אחמד טיבי וליברמן ביחד".

אני לא רואה את ליברמן יושב עם איימן עודה.
"אני כן רואה. בקלות ימצאו את התירוץ שתקום פה ממשלה שבה ישבו עודה וטיבי כחלק מהקבינט המדיני־ביטחוני שלה. זה מה שהולכים ותופרים בשיחות מאחורי הקלעים. אנחנו בליכוד דאגנו לקידום האוכלוסייה הערבית כמו שאף ממשלה לא דאגה לפנינו, אבל כל מי שחרד לקיום ולביטחון ישראל, צריך להעדיף ממשלת ליכוד בראשות נתניהו על ממשלה של לפיד וגנץ ביחד עם עודה וטיבי".

נראה לי תסריט מופרך. אולי ייתכן גוש חוסם, אבל לא בממשלה אחת יחד.
"אני רוצה להזכיר שבתקופת קדימה, החלק השמאלני בקדימה הכניס ח"כ ערבי מהרשימה המשותפת שישב בוועדת חוץ וביטחון, ואמרו 'לא נורא שישב מישהו שהוא נגד צה"ל ונגד הציונות בוועדת חוץ וביטחון'. אחרי כמה חודשים זה נגמר, אבל זה כבר קרה - ואל תתפלאי אם אחמד טיבי ואיימן עודה ישבו בממשלה הבאה וגם בקבינט המדיני־ביטחוני".

 

עריכה: רון שהין

25/08/2019
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום ארכיון: פלאש90