103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"זה דבר חמור מאין כמותו"

אלוף במיל יאיר גולן מתייחס לפרסום הפרטים על התקיפה אמש (א') בגבול הצפון: "ניצול של אירוע ביטחוני לצרכים פוליטיים זה דבר פסול"


אלוף במילואים יאיר גולן, 'המחנה הדמוקרטי', התייחס לפרסום של הפרטים על התקיפה אמש (א') בגבול הצפון. בן כספית אמר כי לדעתו מדובר על ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שלכאורה פרסם את הפרטים. גולן התרעם על כך שניצול של אירוע ביטחוני לצרכים פוליטיים זהו דבר פסול. 

בן: אני אעשה כאן הרמת מסך ואומר שהגורם הביטחוני הבכיר שלקח אחריות בצורה חריגה ואמר שתקפנו בעיראק ובאיראן וכי נסראללה ביקש אתמול הפסקת אש - הוא בנימין נתניהו. עד לפני חצי שעה עוד הייתי מיושר עם הדרג המדיני והצבאי אבל עכשיו הוא הפך את הפעולה של אתמול לפוליטית.
"אין לי מושג בנוגע לזה וזה נשמע לי לא טוב. אני יכול לומר שהבכיר הזה אינו אני. ביומיים האחרונים אמרתי שכל ניצול של אירוע ביטחוני לצרכים פוליטיים זה דבר פסול. אני לא יודע לאושש או להפריך את הטענה שלך. אם זה אכן כך זה חמור מאוד. מדובר בביטחון ישראל, שמירת האירועים של המערכה בין המלחמות צריכה להיות כזו שיוצרת מינימום מתח ומינימום לחץ על הצד השני להסלים את המצד. כל שבירת הקוד הזה היא פסולה".

אריה: אנחנו גינינו את החמאס שמשתמש באמבולנסים להוביל מחבלים ורקטות בזמן שאנחנו אתמול השתמשנו במסוקים רפואי לפעולת הונאה. זו הייתה פעולה חכמה?
"חשיפת הפעולה הייתה לא חכמה. לא עושים הונאה כדי להתפאר שעשינו הונאה. זה מציג את הצד השני ככלי ריק ומונע ממך להשתמש באותה טריק פעם נוספת. זה מיותר".

בן: צחי הנגבי אמר שהראשונים שחשפו את הפעילות בסוריה היו מפקד חיל האוויר והרמטכ"ל בראיונות הפרישה שלהם.
"גם אני סיימתי תפקידים מלאים בפעילות מבצעית ולא נקטתי בלשוני או התפארתי בדברים שעשיתי. כל יוהרה בין אם צבאית או פוליטית היא פסולה. אני לא מבין את מי זה משרת. זה נראה לי על סף הילדותי והדברים האלה מיותרים. ככל שרק ניתן יש לשמור את הדברים מתחת לרף תודעת הציבור. אנחנו צריכים לנקוט בלשון צנועה ובמינימום חשיפה. זה הדבר הנכון לעשות".

אריה: אולי הגיע הזמן להפסיק להרתיע את נסראללה וצריך להרוג אותו?
"סיכול מנהיגות הצד השני זה נושא כבד. צריך לשאול את עצמנו איך זה ישפיע ומי יבוא במקום. אחמד יאסין לדוגמא אינו מקרה חסן נסראללה. אין מקרה דומה למשנהו. דנים איש-איש לגופו. אני מציע שבנושאים של סיכולים ממוקדים לא נדון באופן פומבי".

בן: אתה זורם עם הקמפיין של המחנה הדמוקרטי שמתעלקים על בני גנץ שמשתתף עם חבריו בכנס של סרוגים שכולל את איתמר בן גביר והרב שמואל אליהו?
"כשראש הממשלה היה יצחק שמיר והרב כהנא דיבר מעל דוכן הכנסת, שמיר היה יוצא החוצה. בן גביר הוא מאותו הז'אנר. העובדה שהאיש הזה מקבל יותר ויותר לגיטימציה בחברה הישראלית ובמערכת הפוליטית זה חמור ביותר".

אריה: כשתהיה חבר כנסת תצא כשאחמד טיבי ידבר?
"קודם כל שאהיה חבר כנסת. אני לא אכנס לכל מקרה לגופו ולא יודע לומר מה אעשה במקרה כזה או אחר. צריך לנהוג כבוד גם במוסד ולא רק באישים הדוברים. באופן עקרוני אנשים שמחזיקים בדעות גזעניות לא צריכים להיות במערכת הפוליטית. אני מצר על כך שבן גביר זכה לאיזושהי אפשרות לרוץ למערכת הפוליטית. הוא מייצג בעיני עמדות לא בגלל טבען הגזעני".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

02/09/2019
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90