103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"מי שחושב שבוחרי הליכוד לא יצביעו טועה"

שר החוץ ישראל כ"ץ על המירוץ לקלפי • מהם הסיכויים שנתניהו יוחלף? כ"ץ: "אין סרט כזה. לא מבחינה מוסרית ולא פוליטית"


13 יום לבחירות: שר החוץ ישראל כ"ץ (הליכוד) סיפר על ניסיונותיו להסיר את האיום מתביעה של אזרחי ישראל בחו"ל רק בגלל שמילאו את תפקידם במהלך מלחמות ומבצעים צבאיים. והאם יחסי נתניהו עם התקשורת חוצים את כל הגבולות? "השאלה היא מי התחיל". 

"אני בדרך לסיור בחירות בעיר בת ים עם פעילי הליכוד. כל יום מסיירים מספר פעמים בארץ, באים לשמוע ולהמריץ את כולם לצאת ולהצביע לליכוד. רק אתמול בערב חזרתי מנסיעה לשוויץ לצורך ציון 70 שנה ליחסי המדינות תוך פגישה עם שר החוץ ונשיא שוויץ שהיו מאוד ידידותיים. המשימה המרכזית שלקחתי לעצמי היא להסיר את האיום של העמדה לדין של בכירים ישראלים לשעבר בדרג המדיני והצבאי. כבר ידוע שאולמרט כמעט ונעצר כשחשב להגיע לשוויץ לתקופה קצרה. היו גם איומים על ציפי לבני ואחרים. אני מקווה שנסדיר את הדבר הזה".

מה שיפה בטקסט שאמרת שמדובר בבעיה חוצת מפלגות וממשיכים לדאוג להם. אני נושמת לרווחה.
"מדינת ישראל צריכה להגן על אנשיה. יהיו ויכוחים פוליטיים נוקבים אך זה לא קשור לצורך להגן על עצמנו. אסור לקשור את ידינו ולא נאפשר את זה".

איך מזג האוויר מבחינת הבוחרים? יש להם מוטיבציה לצאת ולהצביע?
"הייתי במפגש של עשרות אנשים במושב איתן ושמעתי את הדברים שנאמרו בשיחה גלויה. בשורה התחתונה כולם נרתמים ומבינים את משמעות המאבק. הם מבינים שמדובר בליכוד אל מול הצד השני ושאם לא מצביעים לליכוד הקול יכול להגיע למקום אחר. כולם מתגייסים. מי שחושב שבוחרי הליכוד לא יצביעו – טועה. הם רוצים את נתניהו כראש הממשלה ואת הליכוד. לעומת זאת הצד השני מחליף סיסמאות כמו גרביים. כחול לבן לקחה את הסיסמא של ליברמן וליברמן כבר לא בעד ממשלה חילונית".

ליברמן אמר שהוא בעד ממשלה חילונית ליברלית רחבה אך מתעצבן שכחול לבן גונב לו את האג'נדה.
"לליכוד יש דרך ברורה והוא מבצע אותה בעוד שהצד השני עושה סקרים ופועל לפיהם. יאיר לפיד היה מסייר בבני ברק, ברגע שליברמן לוקח לו כמה מנדטים בסקרים הם משנים את המסרים שלהם. אני חושב שהציבור יותר רציני ובוגר ממה שהפוליטיקאים האלה חושבים".

"מאמין שהליכוד תהיה המפלגה הגדולה עם רוב של 61"

שמעתי מה אריה דרעי אמר על בכירי הליכוד שפנו אליו בבחירות הקודמות?
"עזבי אותך. אני מכיר את הליכוד ואין סרט כזה שמישהו מחליף את נתניהו בתוך הליכוד. לא מבחינה מוסרית ולא מבחינה פוליטית. אנחנו הולכים כנבחרת אחת עם כללים. קבענו יושב ראש שהוא ראש הממשלה ומקבל 40% תמיכה. כל סגנון הפסילות, ללא תוקף משפטי מחייב ורצון הציבור הוא דבר שהוא לא מקובל. אם נתניהו כשיר להתמודד מבחינה משפטים, כשיר להרכיב ממשלה והציבור נותן בו אמון – מי יהיה הגורם שיכול לחלוק על זה באופן ענייני".

מבלי להזכיר שמות מדברים על אנשים שיחליפו את נתניהו במידה וזה לא יסתדר מבחינה משפטית. יש סרט פוליטי שכזה?
"הספין הזה נועד לפגוע בנתניהו".

למה זה ספין?
"זה בא לייצר שיח שמחליפים את נתניהו. כרגע אין תסריט כזה. אנחנו לא עוסקים בזה. כשהיא תהיה כולנו נהיה שם".

במידה ונתניהו נבחר ואין לו 61 מנדטים אך הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר. גנץ יקבל את הזכות להרכיב ממשלה?
"גם לו לא יהיה 61".

אז שוב נעשה בחירות? לא יביאו מישהו אחר מהליכוד שאיתו תוקם ממשלת אחדות?
"אני מאמין שהליכוד יכול להיות המפלגה הגדולה ביותר ולהשיג 61 מנדטים. אין מה לדון בתרחישים אחרים. נתניהו יקבל את המנדט וידע להרכיב ממשלה. האמירה שלא נלך פעם שלישית לבחירות חלה גם על האופוזיציה. אם נתניהו יקבל את אמון הציבור והליכוד יהיה המפלגה הגדולה – כל שאר התסריטים ייעלמו. ישלנו מחנה טבעי שצריך לוודא שהוא יקבל רוב".

זה נכון שאתם פועלים שפלג חרדי מסוים יצביעו לעוצמה יהודית?
"אני לא מכיר את זה ולא מאמין במניפולציות שכאלה. אנחנו פונים לליכודניקים וקוראים להם לא לפזול למפלגות אחרות כי אם תצביעו ליכוד הם בכל מקרה יהיו בקואליציה של נתניהו".

"מקפיד שהמכשירים הסלולרים יישארו בחוץ"

אתה מעלה בדעתך שאיוב קרא הקליט את נתניהו?
"אני שומע שהוא מכחיש ואפילו התלונן למשטרה. באופן כללי, אנשים שעובדים יחד ומקליטים אחד את השני זה דבר פסול. מי שעושה את זה לא ראוי להיות איש ציבור".

במידה והמזכירה שלו מארגנת שיחה טלפונית עם המזכירה שלך. הן לא נשארות על הקווים ומאזינות נכון?
"אני מקפיד שכל הטלפונים הסלולריים יישארו בחוץ. אני עושה את זה בגלל האיראנים והאויבים מבחוץ מחשש שיאזינו. מערכת צריכה להתבסס על אמון. מעבר לזה אני לא מכיר את הפרטים".

אתה חושש שיקליטו אותך?
"יש לי קצת ניסיון. בן גוריון אמר פעם שאם אתה יושב לבד בחדר וחושב זה כבר לא סוד. מה שדיברת, צא מתוך הנחה שזה יגיע לכל המקומות".

אז אתה שוקל מילים. הקראתי ב'חדשות 13' ידיעה בה איראן דורשת 15 מיליארד דולרים כדי שיפסיקו לחרוג מהסכם הגרעין.
"זו פשוט התבזות. להציע לאיראנים 15 מיליארד דולר שיאפשר להם להמשיך את פיתוח הטילים והטרור זו כניעה מוחלטת. אני שמח שנשיא ארה"ב לא משנה את המדיניות ולא מסיר את הסנקציות האמריקאיות. חייבים להמשיך בזה לצורך קיפול איראן מהאזור הזה. אנחנו כבר יודעים שנסראללה הוא בובה איראנית".

לסיום, יחסי נתניהו והתקשורת. נראה שנחצים כל הגבולות.
"השאלה היא מי התחיל. רבים חשים שהתקשורת נוהגת בו באופן בלתי מידתי וזה גם מוביל לתמיכה בליכוד. אנשים בעד תקשורת חופשית אך כשיש הפרזה הציבור מתקומם ותומך במי שמותקף. בסיבוב הקודם הליכוד קיבל 35 מנדטים. גם התקשורת צריכה לעשות חשבון נפש".

נדמה לי שכולם צריכים לרדת למדרון האחורי בשיח הזה. גם ראש הממשלה, גם הבן שלו וגם אנשי התקשורת. כל שיח הפילוג הזה הוא קטלני. אם לעיתונאי יש סיפור ענייני – שיפרסם אותו וששאר העיתונאים והפוליטיקאים לא יחלקו ציונים. זה דבר בזוי. נהיה כאן בית משוגעים.

עריכה: איתמר זיגלמן

 

04/09/2019
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90