103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"יש לעשות מבצע נרחב בעזה לכתישה של החמאס"

יו"ר ימינה איילת שקד על המפה הפוליטית ועל המצב הביטחוני: "יש מאמץ גדול של הליכוד לקחת לנו את הקולות" • על עזה אמרה: "שקט יענה בשקט זאת טעות"


יו"ר מפלגת ימינה, איילת שקד בריאיון לחברי הקבינט של 103fm על השבוע האחרון של מערכת הבחירות. כיצד היא נערכת לשתיית המנדטים של הליכוד ומדוע היא מצהירה שתשב רק עם בנימין נתניהו למרות המתקפות האישיות שלו ושל משפחתו עליה ועל שותפה בעשור האחרון, נפתלי בנט?

"מתחילים במאבק לעצור את הרצון של הליכוד לקחת את המנדטים שלנו ולשטות בציבור בבלוף המפלגה הגדולה. זו השיטה לקחת את המנדטים שלנו. יש מאמץ גדול מאוד של הליכוד לקחת לנו מנדטים אך אני סומכת על הציבור. הציבור חכם ומבין".

לשיטתך הוא לא היה כל כך חכם לפני ארבעה חודשים.
"כי נתניהו כל כך הלחיץ את הציבור. נתניהו ניצח את נתניהו. הציבור היום מבין שלא חשוב גודל המפלגה אלא כמות הממליצים. חשוב שיהיה לימין גוש ושימינה תהיה גדולה, אחרת נהיה לא משמעותיים ונתניהו יפנה לגנץ ועמיר פרץ".

"מי שרוצה שנהיה דומיננטים - צריך לתת לנו יותר כוח"

לא משנה איזה עלבון נתניהו הטיח בפניכם אתם עדיין אומרים שתמליצו עליו. הציבור רואה את זה.
"כשנתניהו יושב עם קואליציה אחרת הוא לא מיישם את מדיניות הימין. ב-2009 ישב עם ברק, שחרר מעל 1000 מחבלים בעסקת שליט, הקפיא את ההתיישבות ביהודה ושומרון ונאם את נאום בר אילן. כשבנט ואני נכנסנו לפוליטיקה פרסמנו את התוכנית להחלת הריבונות והסתכלו עלינו כמו על זוג משוגעים. הנה כיום ראש הממשלה מדבר על החלת הריבונות".

אתם גם הייתם בקואליציה עם יש עתיד.
"מי שבונה את הקואליציה הוא ראש הממשלה. הוא חתם קודם עם ציפי לבני, אחר כך קרא ללפיד ואנחנו היינו צריכים לעשות שותפות איתו כדי שניכנס לקואליציה. בנט בצוק איתן כחבר קבינט בודד השפיע בצורה יוצא דופן, הוא דחף למבצע לחיסול המנהרות. זה נכון שמי שמתווה את המדיניות הוא ראש הממשלה ושר הביטחון אך בסופו של דבר יש גבול למה שאפשר לעשות עם שמונה מנדטים. מי שרוצה שנהיה דומיננטיים צריך לתת לנו יותר כוח".

מה הייתם עושים אחרת לו הכוח בידיכם?
"המדיניות של שקט יענה בשקט היא טעות מיסודה. ברגע שיש שקט חמאס מתעצם. אנחנו צריכים בזמן המתאים לישראל לצאת מבצע נרחב בעזה לכתישה של חמאס ולפנות זמנית את יישובי העוטף".

יושבים כאן כתבים צבאיים שיכולים לומר לך שישראל מעולם לא עשתה ולא תעשה מבצעים כשנוח לה. כששקט לא תוקפים.
"אנחנו צריכים להחליט מתי זה הזמן המתאים. צה"ל צריך לפעול בצורה הכי חופשית שיש ולהמשיך במדיניות מכסחת דשא. אחרי צוק איתן נתנו לחמאס להתחמש כפי שנתנו לחיזבאללה להתחמש בלבנון".

זה אומר לשלוט בשטח ולפעול לילה-לילה? אין כיסוח דשא בלי לשלוט בשטח ובלי שיהרגו חיילים.
"יש. מה שאנחנו עושים בסוריה עם איראן זה גם כיסוח דשא. אנחנו מגיבים לכל פעילות שם. בלבנון נתנו לחיזבאללה להשתלט על כל לבנון. לא חייבים להיכנס קרקעית כדי לעצור פעילות. גם היום אנחנו מדי פעם תוקפים מטרות של חמאס. ברגע שהם מתחמשים – צריך לטפל בזה".

"בן גביר לא נכנס לימינה כי לא היה בוגר מספיק"

מה חשבת על התמונה של ראש הממשלה מורד מהבמה באשדוד?
"זו תחושה קשה. הדבר הטוב שיצא מזה הוא שכל המדינה מבינה באיזה מצב חיים בדרום".

היה נראה שזה נכון גם לגבי האנשים שחיים בבלפור.
"התמונה המחישה לציבור מה קורה בדרום. זו מציאות מאוד קשה".

איתמר בן גביר טוען שהסיבה שלא התאחדתם נעוצה בבנט ושלמעשה הוא זה שמנהל את ימינה ויהיה הבכיר יותר לאחר הבחירות.
"בן גביר מנהל נגדנו קמפיין. הוא לא נכנס לימינה כי לא היה בוגר מספיק להבין שבשביל אחדות צריך לוותר. גם איתמר בן גביר היה צריך לוותר ובמקום לדרוש את מקום 5 הוא היה צריך לקבל את מקום 8. אני חושבת שזה חוסר אחריות".

הוא לא עובר את אחוז החסימה?
"לדעתי לא. אין שום סיכוי שמפלגה שנמצאת על גבול אחוז החסימה בסקרים תעבור ביום הבחירות. ביום הבחירות יש משתה של המפלגות הגדולות. הליכוד באופן קבוע מקבלת 5-6 מנדטים יותר משהיא מקבלת בסקרים".

לו הוא עובר את יושבת איתו בלב שלם?
"אני חשבתי שהם צריכים לרוץ איתנו ולכן אני בוודאות לא פוסלת אותם אך סבורה שהוא לא יעבור את אחוז החסימה. אני קוראת להצביע ימינה. להצביע לבן גביר זה לסכן את גוש הימין".

את מדברת טקטית. יש גם מדינה אחרי הבחירות. את חיה בשלום עם הדעות של איתמר בן גביר?
"כנסת ישראל יודעת להכיל גם קצוות. עופר כסיף מהרשימה המשותפת קרא לי חלאה ניאו נאצית. יש קצוות בכל מקום אך הריצה של בן גביר מסכנת את הימין. אל תצביעו למפלגות שבספק יעברו את אחוז החסימה".

את רואה איזושהי היתכנות בה ימינה יחברו לממשלת גנץ וליברמן?
"לא. תמיד הימין מקבל יותר מנדטים מבסקרים. אם כל האנשים יצאו להצביע נצליח להקים קואליציית 61".

קואליציה שתהיה תלויה מאוד בדרישות החרדים, עם ראש ממשלה שמעליו מרחפת עננה של כתב אישום, שתהפוך אותו לסחיט מאוד, והוא יצטרך לשלם לכל שותפיו. זו הקואליציה הנוחה לך?
"היינו שנה וחצי עם קואליציית 61 והסתדרנו יופי. זו קואליציה הומוגנית שיודעת לתפקד. יש אתגרים אדירים למדינה בשנה הקרובה כמו טיפול במערכת הבריאות והגירעון".

ברור לך שקואליציית 61 עומדת בניגוד לטיפול בגירעון. יהיו בה כל כך הרבה שותפים שצריך לרצות אותם.
"זה לא נכון. גם לחברי הקואליציה חשוב שהקואליציה תתקיים. הם לא יתנו דרישות מופרחות. מדובר באנשים אחראים בסך הכל. אם ראש הממשלה מגבה את שר האוצר אז הכל בסדר".

הקריאה שלכם היא 'רק נתניהו' למרות שחטפת ממנו סתירה וכל העלבה בכל מקום אפשרי, איך את עושה את ההפרדה?
"הדברים האלה לא מעניינים אותי. אני חדורת מטרה ובאה ליישם אידאולוגיה. אני לא נותנת לרעשי הרקע לבלבל אותי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

 

12/09/2019
הישארו מעודכנים

איילת שקד
איילת שקד  |  צילום: פלאש 90