103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

השופט מלצר: "לא אכהן בפעם השלישית"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בשני הסבבים האחרונים הצהיר כי סיים את תפקידו • על חוסר השימוש במצלמות אמר: "הניסיונות לבצע זיופים פחתו למינימום"


השופט חנן מלצר כיהן כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית פעמיים בשנה אחת והבטיח שלא יעשה זאת בפעם השלישית: "אני מקווה שהסבב הבא יהיה בעוד 4 שנים".

אם נלך לבחירות בפעם השלישית. מה סיכוי שתסכים לעשות את תפקידך שוב?
"אצלי מילה זו מילה. אני לא אכהן בפעם השלישית ומקווה שלא תהיה מערכה שלישית בסמיכות. תרמתי את חלקי פעמיים ולא עוד. מכיוון שיש פרק זמן בו צריך להיכנס לתפקיד כולל טיפול בנושאים ביטחוניים הסכמתי לבצע התפקיד בפעם השנייה בלבד".

אחרי שפורסמו התוצאות הרשמיות. איך אתה מסכם את מערכת הבחירות הזו?
"בסך הכל הדברים עבדו יפה וזה לא בא מעצמו. כשיש הצלחה קודמת לה עבודה רצינית של הכנה והפקת לקחים".

בפעם שעברה היו טענות על זיופים רבים ומוועדת הבחירות נמסר שהמשטרה חוקרת. הסתבר שהיא חוקרת ותחקור גם בעתיד רק המשטרה הגיע למקצת האנשים שהתלוננו, אולי עוד לא סגרנו את הבחירות הקודמות?
"ניסו להעצים מקרים שהיו בשוליים של השוליים ולערער את הלגיטימציה של הבחירות. עוד לפני מסירת התוצאות הרשמיות לנשיא המדינה בבחירות הקודמות העברתי ליועץ המשפטי ולממלא מקום מפכ"ל המשטרה שורה של דברים שגילינו כולל את שלל התלונות שהעביר חבר הכנסת דוד ביטן. היו סך הכל כ-140 תלונות והמשטרה נכנסה מיד לפעולה. אפשר לומר שמתוך 140 טענות היו רק 10-12 דברים רציניים. חלקם נחקרו ביסודיות ובחלקם לא היה הרבה מה לחקור. היה גם מי שניסה להעצים את הדברים ולטעון שלא פנו לחלק מהאנשים. לא פנו לחלק מהאנשים כי התמקדו בדברים הממשיים. לא התבססו על שמועות".

בסיום הספירה עבר מנדט מיהדות התורה לליכוד. מה מערך השיקולים שלך כשאתה בוחר לפרסם תוצאות כשיש עוד קלפיות בבדיקה?
"אני צריך להחליט את התוצאה בפרק זמן מסוים. בנושא הזה קיבלתי החלטה קרוב לחצות אחרי שמיצינו את כל הבדיקות. זה נכון שהיה פער בין מנדט ליהדות התורה לליכוד אך גם בבחירות הקודמות היה פער שעבד לטובת יהדות התורה".

כך היית מחליט גם אם זה היה נותן לגנץ או נתניהו את המנדט ה-61?
"ההחלטה שלי הייתה מוכנה אתמול אחר הצהריים מבלי לדעת את התוצאות. אחרי שחיברו את התוצאה ידעתי את ההשלכות. הייתי מחליט אותו דבר בנוגע לכל 29 הרשימות".

אז השופט קובע את תוצאות הבחירות בישראל?
"מי שבחר קובע".

אתה טוען שאתה מקבל החלטה בפרק זמן מסוים למרות שיש עוד קלפיות פסולות שנמצאות בבדיקה.
"אין לי סמכויות להורות על בחירות חוזרות או סמכויות חקירה ואני נדרש לקבל החלטה באותו רגע. אחרת כל המדינה מחכה זמן רב. בארה"ב לדוגמא, השופטים קבעו מי יהיה הנשיא ארצות הברית. אצלנו מדובר על המנדט האחרון בו נמצא פער. לפני הבחירות אמרתי לציבור לכל קול קובע. בבחירות הללו זה הוכיח את עצמו".

התברר שרוב המצלמות שהוכנו הפעם לא הופעלו.
"בגלל אלמנט ההרתעה בהקמת הסיירת והפעלתה הניסיונות לבצע זיופים פחתו למינימום. היו כמה ניסיונות וכולן תועדו לפי הצורך. זה נכון לעשות כך. תארו לכם שהיה אירוע והיינו מחליטים לאשר להפעיל בכל קלפי ברחבי הארץ את 29 המצלמות של כל ראשי המפלגות. היינו מסיימים לבדוק את המצלמות רק בשנה הבאה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן 

25/09/2019
הישארו מעודכנים

השופט חנן מלצר
השופט חנן מלצר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90