103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מפתיע שגדעון סער מוכן להתייצב מול נתניהו"

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) על האפשרות לקיום בחירות בזק לראשות הליכוד: "בליכוד רוצים שנתניהו יישאר לעוד הרבה שנים"


על רקע הפרסומים כי נתניהו שוקל ללכת לפריימריז בזק בליכוד על מנת לקבע את מעמדו, חבר הכנסת מיקי זוהר שוחח עם ינון מגל על ההתרחשויות במפלגתו. "אין עוד מפלגה שיש בה בחירות רציניות ודמוקרטיות להנהגת התנועה", פתח זוהר והסביר את הסיבה שלא העמידו מועמד רציני לראשות הליכוד מבלבד נתניהו בבחירות הקודמות: "אף אחד לא חושש מנתניהו - פשוט לא רוצים להפסיד".

ח"כ מיקי זוהר: שלום וברכה, אני חייב לציין שהיום החלטתי לעלות רק בגלל העובדה שיש כאן 2 מראיינים שאני מאוד מעריך מצד אחד ומצד שני גם הם יושבים באותו אולפן עדיין וזו גם בשורה.

כספית: זה אומר שאפשר גם רוטציה בין ביבי לגנץ אם ינון ואני יושבים.

ח"כ זוהר: אם אתה וינון ממשיכים לשדר ביחד אז זה אפילו יכול להיות לפיד ונתניהו ברוטציה.

כספית: עכשיו חצית קווים אדומים, סליחה. תחזור בך. איפה אתה במשאל שלנו לפריימריז?

ח"כ זוהר: אני תומך בנתניהו, אני חושב שהוא יישאר גם ראש התנועה. אני לא יודע אם בסוף גדעון יחליט להגיש מועמדות או לא אבל חד משמעית אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, אבל יפה יותר גם חלק ממפלגה דמוקרטית.

מגל: אבל זה שהוא אמר 'אני מוכן' זה לגיטימי? או שזה משהו שלא מקובל בליכוד?

ח"כ זוהר: לגיטימי ועוד איך ואפילו מכובד. אצלנו בליכוד זה היופי של התנועה. זה אולי אחת מן התנועות הבודדות שנשארו עדיין דמוקרטיות.

כספית: לא שמעת את השוטר שלי בתחילת התוכנית. השאלה של ינון באה על רקע זה שאני הזכרתי למאזינים שזה לא חיזיון נפוץ בליכוד. בפעם האחרונה נתניהו התמודד בפריימריז נגד אף אחד וקודם רק משה פייגלין העז להתייצב ולא הייתה התמודדות אמיתית. זה שגדעון מצייץ היום 'אני מוכן' זה סוג של הפתעה.

ח"כ זוהר: תראה קודם כל כמובן שזה מפתיע כי באמת כמו שאתה אומר בדרך כלל אצלנו בתנועה אנשים לא נוטים להתמודד מול יו"ר מכהן ומאפשרים לו להמשיך לכהן לאורך תקופה שהוא בוחר, בתנאי שהוא כמובן מספק את הסחורה, ונתניהו בהחלט מספק את הסחורה בשנים האחרונות, מצליח להוביל את הליכוד כל פעם לראשות הממשלה, משיג הישגים רבים בזירות המקומיות, הבינלאומיות והביטחוניות ולכן זה באמת מפתיע יחסית. אבל עוד לא שמעתי את גדעון סער מכריז שהוא יתמודד, שמעתי שהוא אמר שהוא מוכן וערוך, אני לא יודע אם הוא יתמודד בסוף. אבל דבר אחד אני רוצה לומר שוב, אין היום תנועה, אולי למעט מפלגת העבודה ומרצ, שיש בה גם בחירות רציניות, דמוקרטיות להנהגת התנועה...

כספית: שבהן אף אחד לא מתמודד...

ח"כ זוהר: זה היופי בדמוקרטיה שיש לך את הזכות להתמודד ויש לך גם את הזכות לא להתמודד.

כספית: אני זוכר שנתניהו עצמו התמודד נגד אריאל שרון שהיה יו"ר התנועה וראש ממשלה ונתן לו פייט די יפה, אבל מעז זרמו הרבה מים עכורים, אני לא יודע איפה ואף אחד לא מעז להתמודד נגד נתניהו. זאת הדמוקרטיה שלכם.

ח"כ זוהר: זה לא נכון, אנשים לא מעזים להתמודד מול נתניהו לא כי הם מפחדים או חוששים ממנו, אלא כי הם פשוט לא רוצים להפסיד. הם עורכים סקרים, בודקים, ורואים שהוא הולך לנצח ולהביס כל מועמד, אז אנשים בוחרים לא להתמודד נגדו.

מגל: מה אתה שומע בליכוד על ההצהרה הזאת של סער, מה לדעתך הולך לקרות? 

ח"כ זוהר: אני לא יודע להיכנס כרגע לא למוחו של סער ולא למוחם של אחרים בתנועה...

מגל: אנשי הליכוד, האווירה הליכודית.

ח"כ זוהר: האווירה הליכודית מאוד תומכת בנתניהו ומאוד רוצה שהוא יישאר להרבה שנים, כל עוד הוא יכול ורוצה, ואני חושב שזו גם תהיה ההחלטה של מתפקדי הליכוד, זו דעתי. אני לא יודע מה ילד יום, ואם גדעון בסוף יחליט להתמודד או לא. אבל דבר אחד אני כן יודע שזו זכותו המלאה והלגיטימית להתמודד כמו כל אחד שהוא מתפקד בליכוד שיכול להגיש את מועמדותו.

כספית: אמרת מקודם 'כל עוד הוא מספק את הסחורה', אז נתניהו ב-2 מערכות הבחירות האחרונות לא סיפק את הסחורה. הוא לא הצליח להרכיב בראשונה למרות שהוא ניצח, כלומר לא ניצח, ובשנייה הוא גם די הפסיד ולא מצליח להרכיב ממשלה - זאת אומרת שלטון הוא כבר לא מספק. 3 תיקים פליליים הוא כן הצליח לאסוף. אין אצלכם אף ערעור, גם לא בחדרי חדרים ומתחת לרדאר על היום שאחרי?

ח"כ זוהר: קודם כל אנחנו סבורים שמה שמנסים לייחס לו מבחינה פלילית זה דבר שהוא שקרי.

כספית: אבל זה לא בידיים שלכם ולא שלנו - זה בידיים של מערכת השלטון, החוק והצדק בישראל.

ח"כ זוהר: נכון, ואנחנו נאבק בכל כלי שיש לנו כדי להוציא את האמת לאור ולהוכיח את חפותו של נתניהו כי אנחנו חושבים שהוא באמת חף מפשע, בטח ביחס למה שמנסים לייחס לו שאנשים כבר הפנימו שזה לא יותר מאבסורד אחד גדול, איזשהו רף חדש של עבירות שוחד שהומצא במיוחד בשבילו.

כספית: זה שקר שחוזרים עליו כל הזמן, זה לא הומצא במיוחד בשבילו. לפני שנולד תיק 4000 הוגש כתב אישום על סיקור כשוחד נגד ראש עיריית אשקלון, זו עובדה.

מגל: לא לא, לא מדויק.

כספית: מה לא מדויק? תקנו אותי.

ח"כ זוהר: אתה יודע למה הגישו את כתב האישום הזה נגד איתמר שמעוני ובאיזה עיתוי זה קרה? בדיוק יומיים או שלושה לפני שהחליטו את קווי ההאשמות שרוצים לייחס לנתניהו. עכשיו אתה יודע מה היה בתיק של איתמר שמעוני בנוסף לעניין של סיקור - לא סיקור? חצי מיליון שקל שעבר מקבלן בניין לאיזושהי אישה שהוא ביקש שיעבירו לה את הכסף.

מגל: אז בסדר נו גם פה צריך לשים כוכבית. לא קרה מעולם בשום מקום בהיסטוריה האנושית חוץ מאשקלון.

כספית: מה שאני אומר זה שזה לא תפקיד הליכוד ולא אף חבר כנסת וגם לא פרקליטים שמוציאים את הצדק לאור. יש כאן מערכת מסודרת שכבר שלחה ראש ממשלה אחד לכלא, אף אחד אז לא התקומם, אגב גם במקרה של אולמרט היה תקדים, לא לאומי אלא בינלאומי. לקחו עד ועשו עדות מוקדמת של טלנסקי כשראש ממשלה בעודו מכהן, התירוץ של לדור היה שיש חשש לחייו של טלנסקי, שזה היה מאוד מופרך, ובכל זאת זה קרה.

מגל: בן אתה צודק רק שאנחנו נמצאים בדמוקרטיה ובדמוקרטיה יש פה למעלה ממיליון אנשים או 2 מיליון שהצביעו בעד נתניהו כראש ממשלה, זו משאלת ליבם.

כספית: אבל זה לא קשור, המסלול הפלילי לא קשור להצבעה... ממתי זה קשור?

מגל: לא קשור, אבל גם עדיין אין הליך פלילי, אתה מדבר על ראש ממשלה שהכניסו אותו לכלא...

ח"כ זוהר: מה שמנסים לייחס לנתניהו כולנו כבר יודעים, יודעים גם שזה הרבה יותר מנופח ממה שזה באמת, אגב גם אני חושב וכפי שהוא מתנהל כרגע וגם מה שאנחנו שומעים מאחורי הקלעים וגם לפני הקלעים זה שיש רוח מאוד חיובית אצל צוות ההגנה של נתניהו שמרגישים שיש שם הרבה מאוד פגמים בכל מה שקשור לעניין החקירה וגם לעניין ההאשמות ולמה שמנסים לייחס לראש הממשלה, בטח לפחות בעניין המודעות שאני רוצה להזכיר לכם שעל פי המשפט הפלילי בהתאם לעיקרון היסוד הנפשי, ללא הוכחת מודעות מוחלטת של ראש הממשלה נתניהו למתן שוחד, אין שום סיכוי שיגישו נגדו כתב אישום בעניין של שוחד.

כספית: אנחנו לא הפרקליטים. אני בוטח בצוות של היועץ המשפטי לממשלה.

ח"כ זוהר: גם אני סומך עליו.

כספית: יפה.

מגל: פה פוסלים בן אדם עוד לפני שנגמר התיק שלו.

כספית: לא פוסלים אף אחד ינון.

מגל: למה? גנץ לא פוסל אותו? כחול לבן לא פוסלים אותו?

כספית: לא הם לא פוסלים אותו, הם אומרים 'אם יוגש כתב אישום, אנחנו לא יכולים לשבת איתו'.

מגל: לא, הם פוסלים אותו מראש.

כספית: לא נכון.

ח"כ זוהר: אתם צריכים לחלק את זה ל-2, יש את היועץ המשפטי לממשלה ויש את פרקליט המדינה. פרקליט המדינה חד משמעית רתם את העגלה לפני הסוסים, חרץ את דינו של נתניהו. בהרבה מאוד מקרים אתה שומע גם את השיח בתוך הפרקליטות וגם בתוך משרד המשפטים בין היועץ המשפטי לבין שי ניצן ואתה מבין שניצן מה שנקרא החליט כבר. יש את מנדלבליט שהוא כמובן הגורם המכריע שעדיין לא החליט, הוא באמת מגיע לשימוע הזה בנפש חפצה ולב פתוח ורוצה לשמוע את האמת לאמיתה כדי להגיע לחקר האמת וגם לקבל את ההחלטה. לכן אני אומר היום שעל מנדלבליט אני כן סומך, בזמן שעל שי ניצן אני פחות סומך.

כספית: אני חייב לתקן את הטעויות העובדתיות של מיקי זוהר. תפקידו של פרקליט המדינה להחליט לפני היועץ, ככה עובדת המערכת. פרקליט המדינה הנוכחי, שאני לא מחסידיו ומתחתי עליו הרבה ביקורת, עושה לנתניהו רבע, אולי חמישית ממה שלדור עשה לאולמרט, בכל האמצעים.

מגל: למה אתם לא מחזירים את המנדט? דיברתם שמחזירים לפני שבוע.

כספית: זה דחוף לך ינון?

מגל: לא, אני רק אומר אם ראש הממשלה אמר 'אין מה לעשות עם המנדט', אני מנסה לשאול אולי פתאום הוא אומר 'רגע שנייה, אולי לא כדאי לי להחזיר אותו'...

כספית: אותי יותר מעניין למה לא החזירו אותו בפעם הקודמת, אולי היינו מצליחים למנוע בחירות מיותרות, אבל גם השאלה שלך לגיטימית.

מגל: אבל מה שהיה כבר פאסה...

כספית: ההיסטוריה לא תשכח את זה.

זוהר: המנדט יוחזר ברגע שאנחנו נבחין שאפסו הסיכויים להקים ממשלה בעת הזו, וכרגע זה הולך לכיוון הזה. זה הולך לכיוון החזרת המנדט, ככל שחולף הזמן אנחנו מרגישים שהסיכוי שלנו להקים ממשלה בקונסטלציה הפוליטית פוחת. ולנו ברור שאחרי שבני גנץ יקבל את הסיכוי להרכבת הממשלה למשך 28 יום...

מגל: מתי תחזירו?

זוהר: אני מעריך שזה יקרה בימים הקרובים. אני שוב חוזר ואומר, ברגע שגנץ ייכשל, ב-21 הימים האחרונים תהיה איזושהי עת רצון להקמת ממשלה כי כולם יבינו שאם לא עושים זאת הולכים לבחירות.

כספית: יש מצב שב-21 הימים האחרונים יעלה שם אחר מהליכוד שהוא לא נתניהו?

ח"כ זוהר: יהיו פריימריז. אני מניח שנתניהו ינצח בו ואז כל הספקולציות האלה...

כספית: והשם החדש יהיה נתניהו.

ח"כ זוהר: הספקולציות שאתם מעלים כל הזמן פשוט ירדו מסדר היום.

כספית: טוב, זה יקרה לא עוד הרבה זמן אז נדע כולנו.

עריכה: אמיתי דואק

03/10/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90