הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"אף אחד לא חושב שכל החשדות בענייני ראש הממשלה נמחקו כלא היו"

הסתיים השימוע בעניין תיקי בעניין נתניהו, ואילו כתב הפלילים גיא פלג טוען: "מה שנמצא כרגע על השולחן היא השאלה האם תיק 4000 יישאר תיק שוחד"


השימוע בתיקי נתניהו הסתיים והיועמ"ש החליט שלא להאריך את השימוע ליום נוסף. מה עכשיו? גיא פלג הבהיר לחברי צוות התוכנית שאף אחד לא באמת מאמין שיש סיכוי שהיועץ המשפטי לממשלה יודיע שכל כתבי החשדות שהוגשו כנגד ראש הממשלה ימחקו כלא היו. וגם: מה הוא חושב על הביקורת שנשמעה בעקבות היעדרותה של הפרקליטה ליאת בן ארי מימי השימוע לצורך חופשה משפחתית?

"עכשיו יתחילו לעבוד על הדברים שנאמרו בשימוע והמשמעויות שלהן תוך בדיקה מדוקדקת לוודא שהתזה שעומדת בבסיס התיקים עדיין איתנה ויציבה. על פי הוראות החוק כתב אישום מוגש רק במקרה שהתובע סבור שיש סיכוי סביר להרשעה. בישראל מרשיעים אדם כשהרף הוא 'למעלה מכל ספק סביר' זאת אומרת שצריך להיות רף מאוד גבוה של ביטחון בראיות ובסיפור שהן מספרות".

להערכתך משהו התערער בביטחון בראיות לאחר השימוע?
"אנחנו מגיעים לשימוע אחרי שנעשתה עבודה רבה בתיקים ואנחנו מבינים שלא צפויות השלמות חקירה אך האמירה ששמעתי שחזרה על עצמה בשימוע היא 'תהיה לנו הרבה עבודה'. משווים את התיקים האלה לא פעם לתיקים נגד אישי ציבור קודמים. את התיק של אביגדור ליברמן לדוגמא החל יועץ משפטי אחד וסיים יועץ משפטי אחר. כאן מדובר באותו יועץ משפטי שהורה לפתוח בחקירה, ראה את החלק הארי של החקירות של ראש הממשלה בשידור חי במהלך החקירה וניהל כל תג ותג בתיק הזה. כלומר נעשתה עבודה רבה מאוד. יתר על כן, לגבי שניים, השותפים של ראש הממשלה לכתב האישום העתידי, כבר הסתיים השימוע והפרקליטות העבירה את המסקנות שלה. עו"ד ז'אק חן כבר טען בשמו של שאול אלוביץ' את הטענות שמבחינתו הן הכבדות משקל. אם אחרי זה אני שומע שיש לפרקליטות עוד עבודה רבה, המשמעות היא שדברים ייבחנו שוב ודברים לא נדחים על הסף".

האופטימיות ששמענו מעורכי דינו של נתניהו מבוססת על הדברים הללו?
"כשאתה מייצג ראש ממשלה שההליך המשפטי בעניינו סמוך להליכים פוליטיים משמעותיים, ברור שעורכי הדין מדברים גם לבייס הפוליטי והמחנה של ראש הממשלה. נדמה לי שאף אחד לא באמת מאמין שיש סיכוי שהיועץ המשפטי לממשלה יודיע שכל החשדות וכתבי החשדות שהוגשו כנגד ראש הממשלה ימחקו כלא היו והמדינה מתנצלת שבכלל טרטרה את ראש הממשלה. נדמה לי שאף אחד מכל האנשים שעוסקים בתיקי נתניהו, בין אם סנגורים, תובעים, שוטרים או עיתונאים חושב שכך ייגמר הסבב הזה. מה שנמצא כרגע על השולחן היא השאלה האם תיק 4000 יישאר תיק שוחד או יעבור למרמה והפרת אמונים, והאם תיק 2000, שהתנדנד מיומו הראשון יישאר בכתב האישום. לדעתי יש תמימות דעים לגבי תיק 1000 ו-4000 שהראיות מספרות סיפור על עבירות פליליות".

הטענות על היעדרותה של הפרקליטה בן ארי מהשימוע מוצדקות? הרי כולנו זוכרים שפרקליטיו של ראש הממשלה אפילו לא באו לקחת את חומרי החקירה.
"לא יודע. הביקורת הזאת צריכה להישמע והיא משמעותית. אני משוכנע שליאת בן ארי, כשקיבלה החלטה לצאת לחופשה הזו, ידעה שתהיה לא פשוטה ותגרור ביקורת משמעותית. אם יחליטו להגיש כתב אישום כנגד ראש הממשלה, הטענה תהיה שהפרקליטות לא ניהלה את השימוע בלב פתוח ונפש חפצה. אני חושב שיש מקום לביקורת הזאת. יש הבדל בין לקרוא חומר ולשמוע אותו לבין לשבת בשימוע ולהתרשם מהסנגור והרכב השופטים שיישב בסופו של דבר בתיק. את זה היא החמיצה". 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/10/2019
הישארו מעודכנים

גיא פלג
גיא פלג