ניסים משעל

"קאסם סולימני ראוי להיות מטרה לסיכול ממוקד"

האלוף (מיל') עמוס ידלין על התראת הרמטכ"ל בנושא המצב הביטחוני העמום: "האיראנים עלולים לתקוף מחנות צבא ומתקני קידוח וחשמל"


האלוף (מיל') עמוס ידלין שוחח עם ניסים משעל ב-103fm והביע את דעתו על דברי הרמטכ"ל אביב כוכבי לכך שאנחנו על סף עימות צבאי. 

האם אנחנו ערב הסלמה?
"לא שמעתי את דברי הרמטכ"ל, אבל קראתי את מה שהותר להוציא מהתדריך שלו, ואני חושב שלדבריו יש 3 מימדים. מימד אחד הוא האסטרטגי. יש שינוי שלילי במיצוב האסטרטגי של מדינת ישראל. זה בעיקר בגלל ההתנתקות והנסיגה האמריקנית מהמזרח התיכון. אחד מהרגליים של ביטחון ישראל זה הקשר החזק שלה עם ארצות הברית, כאשר הרגל הראשית היא כמובן צה"ל. אבל כשארצות הברית נחלשת, לא מגיבה על התקיפות בסעודיה, על הפלת מל"ט, נסוגה ומפקירה את הכורדים - זה מחליש את מעמדה של ישראל, ומצד שני זה מעלה את הנועזות והנכונות של האיראנים לקחת את הסיכונים. פה מגיע המימד השני של מה שאמר הרמטכ"ל, זה המימד המיידי. הוא אומר 'תראו אחרי ההצלחה שלהם בסעודיה ואחרי שאותו מב"מ מפורסם שאיכשהו הפסיק להיות חלק מחיינו, האיראנים אומרים שבפעמים הבאות אותו יכול להיות שיביא לתגובה ישירה'. זה מה שאני שמעתי מדברי הרמטכ"ל".

אז אני רוצה לחדד את השאלה שלי, האם אנחנו ערב הסלמה?
"ישראל ואיראן לא רוצות להגיע למלחמה כוללת. אבל כל אחד רוצה להשיג יעדים שהוא חושב שהוא יכול להשיג אותם בלי להסלים למלחמה, ופה מישהו יכול לעשות את אותה שגיאה ואותה מיסקלקולציה שתוביל אותנו להסלמה. אבל תגובה איראנית על מה שהם ספגו מאיתנו בשנתיים האחרונות, זה לא דבר חדש".

מה המשמעות של כזה עימות עם איראן? זה טילים על תל אביב?
"לא. אני חושב שקאסם סולימאני ניסה 3 פעמים להגיב על הפעילות הישראלית נגד האיראנים בסוריה. הוא שיגר רקטות לרמת הגולן, לחרמון, והיה עוד איזה ניסיון שצה"ל קטע אותו, של שיגור רחפני, לפני שבכלל הם שוגרו. אני מעריך שכדי לא להסלים, מכיוון שלא תקפנו את טהרן, הוא לא יתקוף את תל אביב. אבל אני רואה קו מאוד ברור, מחנות צבא. בסעודיה הם תקפו יעדים אסטרטגיים, אני לא חושב שהם יעזו לעשות את זה פה, אנחנו לא סעודיה".

מה כן הם יכולים להעז לעשות?
"תקיפה של מחנה צבאי משמעותי, או ברמת הגולן או בצפון הארץ או אפילו במרכז הארץ, אבל יעד צבאי, כי עד כה העימות היה בין מטרות צבאיות איראניות שאנחנו תקפנו בסוריה. אני לא חושב שהם ירצו להסלים ליעד אזרחי".

כלומר, תגובה איראנית אפשרית היא תקיפה של מחנה או בסיס צבאי.
"בהחלט כן, ואם הם אפילו יותר נועזים ומוכנים ללכת למדרגת הסלמה גבוהה יותר, אז משהו כמו אותה תקיפה שהם עשו בסעודיה נגד מתקני קידוח, תחנת חשמל. אני לא חושב שהם שם אבל צריך להיות מוכנים גם לזה. אני רוצה להרגיע את המאזינים, לישראל יש צבא חזק, מודיעין יוצא מן הכלל. אנחנו היינו יודעים על ניסיון שיגור של כל כך הרבה טילי שיוט ומל"טים כנגד הסעודים, יש לנו מערך גילוי מצוין, מערך יירוט מצוין, אנחנו עם מערכת הגנה כנגד טילים הכי טובה בעולם עם מספר שכבות. זה שהאיראנים רוצים לתקוף, אנחנו צריכים להניח שזו עובדה נכונה ולהפעיל את מערכי המודיעין וההגנה."

שים עליך רגע את הכובע של ראש אמ"ן לשעבר, ואתה בקיא ויודע. זה לא הרגע לחסל את קאסם סולימאני, האיש שמוביל את התקיפות נגדנו ורוצה להשמיד אותנו?
"אני חושב שבמידה מסוימת הוא לא סיפק את הסחורה, לכן מי שעשה את התקיפה בסעודיה זה לא כוח קודס אלא חיל האוויר של משמרות המהפכה. זה גנרל אחר, הרבה יותר בעייתי מסולימאני, ואותם סיכולים ממוקדים הם רק חלק. לכל איש כזה שמסוכל יש בדרך כלל תחליף. יש מעטים מאוד, למשל עימאד מורנייה שכאשר אתה פוגע בהם זה משפיע באופן קשה במערך שעומד מולך. אינני מכיר את המודיעין העדכני, אבל אם יש כזאת דמות, היא בהחלט יכולה להיות מטרה נכונה כאשר אתה נערך אל מול מודיעין ספציפי שהאיראנים הולכים לתקוף".

כלומר סולימאני יכול להיות מטרה ראויה לסיכול ממוקד?
"אנחנו מסכלים את מי שרוצה לפגוע בנו. זה העיקרון האתי, המוסרי, שמרשה לנו לפגוע גם באנשים מסוימים".   

עריכה: אמיתי דואק

25/10/2019
הישארו מעודכנים

עמוס ידלין
עמוס ידלין  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90