103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

אריה עמית נגד הפוליטיקאים: חבורה עלובה

ניצב בדימוס אריה עמית סירב להצטרף להאשמות נגד חוקרי תיק 4000: עדי המדינה בבסיסם הם עבריינים מנוולים שעושים חשבון עם עצמם מה עדיף להם


שר המשפטים אמיר אוחנה הצליח לעורר סערה, זאת לאחר שחשף את תרגילי הלחץ שנערכו על ניר חפץ על מנת לשכנע אותו להפוך לעד מדינה, פרטים שנאסרו לפרסום. בתגובה לחשיפה טען אוחנה כי הוא חזר על דברים שפורסמו ותו לא. ניצב בדימוס אריה עמית, מפקד מחוז ירושלים לשעבר שוחח עם הקבינט ב-103fm והביע את דעתו על הפרשה. 

"טוחנים את המשטרה, מרסקים את הפרקליטות, הורסים את שלטון החוק ואף אחד לא עוצר. במהלך השנים שהייתי שוטר עשיתי לא מעט תרגילים כדי לשכנע אנשים להפוך לעדי מדינה. אף אחד מהם לא היה איש צדיק-תמים ואף אחד מהם לא התנדב להיות עד מדינה. כדי לשכנע אותם לחצנו עליהם, איימו עליהם ועשו עליהם כל מיני תרגילים שיש שיקראו להם מלוכלכים".

איפה עובר הגבול?
"הגבול הוא בחוק. אי אפשר לעשות משהו מנוגד לחוק. כדי להפוך אדם להיות משתף פעולה ביטחוני לדוגמא, כמו ניסיון לשכנע פלסטיני לשתף פעולה, משתמשים באותם השיטות".

פה לא מדובר במלחמה בטרור, פה מדובר על אזרחי מדינה שהמשטרה מפעילה עליהם תרגיל מאוד מביך.
"לא לוקחים אדם ומחברים אותו לחשמל או מכים אותו מכות רצח, יושבים ולוחצים אותו. לא צריך לרחם על האנשים האלה. אלו אנשים שהם בבסיס העניין בעצמם עבריינים לא קטנים שעושים לעצמם את החשבון מה כדאי להם לעשות באופן אישי. אף פעם לא מסתמכים על דברי עד מדינה אם זה לא מגובה מכל כיוון בכל מיני ראיות. הרבה פעמים העד מביא את הראיות ויוצר מצב שנוח כדי להגיע לראיות. מדובר באנשים שהם רמאים, גנבים ומנוולים שהמדינה משתמשת בהם. מה שהכי מעיק עליי זה שלמרות שטוחנים את המשטרה ומבזים אותה לא קם אף מפקד בכיר במשטרה מול התקשורת ועוצר את הדבר הזה".

אין מפכ"ל היום.
"יש ממלא מקום שאמור ללכת לתקשורת ולומר את מה שיש לו להגיד בשם השוטרים שעושים עבודת קודש וחוטפים מכל כיוון".

כלומר לעשות את מה שעושה היועץ המשפטי ופרקליט המדינה למען הפרקליטות?
"מה רע במה שעשה היועץ המשפטי והפרקליט? הם עשו את מה שמצופה מהם. הם מנהלים ארגון ומגינים עליו".

למה מוטי כהן לא עושה את זה?
"זה לא רק מוטי כהן. יש שתיקת כבשים במשטרה וזה מזעזע אותי".

רוני: לא רק במשטרה. שום שר או נבחר ציבור לא מעז לעמוד זקוף מנגד
"מהפוליטיקאים במדינת ישראל אין לי שום ציפיות, זו חבורה עלובה שהורסת את המדינה כבר הרבה שנים. למפקדים בכירים במשטרה יש אחריות על השוטרים שחוטפים בלי סוף. לדברים האלה יש משמעויות יום יום, הזלזול בשוטרים שעובדים ברחוב הולך ונהיה יותר גרוע וזה הורס את המשטרה".

זו בדיוק הסיבה שיש לנו משטרה ללא מפכ"ל כעת. כדי שלא יעמוד אדם בלתי תלוי עם סמכות לומר את הדברים האלה.
"ממלא המקום הוא מפכ"ל בפועל, שייצא להגן על חוקרים והשוטרים שלך, על הארגון שלך".

למה זה לא נעשה? הם מפחדים?
"זו שתיקת כבשים. אף אחד כבר שבועות לא קם להגן על המשטרה והחוקרים. אני מניח שהם שותקים ממניעים אישיים שבעיני הם פסולים. כואב לי הלב שאני תוקף את עמיתי אך כך לא מנהלים ארגון".

רוני: לא ברור לכם שמדובר בחשש מפגיעה בקידום ובתפקיד הבא במשטרה? מי שלא ינהג בדיוק כפי שמצפים ממנו בבלפור – לא יקודם.
"כך זה גם נראה".

רוני: מותר לנו לדרוש מהפוליטיקאים סטנדרטיים אחרים. אי אפשר לומר שאין לנו ציפיות מהם. אנחנו צריכים להמשיך ולתבוע מהם להתנהג אחרת.
"הם באמת הורסים את המדינה. יש מנצח על כל התזמורת הזאת שמצליח בגאונות לשכנע מאות אלפי מאזרחי המדינה שהוא בסדר. יש משהו במדינה שאיש לא עוצר אותו וזו סוג של מפולת נוראית שתהרוס פה כל חלקה טובה".

רוני: אני ועמיתי נפגשים עם לא מעט קצינים. בפגישות האלה לא מדברים פוליטיקה, הקצינים מתארים את המצבים הביטחוניים. כשאני שואל אותם לסיום מה הדאגה האמיתית שלהם הם עונים כאיש אחד "מה שקורה בפנים המדינה".
"אני מסכים איתם. אני קורא לכאילו מנהיגים במדינת ישראל שבמקום לתקוף את המשטרה, שיתחילו להגן על המדינה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/11/2019
הישארו מעודכנים

ניצב בדימוס אריה עמית
ניצב בדימוס אריה עמית  |  צילום: משה שי/פלאש90