103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"לא תהיה לנו ברירה אלא לחסל את הגרעין האיראני"

היום לפנות בוקר נורו ארבע רקטות מסוריה אל אזור רמת הגולן • תא"ל (מיל') אפי איתם: "היעדר ממשלה זו התקלה הביטחונית המרכזית"


מתיחות בצפון: היום (ג') לפנות בוקר נורו ארבע רקטות מסוריה אל שטח ישראל ויורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. על פי הדיווחים, אין נפגעים ולא זוהו נפילות בשטחים פתוחים. בעקבות המטח המפתיע, המועצה האזורית גולן הודיעה לתושביה כי אין הנחיות חריגות בעקבות הירי. תא"ל (מיל') אפי איתם, תושב רמת הגולן ומפקד אוגדת הגליל לשעבר, שוחח עם בן וינון וסיפר על תחושת חוסר הודאות.

"יש מצעד פרשנים אין סופי על כל טיל שנורה ואני חושב שאסור לאבד את התמונה הרחבה. האיראנים בונים סביבנו יכולות יחד עם חמאס וחיזבאללה. כרגע יש להם חלון זמנים שאין למדינת ישראל ממשלה או מדיניות ארוכת תווך. הם מריחים את החולשה הזאת שנמשכת כבר כמעט שנה. בעיני אגב זאת התקלה הביטחונית הגדולה ביותר. מה שהיה מול הג'יהאד בעזה הוא נחמד מאוד אך הוא רק קצה הזנב של הכלב. האיראנים מנהלים את המהלכים שלהם באופן הדוק לרגע האמת בו יצטרכו להרתיע או לנקום על פעולה שלנו שקשורה לפרויקט הגרעין".

ישראל מגיבה לכל אירוע. יש לה מול מי להגיב? מה היית עושה אם היית בנט?
"התגובתיות, החל מסיכולים בכירים הם לא רומנטיים אך זו תחזוקת הביטחון. אנחנו צריכים להיערך בטיפול בכל מהמכלול הזה בהקשר אחד מרכזי – הסרת האיום הגרעיני האיראני על מדינת ישראל. עם הכל אפשר להתמודד ולחיות, הדבר היחיד, שהוא אירוע על היסטורי, הוא היכולת של נשק השמדה המונית בידי אנשים עם אידיאולוגיה כמו של האיראנים. כל מה שנבנה סביבנו זה רק כדי להיות המגן המרתיע והנוקם על פעולה שלנו שיהיה קשה להימנע ממנה. העובדה שלא ביצענו תקיפה לפני עשר שנים זו בכייה דורות".

אתה חושב שהאופציה לתקוף באיראן עדיין קיימת? אנחנו מסוגלים לעצור את הגרעין האיראני?
"לא רק שאנחנו יכולים – לא תהיה לנו ברירה. אני יודע שיש מי שאומרים שעכשיו כשהשמש זורחת והחיטה צומחת אין לנו מה להתעסק עם איום גדול וכה מסובך שנמצא מעבר מאופק. אנחנו נצטרך לטפל בזה".

אתה לא סומך על טראמפ?
"גם אובמה וגם טראמפ הבהירו שלא יאפשרו יכולת גרעינית איראנית. גם אם הדבר הזה תקף, בסופו של דבר כשיצטרכו לפעול ישראל תהיה חלק מקואליציה כזו או שתצטרך להוביל מהלך ולקבל גיבוי".

לא מטריד אותך שרמת הגולן תהיה כמו עוטף עזה שתחטוף טילים באופן שוטף?
"לעת הזאת, כשאין ממשלה בישראל ואין מדיניות ארוכת תווך, ההכלה היא המיטב שאפשר לעשות. לא מדובר בהכלה פסיבית אלא הכלה אקטיבית. לטפל גם בחיזבאללה וגם בחמאס זה משהו שיצטרך להיעשות בהקשר אסטרטגי רחב. אם נדבר בכנות, כמעט כל גזרה בישראל עברה איום של ירי. אם זה בצפון, אם זה בדרום ואפילו בתל אביב. לא צריך לצאת מפרופורציה כי אחרת נדחוק את מקבלי ההחלטות להעדיף את הדחוף על החשוב".

עריכה: איתמר זיגלמן

19/11/2019
הישארו מעודכנים

אפי איתם
אפי איתם  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90