103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"מאמין בבית המשפט הישראלי וחושב שצריכים זהירות"

שר החינוך רפי פרץ (הבית היהודי) התייחס להפגנת התמיכה ברה"מ בנימין נתניהו • וסיפר גם על תחושותיו מנחיתת החירום של מסוק היסעור


תא"ל במיל' שר החינוך רפי פרץ שהיה טייס בעברו, שוחח עם חברי התוכנית ב-103fm על נחיתת החירום של מסוק היסעור, בהמשך התייחס גם להפגנת התמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו ולפלונטר הפוליטי. 

כטייס יסעור ותיק ומנוסה. אתה יודע לומר מה קרה בתאונת המטוס?
"כששמעתי את הדבר הזה לא יכולתי להתעלם מהתמונות שעברו לי בראש. ראיתי מטוס נשרף מול העיניים שלי, הייתי עד גם לתאונת מטוסים שער היישוב, ליוויתי את מיטב חבריי בדרכם האחרונה וכששמעתי על התאונה אמרתי שמזה לא יוצאים. שמחתי שאיש לא נפגע. אנחנו מתאמנים על מקרים כאלה באימונים והחיילים פעלו במדויק. כל הכבוד להם".

אני מכיר את הטייס שהנחית את המסוק?
"לא אישית. חיל האוויר שב-2025 הוא מספיק את השימוש במטוסי היסעור. לי יש היסטוריה גדולה עם המטוסים האלה. הייתי נוחת ממשימות ותופח על המטוס על שכם. למטוסים האלה יש תחזוקה גבוהה. אש במנוע זה משהו שיכול לקרות, קרו לנו דברים כאלה ואנחנו יודעים איך לפעול. אני כל כך שמח שהחיילים פעלו בצורה הזאת".

יצא לך להתרשם מהיסעור החדש?
"כן. אם הייתי יכול לחזור 30 שנה אחורה ולהטיס אותו הייתי עושה את זה. יש לו מערכות מתקדמות ביותר והוא תוצר של כל המלחמות. הוא נותן מענה להרבה מאוד בעיות שגילו במהלך השנים".

"לא שופכים את התינוק עם המים"

בוא נדבר על הפגנת התמיכה בראש הממשלה שהייתה השבוע. מה חשבת עליה?
"אנחנו בסיטואציה מאוד מורכבת. יש לי ביקורת על הפרקליטות ועל המהלכים שנעשו בה אך אני לא שופך את התינוק עם המים. אני מאמין בבית המשפט הישראלי וחושב שאנחנו צריכים הרבה זהירות. גם בהתנתקות לא שפכתי את התינוק עם המים. היו לי אז הרבה טענות על הממשלה שסילקה אותי מהבית אך שמרתי על ממלכתיות".

אמרת את הדברים הללו גם לראש הממשלה?
"אני אומר את הדברים הללו בכל מקום ובצורה הכי ברורה. אנחנו צריכים לסמוך החוק שמאפשר לראש הממשלה לכהן עד פסק דין חלוט אחרת נעשה עוול גדול לבן אדם שתרם ותורם רבות למדינת ישראל. החוק נובע מהרבה מאוד שיקולים ערכיים".

"אכבד את הכרעת בית המשפט"

אם כבר ערכים, אתה שר החינוך, האיש שמקנה ערכים לדור העתיד שלנו. אדם שנאשם בעבירות כמו שוחד, מרמה והפרת אמונים הוא האיש שצריך להוביל את המדינה ולשמש כמודל לילדים שלנו?
"אני מקווה שהוא יזוכה לחלוטין. אכבד את בית המשפט אם יקבל הכרעה אחרת. יש לי תמיהות על דברים שקורים בפרקליטות. ראיתי בעיניים שלי את קהלני ורפול שעברו את התהליך הזה ויצאו ממנו זכאים".

מנגד יש את אולמרט, הירשזון ואחרים. אני רוצה שנתמקד בערכים. מדינת ישראל היא כרגע נגד ראש הממשלה שלה. אין ערכים שראש הממשלה צריך לעמוד בהם?
"יש כאן דברים שמחייבים המון חשיבה. היועץ המשפטי אמר בעצמו שמדובר בפתח חדש בו דיבור עם התקשורת הוא שוחד. זה דבר שצריך לדון בו".

זה לא הדיבור עם התקשורת שהופך לשוחד. זה הדברים שנאמרים בו.
"כשיש עננה מסוימת על הפרקליטות אני לא שופך את התינוק עם המים".

אתה רק הופך את המאשים לנאשם.
"ראש ממשלה יש עליו כתב אישום צריך להיצמד לחוק. חזקת החפות חלה עליו וככה צריך להתייחס לזה".

אתה רוצה סיטואציה בה נתניהו יוצא מחקירה בבית המשפט בבוקר ומנחה לצאת לתקיפה באיראן בערב?
"ראיתי את ראש הממשלה במצבים מורכבים והוא יודע לשמור על כבודה של מדינת ישראל. אני נמצא בקבינט והוא תורם המון למדינת ישראל. יש לנו ראש ממשלה אחד כרגע ואסור לפגוע בממלכתיות".

הסתכלנו על ההפגנה השבוע וראינו שהציונות הדתית לא התגייסה אליה במספרים גדולים. הציונות הדתית תתמוך במישהו אחר שיעמוד מטעם הליכוד?
"אנחנו לא מתערבים בעניינים הפנימיים של הליכוד. אנחנו עומדים מנגד ולא מספיק גדולים כדי להשפיע את ההכרעות הללו במדינת ישראל. אני לא אומר על אף אדם שהוא לא ראוי. מבחינתי כולם ראויים".

"הגננת סיימה את תפקידה ביוזמתה"

הודעת שתזמן את הגננת, שהסירה את תמונת ראש הממשלה מהלוח בגן, לשימוע.
"מסתבר שהיא לא שייכת למערכת החינוך. בכל מקרה אותה הגננת סיימה את תפקידה מיוזמתה. היא עשתה משהו לא ראוי. זה לא ראוי שבמוסד של המדינה יעשה דבר כזה".

טל רוסו העריך שבשבוע האחרון לפני הבחירות תהיה כאן התקדמות משמעותית במגעים לאחדות.
"אני מייחל שזה מה שיקרה. בחירות שלישיות זה אסון גדול למדינת ישראל. עם ישראל התעייף מהמערכות הללו ואנחנו צריכים להיות קשובים לו. אפשר להגיע לפשרות. נתניהו בכל מקרה יהיה ראש הממשלה בחצי שנה הקרובה, בין אם תהיה אחדות או לא. הוא יוכל לצאת לנבצרות".

אתם כיניתם את כחול לבן כשמאלנים. תסכימו לשבת איתם?
"ברגע שנגדיר את המדיניות המשותפת ואת קווי היסוד הדלים שאנחנו רוצים להגדיר כדי ללכת לאחדות – נשב עם כל אחד".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

28/11/2019
הישארו מעודכנים

רפי פרץ
רפי פרץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90