103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"יש לחסל את כל המנהיגות של חמאס"

תא"ל (מיל') צביקה פוגל הסביר כיצד ניתן לפתור את האיום הביטחוני מרצועת עזה לדעתו • "הסדרה היא כתב הכניעה של מדינת ישראל"


תא"ל (מיל') צביקה פוגל, לשעבר מפקד עוצבה בפיקוד צפון ורמ"ט פיקוד דרום, הסביר על הדרך להתמודד עם הבעיה הביטחונית ביהודה ושומרון ורצועת עזה: "אם אנחנו באמת כמהים לשלום, אנחנו צריכים להילחם על זה. כשאתה לא מנצח הציבור לא בוחר בך. צריך לעבור למתכונת של לרדוף את האויב יום יום. לחסל את כל המנהיגות הצבאית והאזרחית של חמאס".

בפתח השיחה אמר פוגל: "אנחנו במלחמת התשה, איזו הסלמה? איזה טרור בודדים? כולם מנסים להמעיט בגודל האימה ובגודל האיום ומשתמשים במושגים לא נכונים. כמה פיגועים יש בכל חודש ב-10 השנים האחרונות בירושלים וביהודה ושומרון? למעלה מ-100. זה לא טרור של בודדים, זו מלחמת התשה, היא רק מנוהלת בדרך אחרת. אנחנו התרגלנו לזה שיש התארגנות של כמה חבר'ה עם מטענים, נכנסים לאוטובוס ומתפוצצים, החמאס והג'יהאד הבינו את הפרנציפ, ההתארגנויות האלה לא מצליחות להם, אז הם עברו למקום אחר, ואנחנו ממשיכים לנוע לשום מקום".

מה אתה מציע? איך אנחנו צריכים להתמודד עם הטרור הזה של החמאס ומה שמתפתח בירושלים?
"אם אנחנו באמת כמהים לשלום, אנחנו צריכים להילחם על זה. אם אנחנו מייחלים לשגרת חיים נורמלית, אנחנו צריכים להילחם על זה. אמר לך קודמי, עמוס (ידלין), שמנהיגים לא אוהבים מלחמות לפני בחירות, אתה יודע למה? כי הם לא ניצחו. הציבור לא רוצה ללכת עם אנשים שלא מנצחים, ואנחנו כבר יותר מדי שנים לא מנצחים".

מה עושים?
"עוברים למתכונת של לרדוף את האויב שלנו יום יום, כל יום סיכולים ממוקדים, מאסמאעיל הנייה ועד אחרון המ"מים בצבא חמאס. זה צבא, לא ארגון טרור, ויש להם מדינה שקוראים לה רצועת עזה - כל יום לרדוף אותם, כל בלון שנופל בשטח מדינת ישראל, צריך לפוצץ את הבית של מי שהכין את המטען שלו, עם יושביו או בלי יושביו, מספיק!"

כלומר מה שאתה אומר זה שצריך לחסל את הזרוע הצבאית של החמאס?
"אני אומר, לחסל את כל המנהיגות, הצבאית והאזרחית, של החמאס ושל הג'יהאד. אני מבטיח לך שאחרי 30-20 יום כאלה, שבכל יום כזה יחוסלו בין 10 ל-50 כאלה, החמאס יתייצב בפניך ויקבל את כל תנאיך להסכם השלום".

אתה בעצם אומר שאם אנחנו נחסל את צמרת החמאס, אז לא יהיו רקטות עלינו ולא בלונים?
"בוודאי, הם כמהי שלטון וחיים לא פחות ממך. ברגע שתערער להם את זה ותפגע להם ביכולת לשלוט ברצועת עזה ולהדיח את הפת"ח ולנהל את רצועת עזה, הם יתייצבו ויקבלו את התנאים שלך. נכון לרגע זה, אתה משתמש במושג הסדרה, מה זה הסדרה? זה כתב הכניעה של מדינת ישראל".

אבל בסופו של דבר, נגיד ותחסל את צמרת החמאס, אז מה? אז החמאס ייעלם? אתה תצטרך לכבוש את הרצועה ולהישאר שם.
"לא צריך לכבוש שום דבר. צריך לדעת לעשות את זה בחוכמה, לא עם מטוסים אלא להסתכל להם בלבן של העיניים ולהוכיח להם שיש לנו את האומץ לשלם את מחיר הניצחון, וכן זה יעלה לנו. זה כואב וקשה לדבר על זה, אבל בסופו של דבר לא כל שנתיים יהיה לנו עימות ולא כל יומיים יסגרו את כביש 6 בגלל בלון. יהיה פה שקט ודו קיום ל-2 הצדדים. התנאי - תנצח, לא תהיה חזק אלא תנצח".

הניסיון ההיסטורי מראה שמנהיגים או ראשי ארגוני טרור שמחסלים אותם והורגים אותם, קמים יורשים.
"אתה צודק, אבל אתה ממשיך לקרוא לזה ארגון טרור. זה לא ארגון טרור - זאת מדינה, יש לה צבא".

אם חיסלת את הנייה ואת כל הזרוע הצבאית, לא יקומו להם יורשים?
"לא, היורשים שיקומו להם רוצים לחיות ולפתח את רצועת עזה, רוצים לנהל מדינה, זה מה שהם רוצים. החלום שלהם כרגע הוא להקים מדינה פלסטינית על חורבותיה של מדינת ישראל. תחתום על הסכם ההסדרה והנה הם בדרך, אבל אם תנצח ותקבע אתה את הגבולות ואת התנאים, אני מבטיח לך שזה יהיה אחרת. אבל בוא פעם אחת ננסה את האפשרות הזאת, לא עוד מבצע קטן. פעם אחרת בצורה החלטית, שמים בווייז את הדרך שאנחנו רוצים ללכת בה ומגיעים. אם החזון שלנו הוא שלום, בואו נילחם עליו. אני האחרון שרוצה לראות הרוגים ומשפחות שכולות, אבל אני מוכן להיות בראש הכוח שהולך שם". 

עריכה: אמיתי דואק

07/02/2020
הישארו מעודכנים

"כולם מנסים להמעיט מגודל האיום"
"כולם מנסים להמעיט מגודל האיום"  |  צילום: עלי אחמד/פלאש90