103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אין לבנט את הקריטריונים כדי להיות שר ביטחון"

שר הקליטה יואב גלנט (הליכוד) על תקיפתו את שר הביטחון נפתלי בנט: אי אפשר להיות שר ביטחון במדינת ישראל ולומר דברים שלא מתכוונים אליהם


שר הקליטה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, יואב גלנט, צייץ אתמול (ג') בטוויטר ביקורת חריפה כלפי שר הביטחון, נפתלי בנט. “חמאס משגר בשבועיים האחרונים עשרות מטעני נפץ באמצעות בלונים לעבר ישראל – זהו מעשה טרור והסלמה מסוכנת. מתברר כי מי שפיזר דברי רהב חסרי ערך בעבר, ובבסיסם חוסר הבנה וחוסר ניסיון, לוקה בהבנת המצב ומתן מענה הולם לו. הקבינט מאפשר לשר הביטחון לפעול אחרת, צריך וניתן לשנות את המצב, אני יודע זאת”.

בראיון עם ינון מגל ויואב לימור בתוכניתם ב-103fm השר גלנט הגיב על סערת הציוץ, "אני בסך הכול העברתי ביקורת עניינית על פגיעה בהרתעה. כששר הביטחון אומר ש'דין בלון כדין רקטה' ולמחרת עפים 20-30 בלוני נפץ, מסתבר שלא כך הדברים. זה קורה יום אחרי יום, מה קורה להתרעה של מדינת ישראל? זה דבר שאפשר לסבול אותו? אני חושב שזו הייתה אמירה לא אחראית ומשום כך העברתי את הביקורת. כל מילה שאמרתי מדויקת". בהמשך המליץ לשר הביטחון "אם אתה רוצה לפעול – תפעל. אל תצהיר הצהרות 'בומבסטיות' ותתנפץ אל קרקע המציאות יומיים אחרי כאשר האילוצים לא מאפשרים את זה". 

גלנט סובר שחסרים לבנט הקריטריונים הנדרשים בכדי להיות שר ביטחון טוב במדינת ישראל, "זה ברור לגמרי שהוא מתחיל מעמדה מאוד נמוכה. עליו להבין היטב את התחום, לזכות באמון הצבא, גופי הביטחון ובמיוחד מי שעומד בראשם. רצוי גם שיהיה לו גיבוי רחב משכבות נרחבות בציבור. לדעתי הוא לא עונה על שלושת הקריטריונים. בסופו של דבר, בניגוד לכל התפקידים האחרים במדינת ישראל, האחריות המוטלת עליו, לביטחונם של אזרחי מדינת ישראל וליציבות בכלל, היא דבר מכריע ולכן ראוי שבמקום הזה יהיו ידיים בטוחות שמחזיקות בהגה".

לימור שאל את השר "אלו לא ידיים בטוחות? אזרחי ישראל צריכים להיות מודאגים ששר הביטחון שלהם הוא נפתלי בנט?". גלנט השיב: "אני חושב שהמצב הזה הוא מצב לא רצוי, זה לא המציאות הטובה מה שאנחנו רואים עכשיו". מגל המשיך ושאל האם לדעתו של השר הוא יהיה שר ביטחון טוב יותר מבנט, "בוא נאמר שהחיים הכינו אותי לעניין הזה בצורה הרבה יותר טובה, גם תפקידיי בצבא במשך 35 שנים וגם התהליכים שקרו לאחר מכן" ענה.

"החמאס זה לא הצבא האדום"

בהמשך הריאיון הביע השר גם ביקורת מרומזת כלפי יו"ר ישראל ביתנו, "למה הדבר דומה ואף חמור ממנו? לאמירה של 'אנחנו נחסל את הנייה תוך 48 שעות'. אחרי זה מתיישב האיש הזה על כיסא שר הביטחון ובמשך שנתיים זה לא קורה. אני השתתפתי בחיי במאות מבצעים מיוחדים מסוגים שונים, אני לא זוכר שבאיזשהו מבצע - קודם כל דיברו עליו ורק לאחר מכן ביצעו אותו. קודם כל ביצעו אותו, ולפעמים, לעיתים רחוקות, גם דיברו עליו אחרי זה".

בסיום השיחה התייחס גלנט למצב הביטחוני בעזה, "אני חושב שאנחנו באופן כללי צריכים לעשות סדר במה שקורה בעזה.לפני כשנה- שנה וחצי, כשטרור בלוני התבערה היה בעיצומו, היו כאלו שאמרו שלא ניתן לעשות דבר וכאלה שאמרו שצריך לפגוע בכל חוליה שמשגרת, שיש בה לפעמים ילדים בני 10 ו-12. אמרתי להם שזו החלטה לא נכונה, לא נרוויח בהקשר של הסיכול ובוודאי שנפסיד כשנראה את התוצאה העגומה של ילדים שנפגעים מירי ממוקד של צה"ל. לעומת זאת, יש 5-10 אנשי חמאס שאחראים לשיגור הזה, בוא נפגע בהם. אחרי שנפגע בהם, ברור לגמרי שיהיה סיבוב אלים, אבל בסופו יהיה ברור למה אנחנו מוכנים ולמה לא. גם אתה עושה הפסקת אש וגם הם משגרים בלוני נפץ כאילו מדובר פה על איזו עצמה. החמאס זה לא הצבא האדום – אפשר לשים לזה סוף".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/02/2020
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90