103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"מה יקרה? האו"ם לא יקנה אצלי?"

רמי לוי על כך שהאו"ם פרסם רשימה שחורה של 112 חברות שפועלות בהתנחלויות • בהמשך התעמת עם חקלאי על ייבוא ירקות: "אין חוסר עגבניות במדינת ישראל"


האו"ם פרסם רשימה שחורה של 112 חברות שפועלות בהתנחלויות, רמי לוי מבעלי 'שיווק השקמה' ניסה לשדר עסקים כרגיל וציין כי הרשימה אינה מטרידה אותו: "הרשימה הזאת צריכה להיקרא 'הרשימה הלבנה', אל תייחסו לזה. אתם מתייחסים לזה, זה לא עושה טוב". 

לוי לא חושש מפגיעה בעסקים במרחב הבינלאומי בעקבות פרסום הרשימה, "מה הן יכולות לעשות? שהאו"ם לא יקנה אצלי? שלא יקנה", והוסיף: "אנשי עסקים בכלל לא מתעסקים בזה, לא בארץ, לא בצד הפלסטינאי. נראה לי שהתקשורת עסוקה בזה יותר מכולם".

בהמשך התייחס רמי לוי לסוגיית ייבוא המוצרים מחו"ל ואמר: "אנחנו מייבאים עגבניות מטורקיה אך ורק כאשר המחיר בשמיים ויש חוסר בארץ. אנחנו תומכים בחקלאים פה, אנחנו מעדיפים לקנות אך ורק תוצרת חקלאית מקומית. ברגע שיש חוסר, והמחיר בשמיים, אין סיבה שבעולם שהצרכן יצטרך לשלם יקר. אנחנו נדאג לזה שהצרכן ישלם בזול מבלי לפגוע באף אחד". והמשיך: "אני מחויב לכולם, גם לחקלאים, אבל אני צריך לדאוג לצרכן שלי שאני משרת אותו, כמו שהחקלאי משרת אותי וצריך לדאוג לי כלקוח שלו. אני אדאג תמיד שהצרכן שלי יקנה את הסחורה הטובה ביותר, במחיר ההגון ביותר והזול ביותר".

על יחסיו עם החקלאים במדינה השיב: "אנחנו קונים את כל הפלפלים שלנו מהערבה, יש לנו שיתוף פעולה מלא. אנחנו נמשיך לעשות עסקים עם חקלאים במדינת ישראל מצד אחד, ומצד שני אני אמשיך לדאוג לצרכנים שלי שימשיכו לקנות את האיכות הטובה ביותר במחיר הגון. נמשיך להילחם ביוקר המחיה".

חברי הקבינט צירפו לדיון את שייקה שקד, חקלאי מזה 40 שנה, מנתיב העשרה. לטענתו, "כל איש עסקים רוצה למקסם את הרווחים שלו ומטבע הדברים כל אחד יסתתר מאחורי זה שהוא דואג לכולם ולרווחתם של כולם. אני לא קונה את הסיפור הזה. הכי חשוב זה לראות איך השיטה עובדת".

"יש עלויות בסיסיות של הדברים, עגבנייה בשקית עולה 6 שקלים ומלפפון בשקית עולה 5 שקלים, אף חקלאי לא מקבל את הסכום הזה. אין דבר כזה. אתמול הייתי בקיבוץ שקיבל אספקה של ירקות, בדקתי את העלויות החודשיות, עגבנייה ב-4.90, מלפפון ב-4.5, ופלפל ב-6.2,  במחירים האלה צריך לייבא?" תהה שקד.

"כל חקלאי שרוצה למכור - מוזמן"

רמי לוי:"לא הבנתי על מה הוא מדבר, יש לך עגבניות למכור?"

שייקה שקד: "כשאתה לא רוצה להבין אתה לא מבין כלום".

רמי לוי: "יש לך עגבניות למכור?"

שייקה שקד: "אני מגדל שרי, אני לא מגדל עגבניות".

רמי לוי: "למה אתה מדבר על עגבנייה אם אתה לא מוכר עגבנייה?"

שייקה שקד: "כי זה חלק ממני".

רמי לוי:: "אתה מגדל שרי?"

שייקה שקד "כן".

רמי לוי:: "בוא אני אקנה ממך שרי, כמה עולה שרי?"

שייקה שקד "אני לא אמכור לך שרי".

רמי לוי: "אם אתה לא רוצה למכור לך שרי אז מה אתה רוצה?"

שייקה שקד "לא אני, יש אחרים שירצו למכור. הנקודה היא אחרת לגמרי".

רמי לוי:: "תפסיק לבלבל את המוח, אתה רוצה למכור? בוא תמכור שרי? בכמה אתה רוצה למכור שרי?"

שייקה שקד: "רמי לוי היקר, אני מייצר 500 טון בשנה שרי, אני לא אוכל אותם".

אבל הוא שם לך הצעה ואתה לא עונה.

רמי לוי:: "אני מאחל לך בהצלחה ואני מאחל לך שתצליח, אז מה הבעיה?"

שייקה שקד "החברים בקבינט, אנחנו נוטים לכיוון אישי שלי וזה לא חשוב פה. הנקודה היא אחרת לגמרי. אין לי שיח עם רמי לוי, השיח שלי הוא אחר לגמרי. נכון להיום קניה של עגבנייה עולה 3 שקלים, עם המכס והשינוע 4.5 שקלים. היום אף חקלאי במדינת ישראל לא מקבל 4.5 - למה צריך לייבא?"

רמי לוי:: "מי אמר לך שמייבאים?"

שייקה שקד: "לשלוח לך תמונות? נו באמת".

רמי לוי: "ראית, אמרתי לו שאם יש לך למכור – תבוא תמכור".

זה היה נחמד בתור תרגיל.
רמי לוי: "לא הבנתי את העניין, הרי מה זה כל האמירות האלה? אמירות סתם בסוף זה פופוליסטי, אם הוא רוצה למכור אז שימכור. לא הבנתי את הבעיה".

רמי לוי, אתה טוען שיש מחסור בעגבניות? 
"לא, ממש לא. זאת לא הטענה בכלל. הטענה היא שאם יש סחורה בארץ קונים בארץ ואני מעדיף לקנות אך ורק מהחקלאים בארץ. כל חקלאי שרוצה למכור, מוזמן. 'אהלן וסהלן'. אני חייב לשרת את הצרכן במדינת ישראל ובמידה ויש חוסר – מייבאים. ככה עושים בכל העולם".

שייקה שקד: "אין חוסר עגבניות במדינת ישראל, לא במלפפונים ולא בפלפלים".

אבל יש חוסר בזמן בתוכנית שלנו.

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/02/2020
הישארו מעודכנים

רמי לוי - קונה או מוכר?
רמי לוי - קונה או מוכר?  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90