103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

ניר ברקת: "ראש הממשלה חף מפשע"

ברקת, המיועד להיות שר האוצר הבא, הגן על חפותו של נתניהו • בהמשך מתח ביקורת על בני גנץ: "אין לו את הכישורים הכלכליים להוביל את המדינה"


חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד ניר ברקת שוחח עם ענת דויודב, וסיפר על מרכיבי התוכנית הכלכלית שהוא וראש הממשלה נתניהו הציגו. ברקת, המיועד להיות שר האוצר הבא, הרחיב וסיפר על הרפורמות השונות שנועדו לסייע לחקלאים ובעלי העסקים הקטנים, תוך מתן סבסוד ישיר. בהמשך הביע ברקת אמונה בחפותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והסביר מדוע לטענתו מפלגת כחול לבן אינה יכולה להנהיג את כלכלת ישראל: "נתניהו הוא הבן אדם הכי מוכשר והכי מתאים להוביל את המדינה".

"מצב כלכלת ישראל מעולם לא היה יותר טוב", אמר חבר הכנסת ברקת בפתח הריאיון, "בהשוואה למדינות אחרות אפשר לראות שיפור בכל המדדים. בנוסף בשנה האחרונה עבדתי עם פרופ' פורטר מ'הרווארד', הכנתי תוכניות עבודה כדי להתמודד עם האתגרים של העשור הבא. זה המקצוע שלי, אני יזם ואיש עסקים שיודע שלפעמים צריך לעצור ולתכנן מחדש", הודה, "וזו בדיוק התוכנית שראש הממשלה ואני שמנו אתמול על השולחן במסיבת העיתונאים".

כשנשאל אם משה כחלון נכשל בכל מה שעשה הדגיש שלא כך הדבר, "הוא וראש הממשלה עשו עבודה טובה, אבל יש עוד עבודה ובשביל זה אנחנו פה. אנחנו נוריד באופן דרסטי את מחירי המזון בישראל, ונלמד מה עושים במקומות אחרים בעולם. אנחנו בעידן של כלכלה גלובלית, וחייבים לדעת איפה לשפר. עלינו לבטל את מיסי המגן והרגולציות, ומחליפים אותם בסבסוד ישיר. יש לסייע לחקלאים שלנו, אנחנו צריכים אותם יותר ממה שהם צריכים אותנו. עקרונית השוק חייב להיות פתוח, ואנחנו נפתח אותו ככל שאפשר, נילחם במונופולים ובריכוזיות בשוק. עד עכשיו זה לא היה בתעדוף גבוה, וזו רפורמה שכדי להעביר אותה צריך להבין בעסקים, זה עובד בכל המקומות בעולם. זה נשמע מורכב, אבל לי כיזם ברור שהדבר הזה יקרה".

בהמשך טען כי הוא אינו מאמין בהעלאת מיסים, "היא מאטה את הצמיחה". נושאים נוספים שבהם התמקד ברקת הם ירידת המחירים בתחום הדיור ושינוי הסתכלות בכל נושא הבריאות במדינת ישראל, "אנחנו צריכים להגדיל באופן ניכר את ההשקעות שלנו בתחום הבריאות. זה בקלות יכול להפוך לענף כלכלי לכשעצמו, ולא רק כענף שנתמך אלא ענף שיכול לעמוד בזכות עצמו". בנוסף הדגיש כי חייבים לערוך רפורמה בכל מה שקשור לעסקים הקטנים, "חייבים לעשות רפורמה כדי לאפשר לאותם בעלי עסקים להצליח יותר ולצמוח מהר יותר".

כשנשאל מה דעתו על מחיר למשתכן הסביר חבר הכנסת ברקת על תוכניותיו לשיפור תחום הדיור, ואמר: "בכל מה שקשור למחירי הדיור אני מוסף קונספט, ומוסיף דחיסה. הרעיון הוא לקחת את מנהל מקרקעי ישראל שהיום הוא מאוד ריכוזי, וזו טעות אסטרטגית, יש לקחת את קרקעות המדינה ולתת לשלטון המקומי וליזמים פרטיים לממש אותן על פי נוסחה שתקבע מראש. ברגע שנעשה את זה נגלה שמגזר הפרטי והמקומי יודע ליזום יותר טוב ובהיקפים גדולים יותר. אני לא נוגע במחיר למשתכן כרגע, אבל כן רוצה להוציא מסה של קרקעות החוצה. הסקפטיות גדולה, אבל אני מתייחס למדינה בצורה אחרת, כמו יזם ציבורי. מה שאני אומר אני יודע לממש".

ברקת ידוע כמי שקיבל שקל אחד לשנה על תפקידו כראש העיר בירושלים, וטען שהדבר יהיה גם כשימונה לשר האוצר. כנשאל כיצד הוא מסוגל לשבת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשעה שיש נגדו שלושה כתבי אישום, אמר שהוא מאמין בחוק, וקבע במפורש שראש הממשלה רשאי להישאר בתפקידו עד שיוכח אחרת. "הוא חף מפשע, ואני מאמין בערך החפות כערך עליון. תנו לראש הממשלה לעשות את העבודה שלו. נתניהו הוא הכי מוכשר והכי מתאים להוביל את מדינת ישראל. נכון, יש עוד עבודה לעשות ובגלל זה אני פה". עוד הוסיף: "אני מסתכל מזווית הראייה שלי איך להתמודד עם בעיות. יש ראש ממשלה שמבין מצוין בכלכלה, אבל מה החלופה שלנו? בני גנץ? הרי הדבר הראשון שהוא עשה אחרי שפרש מהצבא זה להוביל את החברה שלו לפשיטת רגל".

לסיום נשאל מדוע חברי הליכוד לא אוהבים אותו, והוא טען שאינו נכנס לסוגיות אלה, "הדבר הכי מעניין כרגע הוא איך אנחנו מנצחים את הבחירות. בעוד שבועיים תושבי ישראל ייאלצו לבחור מי יוביל את כלכלת ישראל - תפיסה יזמית או תפיסת הסתדרות".

17/02/2020
הישארו מעודכנים

ניר ברקת
ניר ברקת  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90