103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

ישראלים נדבקו בקורונה - ונמצאים בבית חולים ביפן

ענת עופרים, שהוריה נדבקו בנגיף ב'ספינת הקורונה' סיפרה: "אין להם שום תסמינים" • והוסיפה: "הם נמצאים בחוסר ודאות מאוד גדולה"


ענת עופרים שוחחה עם אילה חסון וגולן יוכפז ב-103fm על חוסר הוודאות שמרגישים הוריה, שנדבקו בנגיף הקורונה בספינה: "התחושה מאוד לא פשוטה, אנחנו מנסים לעשות כל מה שאפשר, מתעסקים רק בעניין הזה. קשה לנו מאוד לתקשר איתם ולהבין מה מצבם, הם נמצאים באיזה בית חולים קצת רעוע".

"דיברתי איתם ממש עכשיו, הם מרגישים טוב ואין להם שום תסמינים, אבל הם נמצאים בחוסר וודאות מאוד גדולה" אמרה ענת. כרגע היא ואחיה נלחמים כדי להחזיר את הוריהם ארצה, "אנחנו רוצים בשלב הראשון להעביר אותם לבית חולים שנמצאת בו הישראלית השלישית שפונתה מהאונייה. הוא גם קרוב יותר שגרירות וגם הרופאים והצוות מקצועיים יותר".

אילה שאלה את ענת "אם אין להם תסמינים, איך ידעו שיש להם נגיף?", על כך השיבה ענת: "לאמא שלי היה חום לפני 4 ימים למשך 24 שעות ועבר לה. לקחו לכל נוסעי האונייה בדיקות לנגיף, והבדיקות שלהם יצאו לצערנו חיוביות. הם לא מאמינים שהם נמצאים שם, זה מן האנגר רעוע שנמצא מחוץ לבית חולים והסבו אותו לנוסעי האונייה החולים. התנאים הם לא תנאים, המיטות הקטנות, האוכל קטסטרופה. כשבן אדם חולה הוא צריך לאכול כדי להבריא, הם יומיים שלמים לא אכלו".

"הם לא הבינו את גודל האסון"

"יש מסך ערפל מאוד כבד, יש צוות שלם של רופאים ואחיות שאין ביניהם בן אדם אחד שיודע לדבר אנגלית. אז מתקשרים בשפת הסימנים, מנסים לתרגם פחות או יותר את המצב וככה אנחנו מבינים פחות או יותר. אני מאמינה שפחות" אמרה, עוד הוסיפה: "אנחנו מאוד מחכים לפגישה שלהם עם פרופ' ניר פז. ממש עכשיו הוא בתדריך לקראת יציאה יחד עם הקונסולית שלנו רויטל, הם כבר יוצאים לכיוון שלהם. אני מקווה שהם יסבירו לנו את התמונה בצורה יותר בהירה ושנוכל להבין את מצבם ומה קורה איתם. אנחנו ממש לא מצליחים להבין שום דבר שזה מצב אבסורד".

הוריה הם אנשים מבוגרים, בגילאי ה-70, שיצאו לחופשה וביום האחרון לאחר שמסרו את המזוודה קיבלו את הבשורה על הימצאות הנגיף בספינה. ענת משחזרת את הרגעים, "כבר כל כך חיכינו, זה היה טיול מאוד ארוך של 17 יום ואנחנו לא יכולים להאמין שאנחנו נמצאים במצב הזה. הקפטן הודיע שנמצא חולה קורונה שהגיע בטיסה מסין ועלה מטוקיו לאוניה, הוא ביקש מכל הנוסעים לדבר עם המשפחות ולהודיע להם, כשהם הודיעו לנו הם היו מחויכים ולא התייחסו לזה. הם היו מנותקים כל התקופה הזאת אז הם לא הבינו את גודל האסון של הנגיף הזה".

המשפחה מתלבטת האם לטוס ליפן להורים או להישאר בארץ, "אנחנו חוששים מאוד, אנחנו כל הזמן שוקלים סיכון מול תועלת, זו הסיבה שאנחנו לא נמצאים שם כרגע. אנחנו חושבים שמקרוב נוכל לעזור יותר אבל הסיכון מאוד גדול כי יש לי ולאחים שלי ילדים קטנים בבית. אנחנו מחכים לתשובה בעצם מהפרופסור שיסביר לנו מה מצבם ומפרופ' איתמר גרוטו ובהתאם נשקול את צעדינו".

את יכולה להבין אזרחים שחוששים שאנשי ספינת הקורונה יבואו ארצה בשלב זה?
"אני מאוד מאוד יכולה להבין, הם לא ייסעו באוטובוס, גם לא יחזרו הביתה. הם יקבלו המשך טיפול רפואי פה בארץ וימשיכו להיות בבידוד, כמובן שינקטו כל אמצעי בטיחות, אבל אני חושבת שאת המשך הטיפול הם צריכים לעשות בארץ".

עריכה: עופרי גליכמן

18/02/2020
הישארו מעודכנים

למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90