103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

שיר עץ הדעת

מירי מסיקה השיקה סינגל חדש בשם 'חוה' - בו עשתה שימוש בקונפליקט התנ"כי הראשון בהקבלה לימינו • בהשארתו אמרה: "אני חושבת ששווה ללדת בעצב"


הזמרת והיוצרת מירי מסיקה שוחחה עם איריס קול בתוכניתה ב-103fm וסיפרה על יצירת הסינגל החדש, 'חוה', בו השתמשה בסיפור התנ"כי של גן העדן, אדם וחוה, כמשל למציאות כיום. "אני שואלת את עצמי, מה מניע את העולם. אני לא יודעת אם פשוט להאמין בלי לחשוב יותר מדי, מצד שני מה זה שווה?", שיתפה מסיקה במחשבות שעלו בעקבות השיר. 

מירי מסיקה כתבה את המילים לשירה החדש וסיפרה שהמניע לכך הוא "טיפול שאני עושה שהוא כמו לימוד כזה, הוא קבלי וגם פסיכולוגי מתוך התנ"ך. היא סיפרה כי היא מטופלת אצל "אורלי לסרי והיא אישה מאוד מיוחדת, את כל הדימויים וכל התיקונים היא עושה דרך דמויות בתנ"ך. הסיפור שחזרנו אליו כל הזמן זה אדם וחוה שמתחילים מגן העדן, מהתיקון הראשון ,מהחטא הראשון וכל המשמעויות של זה, של ידיעה, של דחיית סיפוקים"

הזמרת הודתה כי אם הייתה מוצאת עצמה בגן העדן והיו אומרים לה להימנע מהעץ הספציפי, עץ הדעת היא הייתה נוגסת בגזע. לטעמה, "אם מסתכלים על אדם וחוה כמשל - אם אתה אלוהים, לא רוצה שיאכלו מהעץ, אז למה הוא שם? זאת שאלה עמוקה".

היא שיתפה במחשבות שעלו במהלך הטיפול ובעקבות השיר, יש הטוענים כי 'ידע הוא כוח' אך מסיקה לא משוכנעת שכך הדבר ותהתה האם ללא הידיעה היינו חיים יותר טוב. "מה יותר חזק, ידע או אמונה? מה מניע את העולם? זאת שאלה. אני שואלת את עצמי את השאלות האלה והמשפט הכי טוב זה 'לדעת מספיק להאמין'".

בהמשך דנה במילות השיר שכתבה והסבירה כי "יש שם כל מיני דמויות, זה כמו מונולוג כזה. 'מספיק להאמין' ופתאום אנחנו חסרי אמונה, אז אני לא יודעת". הזמרת חשפה כי "לפעמים אני אומרת 'אלוהים פשוט להאמין, בלי לחשוב יותר מידי, בלי הבנה יותר מידי עמוקה'. מצד שני אני אומרת 'מה זה שווה'"? והודתה כי לא הייתה מסוגלת לעשות זאת בפועל אך היא "מקנאה באלו שיכולים".

בשירה החדש כותבת מסיקה 'תלכי למכולת ותלדי בעצב', מציגה חיי שגרה אפרוריים ויש שיאמרו שוחקים. היא הסבירה כי בתהליך הטיפולי שעברה, היא חזרה לעונש של חוה לאחר שאכלה מעץ הדעת ונדהמה לגלות כי 'אל אישך תשוקתך' הוא חלק מהעונש, "חשבתי שזו ברכה אבל לא, זה חלק מהעונש הראשוני של ללדת בעצב בנים. התשוקה שלך היא תמשול בך והוא ימשול בך, כלומר הגברים שישלטו על העולם, זה ממש מנבא את הכול".

והוסיפה כי "אני זוכרת את הדבר של היום-יום, האפור", וטענה כי על אף השינוי בחברה כלפי נשים "עדיין את צריכה ללכת למכולת, עדיין לא הכול מוגש לך וצריך לעבוד קשה". בהמשך הביעה את דעתה על העונש 'בעצב תלדי בנים' , לדבריה "זה לא רק ההורמונים, זו השמחה הכי גדולה. להביא ילד זה דבר גדול". וסיכמה: "אין קיצורי דרך, יש מחיר".

בנוסף, מירי מסיקה סיפרה כי נמרוד פלג הוא במאי הקליפ, אליו הגיעה לאחר שצפתה בקליפים של נועה קירל 'פאוץ'' ויהונתן מרגי – 'הזוג הזה'. "צריך לדעת לצלם ריקוד וראיתי שיש רקדנים בשיר שלי. הוא במאי מדהים, הכול נורא יפה, גם כשזה מכוער זה יפה". כבר מההתחלה ידעה מסיקה כי החיבור בין השניים נועד לקרות, "דיברנו על קליפ של מדונה, שיר לא כל כך מוכר שלה וישר הוא הבין למה אני מתכוונת. שנינו כנראה מעריצים של אותם דברים ומיד הבנו אחד את השנייה. זה היה כמו חיבור משמיים".

כמו כן, דנה בתפקיד האישה בקליפ, "האישה גם חזקה וגם חלשה, היא גם שולטת וגם נשלטת ויש שם גם מיניות, כאב ומאבק" אמרה מסיקה. "התעקשתי על זה כי בהתחלה, ב'דראפט' הראשון של הקליפ, הכול היה יפה וסקסי ואמרתי – איפה המאבק? חיפשנו הרבה רגעים של מאבק ואז הקליפ יצא שלם בעיני". וסיכמה: "דווקא רגעים מכוערים הפכו אותו ליותר יפה".

 

 עריכה: עופרי גליכמן

08/03/2020
הישארו מעודכנים

מירי מסיקה
מירי מסיקה  |  צילום: יח"צ