103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לוי החליטה באופן עצמאי, לא היה מו"מ"

שר החוץ ישראל כ"ץ הכחיש כי לליכוד יש חלק בהחלטה של חה"כ אורלי לוי, שלא לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת • "לא רוצים עוד בחירות"


טלטלה במערכת הפוליטית: יו"ר מפלגת גשר ח"כ אורלי לוי-אבקסיס החליטה אמש (ג') שלא תתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת מפלגת בל"ד והרשימה המשותפת. שר החוץ ישראל כ"ץ ('הליכוד') התייחס למהלך שמשנה את המפה הפוליטית, ומתח ביקורת חריפה על כחול לבן: "פתחו במו"מ עם בל"ד, שמנווטת על ידי עזמי בשארה שיושב בקטאר, הם תומכים בחזבאללה ובחמאס". בנוסף, הכחיש שלליכוד יש חלק בהחלטתה של חברת הכנסת לוי-אבקסיס: "זו החלטה פנימית של חברת כנסת ששילמה בעבר מחירים כבדים על עמדותיה מול ליברמן ואחרים".

השר ישראל כ"ץ טען כי הודעתה של חברת הכנסת לוי-אבקסיס מהווה סופו של תרחיש ממשלת המיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. "כל האופציה של ממשלת גנץ, בל"ד וליברמן נקברה קבורת חמור ואני שמח על זה", אמר השר. הוא תקף את יו"ר כחול לבן בני גנץ על כך שטרום הבחירות "התחייב ונשבע שלא ייתמך, לא באופן ישיר או עקיף, וגם יעלון ולפיד ואשכנזי". עוד הוסיף ואמר כי "גנץ, ליברמן וחבריהם נחשפו במלוא עליבותם כשניסו לעוות את תוצאות הבחירות".

עוד אמר חבר הכנסת כ"ץ כי "ראשי כחול לבן עם אביגדור ליברמן, ניסו לייצר כאן מבנה מעוות שסותר לחלוטין את כל ההתחייבויות שלהם שלא לשבת ולא להיתמך על ידי הרשימה המשותפת. לאן הם הגיעו, שהיום הם פותחים משא ומתן עם בל"ד? עם בשארה שיושב בקטאר ומנווט אותם? אחמד טיבי? איימן עודה? אלה אנשים שפועלים נגד זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הם תומכים באויבי ישראל, בחזבאללה ובחמאס, באופן מפורש".

שר החוץ הודה כי הוא "מבין את האכזבה" אך טען כי "אין יושר ואין כנות". לטענתו, "אם תשאל בציבור, לפחות שליש מבוחרי כחול לבן, חד-משמעית, שוללים את הדבר הזה אם לא יותר מזה. צריך להקים ממשלה שתבטא את רצון הציבור לאור תוצאות הבחירות".

"אני מצטער מאוד שמנצלים את חוסר הניסיון של בני גנץ כדי להוביל אותו לסמטה ללא מוצא", אמר השר, "עופר שלח וליברמן לקחו אותו בפירוש למקום שהוא לא צריך להימצא בו, מקום לא ריאלי, מקום לא נכון שמתנפץ ערב אחרי ערב", הוסיף והפנה אצבע מאשימה כלפי השניים.

חבר הכנסת כ"ץ הדגיש כי למפלגת 'הליכוד' לא היה צד בהחלטה של יו"ר גשר חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס, "זו החלטה פנימית של חברת הכנסת ששילמה בעבר מחירים כבדים על עמדותיה מול ליברמן ואחרים. אני בהחלט רואה את הדבר הזה בחיוב. היא קיבלה את ההחלטה שלה והודיעה בצורה מפורשת כמו חבר הכנסת הנדל". בנוסף, הכחיש כי קיימו משא ומתן עימה, "לא היה שום משא ומתן. ברגע שנתניהו יקבל את המנדט, הוא יפנה באופן רשמי לכולם".

לדבריו, "יש עוד חברי כנסת שלא ייתנו ידם לדבר הזה, גם בתוך כחול לבן, כי זה דבר שמנוגד לחלוטין להבטחות, למצע ולמה שרוצים אזרחי ישראל. נתניהו לא מעוניין בבחירות, הוא רוצה להרכיב ממשלה, צריך לאפשר לו להרכיב ממשלה". לדעתו, כאשר יוטל על נתניהו המנדט להרכבת הממשלה "הוא יפנה לכולם; לכחול לבן, למפלגת העבודה, לכל הגורמים וודאי לשותפים הטבעיים בלי שום ספק. הוא ירכיב ממשלה רחבה, טובה ויציבה". כ"ץ לא שלל אופציה של ממשלת אחדות: "ממשלה רחבה ככל שניתן, סביב אותם עקרונות שאנחנו מדברים עליהם".

עוד הוסיף השר ואמר: "אנחנו ניצחנו כליכוד, אין מפלגה גדולה מאיתנו, אין מפלגה שקיבלה את מספר הקולות כפי שאנחנו קיבלנו. מיליון שלוש מאות וחמישים אלף קולות באופן ישיר לליכוד בראשות בנימין נתניהו ומן הראוי היה שכולם יכבדו את זה ויאפשרו לנתניהו לנסות ולהקים ממשלה. אני מניח שכל אחד מראשי המפלגות יש לו את האפשרויות שלו בחוק לפעול איך שהוא רוצה, כל עוד הם פועלים באופן חוקי לא מדובר על עריקות. אין כוונה ללכת לבחירות, אלא לייצב את המדינה ולהוביל אותה מול מגפת קורונה".

"נתניהו לא זז החוצה. אני הייתי ראש המטה לבחירתו, אני שר החוץ בממשלתו, אני פה יחד איתו, הציבור רוצה אותו, היקף התמיכה בו הוא גדול וצריך להסתכל באופן אמיתי", הדגיש השר, "אין לו שום מניעה משפטית מלכהן כראש ממשלה וכשזה המצב הוא צריך להוביל את הממשלה", ורמז ליו"ר כחול לבן: "גנץ לא פסול מלהיות בממשלה כזאת".

 

עריכה: עופרי גליכמן.

11/03/2020
הישארו מעודכנים

"לוי קיבלה את ההחלטה בצורה עצמאית, לא היה מו"מ"
"לוי קיבלה את ההחלטה בצורה עצמאית, לא היה מו"מ"  |  צילום: פלאש90