בן כספית ואריה אלדד

"זה הזמן להיות חכם ולשים בצד את כל המשחקים הקטנים"

השר זאב אלקין (הליכוד) על המתיחות מול כחול לבן: "חייבים להתקדם לממשלה רחבה כמה שיותר" • וגם: התייחס למתיחות על הקמת ועדות הכנסת


בצל בהלת נגיף קורונה בישראל, והנחיית משרד הבריאות היום (ג') שלא לצאת מן הבתים, הושבעה אתמול (ב') הכנסת ה-23, לאחר שלוש מערכות בחירות ופלונטר פוליטי רב ממדים. על אף פתיחת מושב הכנסת וטקס ההשבעה, לא ניתן לדעת כיצד בדיוק תיראה הממשלה, כאשר שתי המפלגות הגדולות, הליכוד וכחול לבן, עדיין מנהלים מגעים בניסיון לגשר על חילוקי הדעות. השר זאב אלקין (הליכוד) שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והביע את דעתו על המאבקים הפוליטיים הבלתי פוסקים, בראשם הניסיונות משני קצוות הקשת הפוליטית להגיע להסכמה.

בפתח דבריו, ביקש אלקין להסביר את הסיבה למתיחות בין הליכוד לכחול לבן: "אנחנו אמרנו שנכון להקים ועדות בסדר גודל של 8-10 חברי כנסת, כדי לא לעבור את איסור ה-10. מבחינתנו, אמרנו לאנשי כחול לבן, תבחרו איזה מפתח שאתם רוצים, רק שהועדות יהיו קטנות. יש חוק והוא אומר דבר מאוד ברור - מקימים ועדות לפי המפתח הסיעתי, כל סיעה לפי הגודל שלה בוחרת את המפתח". 

אתם חושבים שעם המשחקים האלה אפשר לנהל את התהליך הזה?

בהמשך דבריו, אמר: "בתוך הישיבה בא חבר הכנסת ניסנקורן ואמר שהוא רוצה ועדה מסדרת של27 ח"כים, בניגוד לעמדת היו"ר והצוות המקצועי שהציעו 10. פתאום תוך כדי ישיבה, מגיע מכתב מאורלי לוי שהיא מתפטרת ממפלגת העבודה. הפלא ופלא. לפי המפתח של 27 ח"כים בוועדה, זה גורם לכך שיחסי הכוחות בוועדה הופכים לשוויוניים. ואז אמר חבר הכנסת ניסנקורן 'לא לא, זה מספר לא מתאים לי' למרות שהוא הציע אותו, ושהוא רוצה 17 ח"כים. אתם חושבים שעם המשחקים האלה אפשר באמת לנהל את התהליך הזה?"

בהמשך השיחה, הביע אלקין את דעתו באשר לפעולות לפיהן צריך לפעול בתקופה לא פשוטה זו, כדי להקים את הממשלה ולקדם נושאים חשובים העומדים על הפרק: "זה הזמן להיות חכם, לשים בצד את כל המשחקים הקטנים האלה, להקים מהר את הוועדות הנדרשות בהרכבים קטנים כדי לא להדביק פה חברי כנסת באופן המוני. כל מי שחושב שהכנסת תמשיך לפעול ככה ותהיה חסינה לגמרי, הרי כבר עכשיו אתה רואה מה קורה – יהיו לך חברי כנסת בבידוד ויהיו לך חברי כנסת שחס וחלילה יידבקו, וכבר לא נדבר על איזה פוטנציאל יש לזה". 

עריכה: מיכל קדוש

17/03/2020
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90