103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יש לנו כ-6,000 חיילים בבידוד"

דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן עדכן בנתונים: "כרגע יש 16 חיילים שנדבקו בנגיף" • וגם: התייחס לשינוי תהליך הגיוס בצל הקורונה


דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על התאמות צה"ל למשבר הקורונה, בהם גם שינוי תהליך הגיוס. "באתגר הזה עשינו מספר שינויים. במקום בתל השומר בלבד, אנחנו קולטים ב-5 מקומות שונים את המתגייסים החדשים", הסביר תא"ל זילברמן, והוסיף: "הכפלנו את שרשרת החיול כדי להקטין את העומס. ואנחנו עושים התאמות מיוחדות בבסיסים גם בהיבט ההיגיינה של החיילים. אין חשש מהעניין של בידוד כלל צה"לי". 

צה"ל נערך להתפרצות נגיף קורונה והחל לבצע התאמות שונות בכדי לנסות ולמגר את הנגיף. תת אלוף זילברמן הסביר כי משימתו העיקרית של הצבא היא "להגן בכל הגזרות – ביבשה, באוויר, בים, בסייבר", ולכן, "גם בפעילות המבצעית אנחנו עושים התאמות". לא זו בלבד, "אנחנו עושים התאמות מיוחדות בבסיסים, גם בהיבט של המרחקים וגם בהיבט של ההיגיינה של החיילים". הוא אף סיפר כי "הבוקר הש"ג ביקש ממני לרדת מהאוטו ולשטוף את ידי בסבון".

כחלק מהתמודדות עם התפרצות הווירוס, "אנחנו לא קולטים את המתגייסים החדשים בתל השומר בלבד, אלא ב-5 מקומות שונים, אנחנו מדרגים בשעות. הכפלנו את שרשרת החיול, עשינו שרשרת כפולה כדי להקטין את העומס, הורדנו את כמות האנשים שנוסעים באוטובוס ל-25 כך שלמעשה כל חייל יישב בספסל משלו. אנחנו עושים התאמות אחרות, גם במגוון אחר של פעילויות. כך שלדוגמה אנחנו מעלים חיילים בקבוצות יותר קטנות למשימות של תצפית, זה מחזק אצלנו מאוד את הפיקוד הזוטר בצה"ל", סיפר זילברמן אך סייג ואמר: "כמובן שהפעילות המבצעית נמשכת, אנחנו לא נשנה את מבנה הטנק ו-4 הלוחמים ייסעו במקומות שלהם".

לפי הנתונים שבידיו, "כרגע יש בצה"ל 16 חיילים שנדבקו בנגיף, כ-6,000 חיילים בבידוד. החיילים הבודדים שלנו שגם מבודדים, יש לנו כ-120 חיילים כאלה, ריכזנו אותם באולגה. זה אירוע מאוד מורכב גם בהיבט המנטלי ואנחנו דואגים להם דאגה יתרה בעניין הזה". הוא הודה כי עדיין לא זיהו יחידות בהן התפרץ הנגיף אך "אנחנו נערכים למקרה כזה. אנחנו נוקטים בפעולה ובתפיסה שברגע שחייל כזה מזוהה עם תסמינים, אנחנו מתנקים אותו מהיחידה, מכניסים לבידוד, מחכים לתוצאות שלו ובהתאם לזה פועלים עם היחידה כולה".

הוא התייחס לטיפול ביחידות המובחרות של צה"ל והסביר כי "במקומות האלה עברנו לשיטה מיוחדת שנקראת 'שיטת הקפסולה'. אנחנו בעצם מחזיקים שתי קפסולות , שתי משמרות, שהן מבודלות אחת מהשנייה ולא נמצאות האחת עם השנייה. הטייסת מתפקדת עם חצי מהצוות שלמעשה יש לו יכולת להוציא את כל המשימה באופן מלא. הוא לא נפגש עם החצי צוות האחר, שיודע גם לעשות את זה. בשיטת הקפסולות הזאת אנחנו מבטיחים שלא תהיה לנו פגיעה בכשירות המבצעית של הצבא".

עוד המשיך ואמר: " השיטה הזו של הקפסולות שפיתחנו בשבוע שעבר מתרחבת בתוך הצבא כי אנחנו מבינים שזה יכול להגיע גם אלינו. ביחידות הסגורות שלנו הם מבודדים מהסביבה החיצונית. יש מגע שהוא הכרחי של משאית מזון שמגיעה ופורקת מזון לבסיס, אבל מעבר לזה הן סגורות ממגע חיצוני".

"נעשה כל מה שיידרש"

דובר צה"ל סיפר כי הבוקר "התייצבו 50 מורות חיילות במתקן שסמוך לבית החולים תל השומר והן למעשה אחראיות על הילדים של אנשי הצוות הרפואי, שמדינת ישראל כל כך זקוקה להם. בעזרת פיקוד העורף אנחנו עושים מגוון דברים: המתקנים לחולי הקורונה בפיקוד של פיקוד העורף, סיוע למערך הבדיקות, רכבי צה"ל עם חיילים שמסייעים לאנשי מד"א, מרכז מידע בפיקוד העורף שלוקח את כל משרדי הממשלה ומכניס את המידע לשם, לפורטל אחד ולמוקד אחד – 'מוקד 104'. כל אזרח יכול לחייג ולקבל מענה מפיקוד העורף על כל הרבדים של הקורונה".

בהמשך דבריו התייחס לתוכנית הרב שנתית שגיבש הרמטכ"ל אביב כוכבי והביע את דעתו: "התוכנית הרב שנתית שגיבש הרמטכ"ל, עם צוות נרחב של אלופים, תכנית רב שנתית שנקראת 'תנופה', למעשה כבר החלה ואנחנו נחושים לממש את התוכנית הזאת. היא איננה רק כסף ותקציב, אלא מגוון רחב של נושאים בצבא בנושאים תפיסתיים, שפה משותפת בין המפקדים, האופן בו אנחנו מארגנים את הצבא, פריצות דרך טכנולוגיות", והבהיר: "הריני להבטיחך שאנחנו נממש את התוכנית הזאת".

דובר צה"ל הדגיש כי "אין חשש מהבידוד הכלל צה"לי, אנחנו עושים כל מה שצריך בפעילות המבצעית. אנחנו מזהים כרגע בכל רחבי המזרח התיכון פעילות שאנחנו קוראים לה 'התכנסות של האויב' בגלל נגיף קורונה. אנחנו נהפוך כל אבן כדי לסייע למדינה למגר את הנגיף, אנחנו נגן על הגבולות ומאוד מחמם אותי לראות את דור ההמשך של צה"ל".

הוא סיכם ואמר: "אנחנו קודם כל נעשה כל מה שיידרש וכל מה שיורו לנו. אנחנו ממשיכים בפעילות רוחבית, נהפוך כל אבן. צה"ל פועל בשיתוף מלא עם כל הגורמים - עם משרד הבריאות, עם מד"א, עם בתי החולים, עם הרשויות המקומיות. היתרונות שלנו ברורים, הפיקוד והשליטה, יכולת הניהול והיכולת הלוגיסטית, במידה ונידרש - נהיה שם".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/03/2020
הישארו מעודכנים

למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום ארכיון: פלאש90