103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"בחירות הן לא אופציה"

חבר הכנסת יואב סגלוביץ (כחול לבן) שב וקרא לאחדות - למרות המשך הקרב על יו"ר הכנסת • הדגיש: "זה שהליכוד יוצא החוצה מהוועדות לא ירפה את ידינו"


בתום יממה מורטת עצבים במסדרונות הכנסת ובית המשפט, רשמה אתמול (ב') כחול לבן ניצחון פרלמנטרי, כאשר הקימה ועדה מסדרת בניהולה, והובילה לדיון להחלפת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בהוראת נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת אסתר חיות. בריאיון לענת דוידוב ולגולן יוכפז ב־103fm התייחס ח"כ יואב סגלוביץ לאירועים האחרונים, וקרא למפלגות הימין להצטרף לסחף ברשות המחוקקת ולהקים ממשלה בראשות בני גנץ.

לדברי סגלוביץ, לצד הקמת הוועדה המסדרת, הוקמו אתמול והחלו בדיונים ועדת חוץ וביטחון וועדת הכספים. במקביל דרשה כחול לבן הקמת ארבע ועדות נוספות, ובהן ועדות שעוסקות בקורונה, בחינוך והיערכות, ברווחה ובאלימות במגזר הערבי. "הוועדות אושרו על ידינו", ציין סגלוביץ, והוסיף: "לצערי הרב, הליכוד החליט שהוא לא משתתף, ופשוט יצא ולא היה חלק מהליך קבלת ההחלטות. רצינו להעביר את זה כבר אתמול כדי שהיום תתכנס ועדת הקורונה. מה שקרה בפועל הוא שזה לא נכנס לסדר היום. הגשנו בקשה דחופה שזה יעלה היום בכנסת. אני מקווה שכך ייעשה, ושהמשחק הלא ענייני והלא אחראי שמנהל פה גם הליכוד, ובמקרה הזה יו"ר הכנסת, יסתיים היום".

במהלך השיחה תהו המגישים מה התוואי שבו מנסה לפעול בני גנץ להקמת ממשלה, וכיצד יתמודד עם המבוי הסתום המוכר לנו מבחירות קודמות. "אנחנו רואים מה קורה. אם זה נמשך אז אי אפשר לנהל שום דבר. כלומר, האנרכיה תימשך", אמר יוכפז. סגלוביץ טען מנגד: "הכול יקרה, גם אם בעיכוב, גם אם בצורה עקומה ובלתי דמוקרטית". לדבריו, "כרגע המנדט שבוע ויום אצל בני גנץ, נעשים מאמצים בעניין הזה".

ח"כ סגלוביץ הסכים עם המגישים כי אין כל אפשרות ריאלית לקיום בחירות רביעיות. עם זאת, הדגיש כי אפשרות האחדות לא ירדה מהפרק למרות הקרב בין המפלגות הגדולות בכנסת. "אי אפשר ללכת למערכת בחירות רביעית, נקודה", הדגיש, "האמירה הזו, שבחירת יו"ר כנסת ממיתה אופציה של הצטרפות של מפלגות לבני גנץ, תראה עד כמה זה מופרך".

סגלוביץ הוסיף: "כרגע המנדט אצל בני גנץ. אתה יודע מה? אנצל את הבמה שלכם ואפנה למפלגות, מה שנקרא, ה'בלוק' - שאני לא רואה את הקדושה של הדבר הזה. תצטרפו לבני גנץ, המנדט אצלו עכשיו".

אתה לא - אבל הם רואים את הקדושה ולא מתכוונים לפרק את הבלוק, הרי בני גנץ כבר פנה לימינה. אתמול, מבחינתם, ברגע שהשופטת חיות החליטה את מה שהחליטה, מתה ממשלת האחדות.
"אני לא חושב".

אבל הם אומרים את זה.
"יש דברים שאומרים מהפה אל החוץ, ואני חושב שאחרי שהוועדות יכוננו, בתקווה היום..."

אגב, אני לא יודע אם אתה צודק. הם אומרים שמבחינתם ממשלת אחדות זה שותפות, זה קו של אמון שצריך לשמור בין הצדדים. מבחינתם, הבעת רצון ביד אחת לאחדות ופגיעה בכוחו של ראש הממשלה והליכוד ביד השנייה מעלות שאלה: איך נשב איתכם?
"תראו, השאלה של אמון פוליטי בין מפלגות היא בוודאי בסיסית כשמדברים על שותפות, אבל כשמול השותפות אנחנו רואים התנהלות כוחנית ובלתי אחראית, כמו שהייתה אתמול על ידי יו"ר הכנסת - לא נשב מנגד. השתמשנו בכוח היחיד שיש לנו שאינו פיזי, ביכולת שלנו, כדי להעביר את מה שאנחנו מאמינים בו. אנחנו מאמינים שצריך להקים את הוועדות האלה. זה שהליכוד יוצא החוצה מהוועדות לא ירפה את ידינו, גם אם במקביל יהיה משא ומתן שינהל אותו בני גנץ להקמת ממשלה כזו או אחרת".

"הנגיף לא מבחין בינינו"

בריאיון השמיע ח"כ סגלוביץ ביקורת חריפה על פוליטיקאים מימין, שרי ממשלה, ועל ניהול המשבר ללא רשות מחוקקת פעילה.

"יש את הסיפור הקשה של משבר הקורונה, ובמקביל אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר נוסף, חוקתי. זה נשמע קצת הזוי, מה שאני אגיד עכשיו, אבל כשאני שומע שרים בממשלת ישראל, לא אנשים מן החוץ, שדבריהם שלהם מובילים לאנרכיה. שרים בממשלה שקוראים לא לקיים החלטות בג"ץ, וראש הממשלה לא פוצה פה ומצפצף", אמר, "יש פה משהו הרבה יותר עמוק מעבר לוויכוחים או 'ניצחונות'. אני לא מרגיש ניצחון. אני מרגיש, לאורך כל המהלך האחרון, שאנחנו נמצאים במאבק אמיתי על דמותה (של הדמוקרטיה)".

לדבריו, כאשר שר המשפטים אמיר אוחנה, ושני שרים נוספים, יריב לוין ובצלאל סמוטריץ', המתיימרים לאחוז בתיק המשפטים, תוקפים בחריפות את מערכת המשפט, הם עושים חטא כפול. "אני אומר, ואמרתי את זה גם אתמול בכנסת - שרי משפטים צריכים להיזהר היטב כשהם מוציאים את המילים האלה. מה יגיד כל חשוד, כל עבריין, כשהוא שומע שר שאומר שאסור לקיים החלטות בג"ץ? שם אנחנו נמצאים היום".

סגלוביץ הדגיש כי במשבר הקורונה חייבת לפעול ועדה שתנהל את הטיפול הפרלמנטרי בלוחמה בנגיף. "לא צריך לשמוע רק ריאיונות בתקשורת של פרופסורים, מבלי לזלזל בתקשורת. צריך להביא את הדבר הזה לבחינה בתוך הוועדות הפרלמנטריות. יש דברים שצריכים לחשוף אותם לעין הציבור".

מה תעשה ועדת קורונה? תחליף את מנכ"ל משרד הבריאות? תביא מטושים?
"לא. תפקידה של ועדת הקורונה הוא לפקח, להוביל תהליכים פרלמנטריים שיעזרו גם לממשלה ובעיקר לכולנו. תראו, בעניין הזה אין חלוקה של אופוזיציה וקואליציה. הנגיף הזה לא מבחין בינינו".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

24/03/2020
הישארו מעודכנים

יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90