103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"גנץ לא יודע מה הוא רוצה"

חבר הכנסת לשעבר איתן כבל ביקר את יו"ר כחול לבן • ברק סרי, יועצו של יו"ר ש"ס אריה דרעי הוסיף: "גנץ רוצה להיכנס לממשלה"


חבר הכנסת לשעבר איתן כבל וברק סרי, יועצו של יו"ר ש"ס אריה דרעי ניתחו את הפלונטר הפוליטי, דנו בשאלה - האם אנחנו בדרך לממשלת אחדות? "אנשים המקורבים אל נתניהו אומרים לי חד משמעית 'הוא רוצה אחדות'", אמר כבל. לטענת סרי: "גנץ רוצה להיכנס לממשלה, לא כל כך אכפת לו אם הוא יהיה ראשון או שני אבל יש את חזית הסירוב של לפיד ובוגי וליברמן". 

בצל משבר הקורונה הפלונטר הפוליטי ממשיך להסתבך והדרמה בכנסת לא פוסקת. בג"ץ הורה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקיים עד היום (ד') הצבעה על מינוי יו"ר כנסת חדש. אדלשטיין נוצר את לשונו וחבריו לליכוד לא יודעים באיזו דרך יבחר לפעול. בליכוד טענו לא אחת כי במידה וכחול לבן ימשיכו עם המהלך להחלפת יו"ר הכנסת, ממשלת האחדות תרד מהפרק, גם אם מדובר בממשלת חירום זמנית.

יועצו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, ברק סרי התייחס לניסיון של כחול לבן להחליף את יו"ר הכנסת והביע את דעתו: "אני מזהה שם התלבטות. האם ללכת ליו"ר עד הסוף, מתוך מחשבה שבחירתו של מאיר כהן והחלפת יולי אדלשטיין, היא שבירת כל האפשרות לממשלת אחדות וזה סוג של נתק". עוד המשיך ואמר: "לפיד, אני לא רואה התלבטות, הוא רוצה ללכת עם זה עד הסוף. אצל גנץ אני רואה התלבטות גדולה, כדרכו. הוא לא החלטי, הוא נקרע בין שני הצדדים. האחד, רצון לממשלת אחדות ומאידך, פחד לפורר את כחול לבן וללכת לצעדים שיגרמו להם להישאר בחוץ. התלבטות גדולה".

לטענתו של סרי, "גנץ היה רגל ושלושת רבעי בממשלת אחדות, זה מה שהוא רוצה - הוא רוצה להיכנס לממשלה. לא אכפת לו אם הוא יהיה ראשון או שני, הוא רוצה להיות שר ולהתחיל. אבל, יש את חזית הסירוב של לפיד, בוגי ומבחוץ ליברמן, שמונעים ממנו". עוד הוסיף ואמר: "אם כחול לבן תלך בעניין הזה עד הסוף, אז יהיה יו"ר מטעמם - מאיר כהן יבחר. אם כחול לבן תתפוס רגליים קרות - זה לא יקרה".

חבר הכנסת לשעבר מטעם 'העבודה' איתן כבל הביע את דעתו על יו"ר כחול לבן, בני גנץ ואמר: "אני חושב שהוא בעצם לא יודע מה הוא רוצה, זאת התחושה שאני מקבל מההתנהלות שלו. הוא נהיה תימני לגמרי, צעד לפנים ושניים לאחור, ממש ככה". כמו כן, הוא דן באפשרות של ממשלת אחדות והודה כי בעבר חשב שנתניהו "חותר לבחירות, אבל אנשים מאוד קרובים אליו אומרים - חד משמעית הוא רוצה אחדות והוא יעשה הכול כדי להוביל לאחדות".

כמו כן, התייחס לניצחון היחסי של כחול לבן בבג"ץ ואמר כי "זו איננה פוליטיקה במובן הרגיל של המילה". לטענתו, גנץ בחר לפנות לבג"ץ מכיוון שהוא "אומר לעצמו - אני מבין שאם אני הולך לכאן או לכאן, אני צריך את יו"ר הכנסת אצלי ביד. דרך אגב, פה זה היה יותר לחץ של לפיד וחבריו, שרוצים שמאיר כהן הוא זה שיהיה יו"ר הכנסת".

עוד הוסיף וטען כי "הוא ישמח מאוד אם גנץ יבזבז את הזמן שיש לו בידיים, כך שהמושכות יחזרו לידיו של נתניהו". לדבריו, "הבעיה הגדולה של נתניהו היא שהוא לא שולט בעניין", אך ציין כי "למרות שהוא לא שולט, גנץ עד היום הזה כול הזמן מגיב לאמירות או לפעולות של נתניהו. הוא לא עולה על המגרש ואומר אני פה – אתה בא? כן או לא".

"אנחנו הולכים לתקופה לא טובה"

בהמשך, סרי אמר כי לדעתו, "יולי אדלשטין מבין שעשה טעות, הוא לא ילך עם ההתנגדות לבג"ץ". כמו כן, הוא "מזהה גם בליכוד חשש, לאחר ההתקפה הגדולה על בג"ץ. אני דווקא אתמול שמעתי שרים מהליכוד, כולל ראש הממשלה בחצי פה, שעולים אחד אחרי השני ואומרים 'מה פתאום, בג"ץ יכריע, בג"ץ חשוב ומה שהוא יחליט נעשה'. אתמול ראיתי קריאה נרגשת של ראש הממשלה לכחול לבן שיכנסו, הוא באמת רוצה שיכנסו. גם עזרה, סוג של השתתפות בנטל הנורא של הקורונה שרק התחילה מבחינת המשבר הבריאותי, ועוד לא התחלנו בקצה של המשבר הכלכלי".

סרי התייחס לטענות לפיהן על גנץ לשקול היטב את כניסתו לממשלה בשעת משבר כה קשה, מכיוון שעלולים להאשים אותו לאחר מכן במחדלים כאלו ואחרים, במידה וימצאו, ואמר: "למה זו צריכה להיות הגישה? מי טוען שיש לו חלק בזה? מי טוען שהוא אחראי? זו גישה ילדותית. באמת אי אפשר להפחית בגודל המשבר שאנחנו נמצאים בו, זה משבר ענק, עם משימות ענקיות לפי התחזיות העגומות של משרד הבריאות, אנחנו הולכים לתקופה לא טובה. אולי נתגעגע להיום בעוד שבועיים- שלושה".

לעומתו, אמר כבל: "אין ספק שהוא יבחן, כמו לפני פסח - יבדקו עם נר איך התנהל, מה עשה, מה אמר, כמה צדק וכמה לא צדק. אף אחד לא חושב שהוא אשם בתהליך, אבל אין ספק שיבחנו אותו בציציות על ההתנהלות שלו".

לסיום, חבר הכנסת לשעבר התייחס לאפשרות שח"כ מאיר כהן ייבחר כיו"ר הכנסת החדש במקום אדלשטיין, וטען כי "יש מספיק כלים בידי הכנסת, גם במתכונת הנוכחית, להפעיל את הכנסת גם אם זה לא במתכונת מלאה של 100% הפעלה. אפשר ועוד איך להקים, אם לא את כל ועדות הכנסת, בוודאי אפשר להקים חלק מהן, את אלה שחייבים. אפשר להקים ועדה שבה תתקבלנה ההחלטות של התקנות והחקיקה הדחופה ביותר שיכולה לקדם תהליכים כאלה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

25/03/2020
הישארו מעודכנים

בני גנץ
בני גנץ  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90