103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"קצב ההדבקה ברמת גן מזנק מעל כל הממוצע"

ראש העירייה כרמל שאמה הכהן מאיים לדרוש מבג"ץ להטיל סגר על בני ברק: "לנו יש חיים משותפים יומיומיים איתם, והתחילה זליגה של הידבקות אלינו"


ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן הסביר על הסיבות לעתירה האפשרית שהוא יגיש לבג"ץ כנגד בני ברק, וגם העביר ראשי הציבור החרדי בעיר: "ההנהגה שם חסרת אחריות".

"בניגוד לכל הישראלים שמביטים עכשיו באמת בהרבה עצב וכאב על מה שקורה בתוך העיר בני ברק, לנו יש חיים משותפים איתם. מה שקרה בעשרת הימים האחרונים, בגלל ששם התפרצה המגפה בצורה לא פרופורציונאלית לשום מקום אחר בארץ, התחילה זליגה של ההידבקות גם אלינו", אמר שאמה הכהן. 

לדבריו: "אנחנו רואים את המספרים שלנו, שהיו כל הזמן כמו תל אביב, גבעתיים, קריית אונו, פתאום אנחנו מזנקים בצורה מטורפת, מגיעים לקצב הדבקה כפול מתל אביב, של בערך 70% יותר, 1.7 מעל כל הממוצע של ערי גוש דן שעוטפות אותנו, ואז נשאלת השאלה 'מאיפה השונות הזאת?', 'למה אנחנו משלמים כל יום בעודף חולים על הערים השכנות שלנו?', ובדקנו את כל האפשרויות המתקבלות על הדעת. רצינו להאמין שזה אולי בגלל בית החולים שיבא, אבל הסתבר שיש שם 0 הדבקה בפלח הזה של האוכלוסייה, ואז נשארה כל ההטייה לבני ברק. פנינו לממשלה ב-2 מכתבים, אמרנו להם 'תעשו משהו, תנו התייחסות, תבדקו, אפשר להגיע לדברים בהסכמה', לא צריך דרך אגב לסגור את כל בני ברק, מספיק לעשות בקרה, אבל באמת הרמטית".

יש עכשיו הסדר של בדיקות בכניסות לעיר, זה לא מספק בעיניך?
"זה עוד לא קיים. בבריאות הציבור אני לא סומך על אף אחד, רק על עצמי. שלחתי את הפיקוח גם הבוקר, וצילמו את כל הצמתים הרלוונטיים, אז בצד השני, שלא נוגע בכלל לרמת גן, כן יש ניידת ובעוד מקום, אבל יש המון נקודות כאלה, ויש נקודות מרכזיות כאלה, אפילו משהו סמלי עוד לא נעשה. אני מבין שהממשלה הולכת להתכנס היום (ה') אחר הצהריים בהתכנסות טלפונית ולאשר את תקנות החירום. אני גם יודע שמצה"ל פנו אלינו וביקשו שניתן להם מקומות להיערכות של חטיבת מילואים שהולכת להתגייס לטובת העניין וגם אופרציה של לוגיסטיקה. אז כן יש לפחות תכנון או מחשבה וגם האמירה אתמול (ד') של ראש הממשלה, שהיא מצוינת, שהוא עמד מול כל עם ישראל ובפעם הראשונה מישהו הודה שיש בעיה חמורה, לא רק במספרים, שמצריכה התייחסות נקודתית".

בהמשך התייחס שאמה הכהן לביקורת של אנשי בני ברק כלפי המתקפות עליהם. "יש אנשים שבמקום לדבר לעניין, לא משנה מה אתה אומר - 'אתה שונא ישראל, אתה אנטישמי, אתה נאצי', 'אתה רוצה להכניס אותם לגטו, אתה שונא דת, אתה רודף דת, אתה רודף אותם בגלל שהם חרדים, אתה חוזר על עלילות דם שעשו נגד היהודים'. זה מצחיק, הרי אנחנו באמת לא מאשימים, להיפך, אנחנו רק רוצים לעזור. ההחמרות בהגבלות התנועה שאנחנו מבקשים, גם אם זה הרמטי לגמרי, זה קודם כל לטובת תושבי ותושבות בני ברק, זה מה שמקומם וכל כך כואב", אמר ראש עיריית רמת גן והוסיף: "אותה הנהגה חסרת אחריות קיבלה את ההחלטות לפני 3 שבועות להמשיך עם תלמודי התורה, עם הישיבות, עם כל החגיגות, להמשיך עם התפילות בלי הפסקה בפורמטים מאוד רחבים וצפופים - זה מה שהביא אותנו עד הלום. זה לא שמישהו הפיץ שם פיגוע ביולוגי דווקא במרכז בני ברק. זה לא שהחרדים יותר רגישים לנגיף", אמר והוסיף: "אנחנו עושים הרבה פעולות כדי לנסות לסייע, כי הם באמת במצוקה קשה. אבל אי אפשר להפקיר את רמת גן בגלל שאנחנו ערים משולבות".

לקראת סיום השיחה הסביר שאמה הכהן על האפשרות להגיש את העתירה לבג"ץ. "ראש הממשלה עמד בשעה 21:00 ונתן הסברים, אמרנו 'ניתן הזדמנות', אנחנו לא ששים אלי קרב, בוא נראה מה קורה ב-24 השעות הקרובות בשטח. העתירה מוכנה, היא גם פורסמה לציבור, היא חתומה, רק צריך להגיש אותה לבית המשפט העליון בירושלים", אמר. 

עריכה: אמיתי דואק

02/04/2020
הישארו מעודכנים

כרמל שאמה הכהן
כרמל שאמה הכהן  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90