103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

ישראל בקורונה - הכי בטוחה בעולם?

נתניהו הציג מחקר לפיו ישראל היא המדינה הבטוחה ביותר בתקופת הקורונה, אך יש מי שמטיל בכך ספק • יועץ השיווק גיא לוי: "זה מחקר רציני"


ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לא אחת למחקר בינלאומי שקבע כי ישראל היא המדינה הבטוחה ביותר מבין מדינות ה-OECD בתקופת משבר הקורונה. התקשורת בישראל לא השתכנעה וטענה כי המחקר נעשה על ידי איזו "קרן הון סיכון קטנה אנונימית", ושהם "עובדים בשירות נתניהו" ולכן לא ניתן לסמוך עליו. יועץ השיווק גיא לוי, שהיה בעבר דוברו של ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד, חקר ובדק מיהי החברה שעומדת מאחורי אותו מחקר, וגילה חברה רצינית ומחקר שניתן לסמוך עליו. לוי הסביר מדוע המחקר מהימן, ועל הנתונים השונים שמופיעים בו.

יועץ השיווק גיא לוי הסביר כי קבוצת 'deep knowledge group' היא ב'קונסורציום' של חברות מסחריות, עמותות ציבוריות וגופים שונים העוסקים במגוון תחומים. מי שביצע את המחקר בפועל זה 2 חברות deep knowledge analytics, aging analytics agency". בקבוצה זו יש קרן הון סיכון הנקראת Deep Knowledge Ventures, לוי טען כי הדברים נאמרו על הקרן ולא על החברות שערכו את המחקר בפועל, אך הדגיש כי "היא לא כל כך אנונימית ובטח לא קטנה. נוח הררי כתב עליה ברכב המכר שלו שהיא פורצת דרך בטכנולוגיות שלה והיא מתעסקת בטכנולוגיות של בינה מלאכותית וניתוחי ביג דאטה".

לא זו בלבד חשף לוי, כותבת המאמר 'האנונימית' היא לא אחרת ממומחית עולמית בתחום, margaretta colangelo שהיא גם מנהלת שותפה בקבוצה. היא ניהלה במשך 30 שנה חברות הייטק רפואי ואף חברה במועצת המנהלים. היא יועצת בעשרות חברות וגופים בין-לאומיים מובילים בתחום ומנהלת במספר רב של חברות וקרנות השקעות בתחום. לוי סיפר כי "החברה הזו ביצעה לא מזמן בשנת 2019 מחקר עולמי לגבי אריכות החיים. במחקר העולמי הזה הם לקחו את ישראל שויץ אנגליה סינגפור קליפורניה ועשו עליהן מחקר פרטני. הם עשו מחקר עולמי על 150 מדינות, חקרו הרבה מהתחומים שקשורים כבר אל הקורונה, כמו יעילות מערכת הבריאות, מתודולוגיה בטיפולים ועוד".

הוא הדגיש כי "המחקר 'סופר' רציני, הם עשו מחקר כזה של 2,200 עמודים שהתקבל על ידי שלושת בתי הפרלמנט בבריטניה ואומץ על ידםאתמול שמעתי את יאיר גולן אצלך שאמר שצריך לתת כוח לראשי ערים, אז המחקר הזה אומר בדיוק את ההפך. הם מסבירים ש-30 ראשי ערים התנהגו מצוין ואחד התנהג לא טוב, בעוד שבועיים העיר שראש העיר שלא לקח את ההחלטות הנכונות מדביקה את כל הארץ. קבלת ההחלטות בישראל להטיל סגר בזמן שהיו משחקי כדורגל באירופה, הפעילות של המוסד, של השב"כ, הפיתוחים הטכנולוגיים, זה מחקר שחוקר אפילו את צריכת האלכוהול בישראל, חוקר כמויות דאטה מטורפות".

לוי סיפר כי שוחח אתמול (א') עם "נציג של הקבוצה והם התחייבו לנו שתוך 14 יום גג תהיה את כל המתודולוגיה של המחקר הספציפי הזה. יפורסם לציבור הרחב וכנראה גם את המקרה של ישראל שיהיה מפורש כדי שכל השאלות שנותרו- ייעלמו".

סג"ל סיכם ואמר: "אנחנו הבאנו סיפור מדהים, החברה שכולם פה בארץ ירדו עליה ואמרו שמדובר בקרן גידור אנונימית , היא חברת ענק. הפרלמנט הבריטי משתמש במחקרים שלה, עם מתודולוגיה עצומה על נגיף הקורונה. תוך שבועיים יתפרסם המחקר המלא כולל התייחסות לישראל, אז בוא נראה את העיתונות הישראלית עושה על זה 'פולו אפ' כי לא מדובר בחארטה, מדובר בחברת ענק", והודה כי "מטרידה אותי חוסר המקצועיות והעבודה הרשלנית של כל כך הרבה עיתונאים שמתיימרים להיות הו-הא עיתונאים מקצועיים, בדיחה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

20/04/2020
הישארו מעודכנים

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90