103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לא משתפים אותנו ומודיעים לנו דברים ברגע האחרון"

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק בביקורת על ההתנהלות עם נגיף קורונה: אם היו מעדכנים אותנו בהחלטות - ניהול המשבר היה נראה אחרת


היום (א') יחזרו חלק מתלמידי בית הספר ללימודים כסדרם, כאשר מדובר בתלמידי כיתות א'-ג', י"א-י"ב ותלמידי החינוך המיוחד. על אף ההחלטה לפתוח את מערכת החינוך, חלק מן הרשויות המקומיות החליטו לדחות את הפתיחה ביומיים, זאת מפאת חוסר היערכות מספקת להנחיות משרד הבריאות. ראש עיריית גבעתיים רן קוניק, שהורה לפתוח את מוסדות החינוך, הסביר את החלטתו: "אין ספק שזה לא דבר אידאלי". 

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק סיפר על התחושות הבוקר (א') לרגל פתיחת הלימודים בעירו. "התרגשות גדולה, באמת מצב מאוד מיוחד. המנהלות והמורים וגם רוב ההורים, כולם מתרגשים ומוכנים. המנהלות ממש עשו שיחות עם כולן, יחכו בכניסה לבית הספר עם חיבוק וירטואלי". הוא הוסיף והדגיש כי "אנחנו מוכנים וערוכים, נשלחו חוזרים מאוד ברורים ומפורטים להורים עם שעות כניסה נפרדות לכול כיתה וכל ילד ישב לבד בשולחן. אנחנו מחלקים את בית הספר לאזורים, עושים שעות נפרדות להפסקה. אין מחיצות אבל יש שולחנות נפרדים לכל ילד ויש ערכות היגיינה והיה ניקיון וחיטוי. יש מגבונים ואלכוג'ל והצהרות בריאות ומסכות".

הורים רבים הביעו חשש משליחת ילדיהם לבתי הספר מחשש שלא יקפידו על ההנחיות, על כך אמר קוניק כי "זה התפקיד גם של ההורים להסביר להם, וגם של המורים". לדעתו, "הילדים בכל זאת כן מבינים שצריך לשבת לבד בשולחן, ושצריך לשים מסכה שהם בחוץ, במרחבים הפתוחים". הוא הודה כי "אין ספק שזה מצב לא אידיאלי". להערכתו, היום יגיעו לבתי הספר בעירו "בין 70-80% מהתלמידים, ומחר-מחרתיים, ככל שהימים יעברו ואנשים יראו שזה בסדר, בתקווה שהכול יהיה בסדר ואני אעשה בעצמי סיור ואבדוק, אז לאט לאט יגיעו כמעט כולם".

בהמשך, הוא התייחס לראיון עם אבי גרובר ראש עיריית רמת השרון ששודר קודם לכן ואמר כי "שמעתי את אבי ידידי, אני לא מצליח להבין את ההבדל בין ראשון לשלישי אבל אני לא שופט אף אחד. אנחנו הספקנו וכל מי שלא הספיק ולא פותח היום יפתח מחר-מחרתיים, צריך להתחיל. הבעיות והחששות יהיו קיימים גם אם נפתח את בית הספר בעוד חודש". לטעמו, "צריך להתחיל מאיזושהי נקודה. הכי קל להגיד 'בוא נשב בבית ונחכה עד שתעלם הקורונה או שיימצא חיסון'".

"צריך לקבל החלטה"

היום (א') יחזרו תלמידי כיתות א'-ג' לבתי הספר וכיתות י"א-י"ב, בהמשך יחזרו גם תלמידי שאר הכיתות. קוניק הודה כי אין מתווה ברור כיצד יערכו בתי הספר לקליטת כל התלמידים תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות ואמר כי "אנחנו נראה תוך כדי התקדמות מה קורה מבחינת הקורונה". הוא הוסיף כי "אני לא יושב בישיבות ואני לא איש משרד הבריאות, אבל אני מבין שאנשים החליטו שצריך להחזיר את המשק כולו לאט לאט בהדרגה, מתוך איזושהי הבנה או לקיחת סיכון, שהקורונה כרגע דעכה או הולכת לדעוך. צריך לקבל החלטה, אין ברירה".

נתוני הקורונה בגבעתיים נמוכים מאוד, וראש העיר הודה כי זה היה חלק מהשיקול להחזיר את הלימודים אך לא רק זה. "יש לנו 9 בתי ספר, אני לא שופט את תל אביב או רמת גן שיש שם עשרות, בסך הכול 9 בתי ספר, אחוזי התחלואה נמוכים, יש לנו צוותים נהדרים, יש על מי לסמוך, שיתוף פעולה עם וועדי ההורים כל הדברים האלה חשובים ועוזרים בהחלטה", והוסיף כי "יש עדיין אנשים מלאי חששות וזה מובן".

הוא ביקר את התנהלות המאבק בנגיף קורונה אך הדגיש כי "אני קודם כל מקיים את החלטות הממשלה. אני עושה הפרדה בין ביקורת מאוד גדולה שיש לי, ומי שעוקב אחרי יודע שאני כל שני וחמישי מעלה אותה, לבין האגו של ראשי הערים שנפגע מזה שלא משתפים אותנו ויכול להיות שחלק מראשי הערים נפלו למקום הזה".

לדבריו, זאת הסיבה שיש ראשי ערים שבחרו לא להחזיר את הלימודים. "אני יכול להבין את זה, כי יש לנו כעס מאוד גדול על זה שלא משתפים אותנו ומודיעים לנו דברים ברגע האחרון וכל ניהול המשבר הזה עקום. אבל זה לא קשור לזה שצריך לקבל את החלטה נכונה". לטענתו, "אם היו נותנים לנו להחליט ביננו, במרכזי השלטון המקומי בצורה דמוקרטית, ואומרים לנו לפני חודש – 'קחו, תבנו אתם את מבנה החזרה, לא רק בלימודים אלא בכלל ותחליטו איך, מתי, כמה ולמה, תאמינו לי שכל ניהול המשבר היה נראה אחרת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

03/05/2020
הישארו מעודכנים

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים
רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים