103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"בג"ץ לא ירמוס את בחירת הציבור"

ח"כ איילת שקד ('ימינה') התייחסה לאפשרות שבג"ץ יפסול את בנימין נתניהו מלכהן כראש ממשלה • וגם: הסבירה את הרצון בפסקת התגברות


שרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד (ימינה) שוחחה עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על האפשרות שבג"ץ יתערב בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, וגם: למה לדעתה חשוב להעביר פסקת התגברות? והאם צריך להביא פרקליט מדינה חיצוני?

"אני מריח שבג"ץ מפנה סוג של כתף קרה לעותרים של היום, אפרופו לפסול את הכשירות של נתניהו להרכיב ממשלה כמי שמתנהל נגדו משפט פלילי. מה את מרגישה?", שאל כספית את שקד, שהשיבה כי להערכתה, "בג"ץ לא ירמוס את חוק היסוד ואת בחירת הציבור ולא יגיד שנתניהו לא יכול לכהן כראש ממשלה". לדבריה, בג"ץ ככל הנראה ידרוש מהכנסת לתקן או להעביר חוק. בנושא. ומה בקשר להסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד? לטענת שקד, בג"ץ לא יתערב בו כרגע. "בג"ץ לא נוטה להתערב בהסכם קואליציוני כי זה הסכם פוליטי. יש שם באמת הרבה מאוד תיקוני חקיקה, אבל ההערכה שלי שהוא יעשה את מה שהוא תמיד עושה ויגיד, 'לאחר שהכנסת תסיים את החקיקה, אז נראה מה אנחנו רוצים להגיב עליה'", אמרה.    

כספית: "לא מתעוררת בך אי נוחות בעקבות העובדה שההסכם הזה ממש משנה את שיטת הממשל, 2 ראשי ממשלה? בונים פה הכלאה מוזרה, וכמו שכבר נאמר, זה בעצם שינוי שיטה בדרכים אחרות", אמר, ושרת המשפטים לשעבר הסכימה איתו בנושא, והוסיפה: "אמרתי כל הזמן, גם בוועדה, גם לאנשי כחול לבן וגם לאנשי הליכוד: 'זה הסכם בעייתי, הוא צריך להיות בהוראת שעה. לקחתם בעצם הסכם קואליציוני, תרגמתם אותו לחקיקת יסוד. אתם חייבים לעשות את זה בהוראת שעה לכנסת הזאת, וגם להוריד את סעיף הכבילה של ה-75 ח"כים, לא יכול להיות שמיעוט יכפה את דעתו על הרוב. אני מקווה שבסופו של דבר הם ישמעו להערות האלה".

"כרגע יש רוב בכנסת להעביר את פסקת ההתגברות"

שקד גם הסבירה במהלך השיחה את הרצון שלה לנצל את הדיונים על חוקי יסוד, ולהעביר פסקת התגברות. "אם כבר דנים בכנסת בשינוי חוקי יסוד, אז אנחנו אומרים, יש היום בכנסת רוב לפסקת התגברות - הגשנו הסתייגות עם כמה וכמה ורסיות, ואני מקווה שמחר נדון ונצביע", הסבירה. מנגד כספית השיב לה כי "נתניהו ראש ממשלה רצוף כבר 11 שנה, וגם בכל הקדנציה שלו הוא הצהיר והגן על בית המשפט מפסקת התגברות. עכשיו אומרים בליכוד, שאם הם ייראו שהבג"ץ הולך לפגוע בנתניהו, אז זה זמן לפסקת ההתגברות. הם בעצם מוכיחים שהכול אישי. זו לא פסקת התגברות - זו פסקת ביבי".

לדברי שקד: "אנחנו באופן אידאולוגי מנסים להעביר את זה כבר הרבה שנים, דרך אגב התחום הכי בולט שבו זה נדרש, זה תחום המסתננים. בג"ץ בעצם מרסק פעם אחר פעם את מדיניות ההגירה של ממשלת ישראל. פסל 3 פעמים את החוק למניעת ההסתננות, התערב במתווה מדינה שלישית, ועכשיו פסל חלק נכבד מחוק הפיקדון", הסבירה והוסיפה: "אחרי שעשו מתווה של מדינה שלישית, שזה היה גם חלק ממה שבג"ץ, אז הוא אמר 'תעשו שוט כלכלי', אחרי שעשו שוט כלכלי - גם את זה הוא פסל. אין לזה סוף. בטח בשביל מדיניות הגירה - צריך פסקת התגברות". 

כספית השיב כי "אם את מסתכלת על ההיסטוריה של מדינת ישראל - בג"ץ לא פסל הרבה חוקים. זה לא שכל יומיים פוסלים פה חוק", חברת הכנסת מימינה לא הסכימה איתו ואמרה: "בג"ץ התערב השבוע ב-2 סוגיות כבדות משקל, ויכול להיות שהוא עשה להן נזק גדול - אחת, זה נושא המסתננים וחוק הפיקדון, כמו שכבר הרחבתי, פעם שלישית שהוא פוסל מתווה של הממשלה. ו-שתיים, הנושא של איכוני השב"כ. ברגע שהוא אמר לממשלה, 'תהפכו את זה לחקיקה ראשית', יכול להיות שהממשלה תחליט שהיא לא רוצה להעביר את חוק השב"כ בכנסת מסיבות ביטחוניות, ואנחנו נאבד כלי מאוד אפקטיבי וחשוב במלחמה על הקורונה".

בהמשך תהה אלדד, האם הניסיון לחוקק את פסקת ההתגברות קשור לחשש שלהם מפסילת חוק הלאום על ידי בג"ץ. שקד השיבה: "אני לא מעלה על דעתי שבג"ץ יפסול את חוק הלאום. אין לו סמכות בכלל לפסול חוקי יסוד. הרי הם שאבו את הסמכות לפסול חוקים רגילים, אם הם סותרים את חוקי היסוד. בשום מקום לא ניתנה להם סמכות לפסול חוקי יסוד. בחוק הלאום גם אין שום דבר שהוא בעייתי או שנוי במחלוקת. יש כאלה שאומרים בביקורת, 'למה אין בו שוויון?', אבל אף אחד לא אומר שיש בעיה עם מה שיש בו. לכן, סביר להניח שמה שבג"ץ יעשה זה שהוא ייתן לו פרשנות כזו או אחרת, אבל לפסול את החוק, הוא בוודאי לא יפסול".

שקד גם התייחסה למתיחות בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבין ממלא מקום פרקליט המדינה לשעבר דן אלדד, ולכך שמנדלבליט כרגע מכהן ב-2 התפקידים.  "אני חושבת שאת כל האירוע הזה ניתן היה לפתור, ואני בוודאי חושבת שצריך פרקליט מדינה, זה לא נכון שהתפקיד הזה לא יאויש. אני דרך אגב אמרתי כבר לפני הרבה חודשים, עוד כשהייתי שרת משפטים, שאם אני הייתי צריכה להיות אחראית על מינוי פרקליט המדינה, הייתי מביאה בסיטואציה שנוצרה, פרקליט מדינה מבחוץ", אמרה. 

ולקראת הסיום, הבהירה מה התנאים שלהם לכניסה לממשלה. "אנחנו לא נהיה בממשלה שאין לנו בה שום יכולת להשפיע והיא מיישמת מדיניות שמאל, זה לא דבר שמעניין אותנו. אנחנו צריכים לראות אם קווי היסוד בחלקם יתאמו להשקפת העולם שלנו", אמרה.

עריכה: אמיתי דואק

03/05/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ איילת שקד
ח"כ איילת שקד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90