103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

זנדברג על ההסכם הקואליציוני: "הסכם בין נוכלים"

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) טענה שלגנץ היו הרבה יותר אפשרויות להקמת ממשלה: "הוא היה יכול להקים ממשלת מרכז-שמאל צרה"


חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) העלתה אתמול (א') ציוץ אודות ההסכם הקואליציוני שעומד למבחן בבג"ץ ואמרה: "עוד מ״חוק הרוטציה״: מנגנון חילופים כל כך מסובך אי אפשר להעלות על הדעת. במקום שאם רה"מ אחד לא מכהן ייכנס לתפקידו השני, יש שם שורה של תנאים שמתמקדים במה קורה אם מוגש כתב אישום, אם רה"מ מתפטר או אם בג״ץ פוסל אותו מתפקיד מ"מ. מסקנה: מטרת החוק היא לא רוטציה אלא להציל את ביבי ממשפט צדק".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) הביעה את דעתה על ההסכם הקואליציוני שנחתם בין ראשי המפלגות הגדולות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ. לדעתה, "זה הסכם בין נוכלים". לטענתה, לא היה צורך ביצירת הסכם מסוג זה, הנשען על חקיקת חוקי יסוד, שכן "הייתה ממשלת רוטציה אחת בישראל, בשנות ה-80, אז בכלל לא היה צריך חוק. היו שם 2 אנשים שלא אהבו אחד את השני, היו מנוגדים באידאולוגיה, והאחד התפטר לפי ההסכם והשני נכנס לתפקיד", והוסיפה: "אם נתניהו לא היה שקרן - היו מאמינים לו".

ינון מגל תהה מדוע הוא מרגיש שגוש השמאל משתמש לאחרונה בשפה בוטה, על כך השיבה חברת הכנסת כי "השפה היא לא בוטה כמו המציאות. המציאות שלנו היא בוטה, היא חסרת תקדים, עגומה". היא הפנתה אצבע מאשימה כלפי "אורלי לוי אבקסיס, 'הנזל וגרטל' (ח"כ צביקה האוזר וח"כ יועז הנדל), וגנץ כולו עם 15 מחברי הסיעה שלו", על החלטתם לפרק את מפלגת כחול לבן ואת הגוש שהקימו טרום הבחירות. כמו כן, ביקרה את ראש הממשלה שנאשם בשוחד, שזו עבירת טוהר המידות הכי חמורה בספר החוקים הישראלי. אדם שבכל מדינה אחרת ובכל תפקיד ציבורי אחר בישראל לא היה מכהן".

היא הוסיפה ואמרה כי "יש פה מצב שרוב בציבור, שכן אני משתייכת אליו, בסוף הצביע נגד ביבי. ציבור גדול מאוד יותר ממה שהצביע בעדם הצביע נגדם ואז אלה שלקחו את הקול שלי והמנדט שנאי נתתי להם הלכו והעניקו אותו בחזרה לנתניהו ועל זה יוצא הכעס. הכעס שלי הוא קודם כל על עמיר פרץ ואיציק שמולי שרצתי איתם באותה רשימה. גם על גנץ וחבריו שהיו בינינו הבנות ודיבור על איזשהו מחנה אחד ושיתופי פעולה. הכעס שלי באמת לא על נתניהו והליכוד, כי הם אמרו בדיוק מה הם הולכים לעשות".

לדעתה, "יש דברים כל כך ברורים מאליהם, שלא צריך חוק בשבילם ולא בית משפט. היה צריך להיות מובן מאליו שמרגע שמוגש כתב אישום, ולדעתי לפני זה, נתניהו היה צריך לשים את המפתחות וללכת, אבל יש פה אדם שלופת את כל המערכת הפוליטית, את כל מערכת המשפט", והוסיפה כי "נתניהו חי בקונסטרוקציות וירטואליות ולצערי היו כאלה מהמחנה שלי שאפשרו לו את זה".

כמו כן, ח"כ אמרה כי לגנץ היו אופציות נוספות מלבד חבירה לנתניהו, שלדבריה "נקלע למצב כמעט ללא אפשרות. הוא כלא את עצמו בבלוק שלא היה לו רוב". מנגד אמרה כי "לגנץ הייתה אפשרות קודם כול האופציה הכי טובה - ממשלת מרכז שמאל צרה, הוא היה צריך ליישר את שני המורדים שלו", והוסיפה: "אם אדם שמועמד לראש ממשלה לא יכול ליישר 2 שרים מהרשימה שלו - אז בסדר".

חברת הכנסת טענה כי "נתניהו הוא זה שעכשיו גורר את המדינה לבחירות. הוא שם תנאים. אני חושבת שזה דבר לא מוסרי, לא ראוי ולא נכון. האנשים שהיו במחנה הפוליטי שלי לא היו צריכים לתת לזה יד". לסיום אמרה ח"כ זנדברג כי "היה פה ריסוק אמון הציבור שזה הדבר הראשון בפוליטיקה. ציבור אדיר נתן בזה אמון וקרס, זה לא דבר של מה בכך".

 

עריכה: עופרי גליכמן

04/05/2020
הישארו מעודכנים

תמר זנדברג
תמר זנדברג  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90