103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"דעתנו לא נוחה מהממשלה הרחבה הזו"

ח"כ חילי טרופר ממפלגת כחול לבן על דיון בג"ץ בהסכם הקואליציוני: "נעשה הכל בכדי למנוע סבב בחירות רביעי" • וגם: מי עתיד לקבל את תיק הבריאות?


דריכות במערכת הפוליטית: בג"ץ עתיד לדון היום (ב') בהסכם הקואליציוני בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין ח"כ בני גנץ. ח"כ חילי טרופר (כחול לבן) התייחס לדיונים ולביקורת על ההסכם הקואלציוני, ואמר: "ההסכם נבנה לפני כמה חודשים. אם תשאלו אותי אם כל סעיף נוח לי בו התשובה היא לא. יש פה וויתורים, ולא הכל נוח". לדבריו, עמדו בפניהם 2 אפשרויות, ממשלת אחדות או בחירות רביעיות. "זו לא ממשלה שנולדה מאהבה גדולה אלא מכורח הנסיבות ואהבה למדינה. לפעמים צריך לעשות צעדים שיבטיחו לכל צד את הביטחון שלו".

חבר הכנסת חילי טרופר (כחול לבן) התייחס להסכם הקואליציוני שנחתם בין ראש מפלגת ו ח"כ בני גנץ ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדבריו, "היה צריך להקים ממשלת אחדות וזה לא סוד ששני הצדדים הגיעו עם בעיית אמון". הוא הסביר כי היה "צריך לבנות אמון, ואמון לא נבנה ביום אחד. כל אחד רצה את הערבונות והביטחונות שלו, החקיקה הזו בסוף נועדה להיות הבטוחה שלנו לממשלה שוויונית ולכניסה של גנץ לתפקיד ראשות ממשלה בעוד שנה וחצי. זו לא ממשלה שנולדה מאהבה גדולה אלא מכורח ומאהבה למדינה, וכשהיא באה על רקע מערכת בחירות עקובה מדם פוליטי במשך שנה, לפעמים צריך לעשות מעשים שיבטיחו לכל צד את הביטחון שלו".

בג"ץ החל לדון אתמול (א') בכשירות המשפטית של ההסכם, ח"כ טרופר סיפר כי "צוות משפטנים עובד על זה כבר חצי שנה. הניצנים של הדבר הזה הם ממתווה הנשיא, הוא טמן את הזרעים", והודה כי "אני מאמין שהיא תעמוד במבחן בג"ץ. זה נבנה במשך חודשים ארוכים על ידי מי שהיה המשנה ליועמ"ש לממשלה ועבר, גם עכשיו עם כל הביקורת על רמיסת הכנסת וכו' את יועמ"ש הכנסת שאמר שהחקיקה עומדת בדרישות החוקתיות. היועמ"ש לממשלה אישר גם הוא", והציע לשים את הדברים בפרופורציה.

"האם כל סעיף נוח לי?- לא. האם מפריע לי שחבר אופוזיציה לא יהיה חבר בוועדה לבחירת שופטים? – כן. יש פה ויתורים, לא עם הכול אני מרגיש נוח", אמר ח"כ. מנגד, בהסתכלות על התמונה הגדולה, האפשרויות שעמדו בפניהם היו "או בחירות רביעיות או ממשלת חירום לאומית שהמשמעויות שלה לפעמים פחות נוחות", אמר ותהה: "אבל מה האופציה? ללכת לבחירות רביעיות? לבזבז מיליארדים?". אין פה לתפיסת היועמ"ש לכנסת ולממשלה פגיעה בדרישות החוקתיות. האם יש פה שינויים? נכון. אבל הסיטואציה יוצאת דופן, אנחנו במשבר פוליטי חסר תקדים, מגפה שלא הכרנו וצריך לנהוג אחרת בתקופה כזאת".

"כל פסיקה של בג"ץ - נכבד"

חבר הכנסת טרופר התייחס לאפשרות שבג"ץ יחליט להתערב בחלק מסעיפי ההסכם, ואמר כי "צריך לראות האם בג"ץ יתערב וביחס לאילו סעיפים, ואיך יתערב כי יש דברים שהם פתירים". הוא הוסיף ואמר כי "זה נכון שנעשה הכול למנוע בחירות רביעיות, אבל אנחנו לא בתודעה של מצוקה איומה ו-'רק שלא יפסול לנו, אין לנו שום כלים'. אנחנו לא חיים ככה, לא בחיינו האישיים ולא הפוליטיים. אם זה יהיה פגיעה בדברים הכי עמוקים וקשים שלנו - לא נוכל לאשר את זה", והדגיש כי "אנחנו לא מחפשים לשבור את הכלים. יש לנו דברים שחשוב לנו לקדם ואם נחשוב שלא נוכל לקדם אותם אז אני מניח שנתגלגל למקומות שלא היינו רוצים".

בהמשך, הודה חבר הכנסת כי הם מקיימים מגעים לגבי תיק הבריאות, "אחרי שליצמן עזב אנחנו מזהים הזדמנות ומנסים". הוא הוסיף ואמר כי לאורך המשא ומתן וגם בימים אלו הם "לא מוכנים לשום חוק שעוקף בג"ץ. כל פסיקה של בג"ץ, גם אם אנחנו חולקים עליה, וחושבים שלא נכון היה שיתערב, אנחנו נקבל אותה".הוא סיפר כי נשאל במהלך קמפיין הבחירות "האם נכון שבג"ץ יתערב בשאלה – 'האם נכון להטיל את המנדט על נתניהו', ואמרתי שבעיני שזה לא נכון שבג"ץ יתערב בשאלה הזאת, זו הכרעה של העם", והוסיף כי "גם עכשיו אני אומר – כל פסיקה נכבד". 

לסיום, חבר הכנסת טרופר חשף את הקושי הגדול עבורו בהסכם – "הממשלה הגדולה. לכן בני גנץ אמר שנעשה כל מה שאנחנו יכולים, גם אם לא נאייש את כל תפקידי השרים, בוודאי לא סגני השרים, קיזזנו כולנו בשכר, הוא לא ישתמש במעון הנוסף". הוא סיכם ואמר: "אנחנו בכיוון של ממשלת אחדות, צריך לקוות ולחכות בסבלנות. בסוף צריך למנוע בחירות ככל יכולתנו ולשם אנחנו מכוונים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

04/05/2020
הישארו מעודכנים

חילי טרופר
חילי טרופר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90