103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"רה"מ ממנה עפ"י מי שמתחנף, מתפלש ומתרפס"

העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית ('מעריב, 'אל מוניטור') על משבר חלוקת התיקים בליכוד: נתניהו משתעשע ברעיון ליצור משבר, כדי לטרפד את ממשלת האחדות


לאחר ההחלטה לדחות את מועד השבעת הממשלה החדשה ליום ראשון הקרוב בעקבות משבר חלוקת התיקים בליכוד, מנסה ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבש את רשימת השרים הסופית ולהרגיע את המרד בקרב בכירי המפלגה. העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית ('מעריב, 'אל מוניטור') הביע את דעתו על הקושי בחלוקת התיקים.

"קודם כל אני מציע לא להיסחף עם המרד. פעם נתניהו עצמו הנהיג מרד נגד אריאל שרון באחת ההצבעות על ההתנתקות ובסוף קראנו לזה פוטש בננה במקום פוטש. אני מציע תזה, שאני לא יודע להוכיח אותה ואני לא בטוח שהיא נכונה, שמעתי אותה אתמול מבכירים בכל המפלגות, שהכל בכוונה".

כתבת על זה הבוקר במעריב, שהמשבר הוא בעצם תוכנית יזומה כדי לטרפד את ממשלת האחדות.

"או כדי להשאיר את האופציה לטרפוד ממשלת האחדות. הרי הוא לא החליט והוא תמיד מחליט בשנייה האחרונה ולא לבד, וגם אחרי השנייה האחרונה הוא מתחרט, וכולי וכולי. מהיכרותנו את נתניהו כבר הרבה מאוד שנים, הוא יודע לנהל את הדבר הזה. הוא לא ישאיר את צחי הנגבי, אבי דיכטר, גילה גמליאל בחוץ. הוא יקרא להם ראשונים, הוא יפייס אותם, הוא לא יחרים אותם. זה מה שהדליק אצלי את נורת ההזהרה הראשונה".

כספית הוסיף: "ייתכן גם שזה מהלך כדי לקבל כמה תיקים מגנץ. להגיד לו 'תשמע חתמנו התחייבנו אבל הם בלמו אותי, יש נגדי מרד, בוא  תשחרר לי שלושה תיקים ונשמור על הפריטטיות. אז אם גנץ יגיד לו לא, כי גם שם המצב לא משהו, אז נתניהו יגיד לו 'אני מצטער, אני חוזר בי', והולכים לבחירות רביעיות.

"התזה הזו מתחברת לאירוע של בג"ץ. הרי למה נתניהו כל כך היה צריך את גנץ ואת החתימה – כי הוא חשש שבג"ץ יטרפד או יפסול אותו, אבל האיום הזה הוסר. לכן הוא אומר לעצמו, או שאומרים לו בבית, 'תקשיב בבחירות הרביעיות אנחנו מביאים 65 מנדטים, בשביל מה אתה צריך לפנות את לשכת רה"מ בעוד שנה וחצי'. אני מאמין שהוא השתעשע ברעיון הזה".

"אוחנה עשה דברים שלא האמנו שאפשר לעשות, לכן הוא מקבל את הבט"פ בלי 'אבל' ובלי 'אולי'"

בן כספית ניתח את המתרחש בליכוד על רקע המשבר בעניין חלוקת התיקים: "היה משעשע לראות אתמול את מיקי זוהר מנסה להסביר שזה קודם כל 'הכישורים והנאמנות לתנועה', אז ברור שלא. כשאתה רואה רשימה של שמות כמו גדעון סער, גלעד ארדן, אבי דיכטר, צחי הנגבי. אחרי שאנחנו אומרים את מה שאנחנו אומרים על הליכוד כל השנים, יש אנשים מאוד מנוסים ואיכותיים ונקבתי רק בחלק מהם. אתה מבין שהסיפור היחיד זה עד כמה היית מוכן להתפלש בעפר של המשפחה, להיכנס באמא של שומרי הסף, של מערכת אכיפת החוק, ומערכת המשפט".

אז הקריטריון הוא אחד - מי שמתחנף יותר לבלפור.

"מי שמתחנף ומבצע. גם אבי דיכטר די התחנף. לפני שנה וחצי הוא אמר בקולו שראש ממשלה עם כתב אישום לא יכול לכהן - זה התהפך אבל וזה לא מספיק. זה רק לא החנופה, ששם אני חושב שאף אחד לא יוכל להגיע לרף שמעלה מירי רגב מדי יום, אלא גם הביצוע. אמיר אוחנה סיפק את הסחורה במשרד המשפטים, הוא הטריל את כל המערכת, הוציאו משם חומרים, יש עכשיו התקפה מטורפת על מנדלבליט כולל איומים ברצח וגידופים וחקירת משטרה. הוא עשה דברים שעד לפני כמה חודשים לא האמנו שאפשר לעשות. לכן אתה רואה שהוא מקבל את הבט"פ בלי 'אבל' ובלי 'אולי', ואתה שואל את עצמך איזה מקום הוא גמר בפריימריז, איזה ניסיון יש לאיש בפוליטיקה? אבי דיכטר היה שר לביטחון פנים בשנת 2006, לפני 14-15 שנה. הבן אדם היה ראש שב"כ טוב, עבר אינתיפאדה, ועכשיו הוא צריך להתקוטט עם אמיר אוחנה".

כשנתניהו חושב מי יכול להיות לו הכי מסוכן, יש מישהו בולט שהוא ירצה לרצות?

"אני חושב שהוא פחות פוחד מחבר כנסת 'איקס' ויותר פוחד מקומבינציה של כל השמות שהזכרנו. עכשיו כשהוא חושב שגדעון סער יחד עם צחי הנגבי, אבי דיכטר, גילה גמליאל ואולי עם ניר ברקת, שאני לא יודע אם הוא בפנים או בחוץ אחרי שהיה ראש עיריית ירושלים ואמור היה להיות שר האוצר בוא לא נשכח את זה, אז אני חושב שהוא רואה בדמיונו פוטש. צר לי אבל בסוף אנחנו מכירים את החברים האלה בליכוד, זה לא מחתרת הלח"י - זה הפוך, הם יושיטו את הלחי השנייה. נתניהו ידע להתגבר על המשבר הזה אם הוא ירצה את זה באמת ויעשה את זה מכל הלב ובזמן. זה שהוא עכשיו נקלע לסיפור הזה אומר שלא בטוח שהוא רוצה".

עריכה: רון שהין

15/05/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm