גולן יוכפז וענת דוידוב

"נשים נרצחות ואין מניעה או פתרונות בזמן אמת"

אחותה של מיכל סלה ז"ל התייחסה למקרה רצח האישה השישית מאז תחילת משבר הקורונה • "יזמנו 'הקאתון' למציאת פתרונות טכנולוגיים להגנה על נשים"


צעיר בן 21 נעצר בחשד שחנק למוות את בת זוגו. החשוד הודה במיוחס לו כאשר על פי החשד הוא סיפר לאמו על המעשה ולאחר מכן דקר גם אותה. לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל שנרצחה על ידי בעלה לפני שמונה חודשים, התייחסה למקרה המצער ואמרה: "רגע הפרידה הוא הקריטי ביותר, מגברים אובססיביים צריך להיפרד בנוכחות אנשים נוספים".

אתמול בערב (ש') צעיר בן 21 חנק למוות את חברתו בת ה-21 ואף דקר את אמו, נמלט ונעצר. מאז פרץ נגיף קורונה זו האישה השישית במספר שמשלמת את מחיר האלימות הגברי. אחות של מיכל סלה ס"ל שנרצחה על ידי בעלה לפני שמונה חודשים נזכרה במקרה של אחותה, "מאז שזה קרה, זה קרה יומיים אחרי שסעדנו ביחד כל המשפחה ארוחת ראש השנה, גם מיכל וגם הרוצח שלה כולנו ביחד, שמיכל בפיג'מה בבית שלה. הוא רצח אותה ב-11 דקירות סכין ואני האחרונה שראיתי אותה. מאז ועד היום אני מוצפת בשאלות - איך זה יכול להיות שזה קרה, איך זה יכול להיות שלא ראינו? למה היא שתקה? למה היא לא סיפרה לנו? אנחנו לא ידענו מה מיכל עוברת והיום אני יכולה להגיד אחרי שצללתי לתוך התחום הזה שהיה אפשר להציל את מיכל".

הסבירה כי "כן אפשר למנוע את זה, כן אפשר, יש מה לעשות", אך לטענתה "הידע קיים אבל במשרדים של אותם קרימינולוגיים וחוקרים ולא מונגש לציבור. זה בעצם התחום היחיד שהוא סכנת חיים ואין מניעה ואין פתרונות בזמן אמת. כל תחום אחר, אם זה זהירות בדרכים, סרטן, קורונה, טרור. את יודעת לזהות חפץ חשוד בתחנת אוטובוס ואת יודעת לאן להתקשר. אם יש לך שומה חדשה על היד את יודעת ללכת ולעשות גילוי מקדים, אבל התחום הזה? הידע לא קיים, אין מודעות". היא סיפרה כי אחותה ניסתה מספר פעמים להיפרד מבן זוגה אך ללא הצלחה, "היא חשבה שאפשר להתגרש ולהישאר בחיים, שאפשר לעשות את זה בצורה נורמלית אבל מאנשים כאלה אי אפשר להיפרד בצורה נורמלית. אמרה לי רונית לב ארי שהיא מומחית לתחום- עם יפני תדברי יפנית. עם אדם כזה אי אפשר להיפרד רגיל, אי אפשר להיפרד יפה, זה ידע שחייבים לדעת אותו".

בשיחה שקיימה עם אישה ממעגל האלימות היא שאלה - "למה מיכל לא סיפרה לי, למה לא ידענו שהוא קנאי ככה ושהיא סובלת ככה ממנו. מצאתי פתקים ודברים שהיא כתבה שהיא ניסתה להיפרד ממנו הרבה פעמים, היא אמרה לי – 'לילי זה כמו פגיעה מינית, כשאישה עוברת פגיעה מינית ברוב המקרים היא לא תספר לאמא שלה או לחברה שלה'. יש איזשהו מנגנון פנימי אני חושבת שגורם לך להתבייש, וגם מיכל ספציפית הייתה אישה מאוד חזקה ואחראית, היא פשוט לא תיארה לעצמה שהיא בסכנת חיים".

היא התייחסה למקרה הרצח של מסטוואל אלאזה שנרצחה על ידי בעלה בערב יום העצמאות האחרון, "הוא ישב בכלא על אלימות מאוד קשה כלפיה ומסתבר שמדינת ישראל לא מחייבת אדם שיושב בכלא על ניסיונות לרצח אשתו לעבור טיפול לשליטה בכעסים, ויש טיפול כזה שמוכח כטיפול יעיל, ואז הוא יוצא מהכלא ורוצח אותה. צו הרחקה לאדם שאיים לרצוח את אשתו, ושופט החליט שהוא מסוכן, נשלח בפקס והיא אין לה מושג אם הוא קיבל או לא קיבל את הפקס, שלא נדבר על זה שאין בכלל אכיפה של התחום הזה". לטענתה, "התחום הזה פשוט מוזנח, אין שום סיבה אחרת".

לילי בן עמי סיפרה כיצד "אפשר ממש עכשיו להציל חיים. אם הזוגיות שלך מאופיינת באובססיביות, קנאה אובססיבית, הוא מחטט לך בטלפון, חוקר אותך לאן את הולכת, מתי את הולכת, מה את עושה. הוא מתקשר אלייך אין ספור שיחות, מבודד אותך מהחברות שלך, גם אם אין אלימות פיזית תתקשרי 118. זאת זוגיות אובססיבית, זאת קנאה אובססיבית, והדבר הזה הוא קטלני והרגע הכי קטלני ומסוכן זה הפרידה, אז בשום פנים ואופן לא להיפרד לבד. פרידה מאדם שהוא אובססיבי, מקנאי אובססיבי צריכה להיות אך ורק בליווי מקצועי של אדם שהוא מומחה לאילמות במשפחה".

מחר מיכל סלה ז"ל הייתה אמורה לחגוג את יום הולדת ה-33 ולכבוד זאת "הקמנו עמותה בשם 'פורום מיכל סלה' שהמטרה שלה לתרגם את תמרורי האזהרה לציבור ולקדם חשיבה חדשנית ושיח של פתרונות. מחר אנחנו פותחים את האקתון 'מיכל סלה 'Safe At Home', חברנו לגופים המובילים במשק – פייסבוק, מובילאיי, מיקרוסופט, משרד הרווחה, המשרד לביטחון פנים ובעצם מחר כ-1,500 מתכנתי עילית ישבו ויתכנתו מוצרים מצילי חיים. קיבלנו למעלה מ- 130 רעיונות מעובדות ועובדים סוציאליים, רעיונות טכנולוגיים מצילי חיים כמו לוחמה בטרור. מדינת ישראל אלופה בביטחון, יודעת לעצור מחבל מתאבד לפני שרוצח, את אינתיפאדת הסכינים עצרנו עם בינה מלאכותית, באותה דרך אפשר להציל חיים גם בתוך הבית".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/05/2020
הישארו מעודכנים

"נשים נרצחות ואין מניעה או פתרונות בזמן אמת"
"נשים נרצחות ואין מניעה או פתרונות בזמן אמת"  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90