103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ספורט
עם רון קופמן, יוני הללי, אריה מליניאק, משה פרימו וצביקה שרף

חוזרים למגרשים

ארז כלפון יו"ר מנהלת הליגה על היציאה ממשבר הקורונה בליגות הגדולות: "אם שחקן ידבק כל הקבוצה שהתאמנה איתו תכנס לבידוד"


לאחר פגרה של חודשיים, תוכנית הספורט חזרה לשידור. בפתח התוכנית שוחחו בפאנל הספורט עם ארז כלפון יו"ר מנהלת הליגה, על הליגה שצפויה להתחדש ב-30 במאי. 

בפתח השיחה, הגיב על מינויו של שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, והסביר כי לפי ידיעתו, טרופר ימשיך בתפקיד 3 שנים. 

כבר נפגשת איתו?
"שלילי. כמו שאתה יודע השבעת הממשלה החדשה הסתיימה ברגעים אלה, ואני מניח שממחר כולם ייכנסו לתפקידים".

כלפון גם התייחס לניסיונות לקבל פיצויים לענפי הספורט, אחרי השבתת הליגות עקב נגיף קורונה. "עדיין אין סכום. בסוף העבודה מתבצעת מול אגף התקציבים באוצר, וכמובן אנשי משרד הספורט. אנחנו רק היום סיימנו איתם שיחות ארוכות, שבהם השלמנו את המסמכים בנושא המתווה שהגשנו גם לפיצויים מידיים לקבוצות, גם לרשת ביטחון וגם לדברים נוספים, שאנחנו מאמינים שיקדמו את הספורט בישראל. ביום שלישי, אנחנו אמורים להתחיל לקבל תשובות ראשוניות. ואם לא, אנחנו נמשיך בכל הכוח, כי המטרה היא באמת לסייע לקבוצות הכדורגל המקצועניות וכמובן הכדורסל, ולספורט בכלל".

כלפון הוסיף כי "אני לא בין אלה שמסתכלים ורואים כמה שקלים הספורט יקבל עכשיו, אני חושב שצריך לעשות תוכנית ארוכת טווח לכמה שנים קדימה. התשתיות לעתיד הן יותר חשובות מפיצוי כזה או אחר שנקבל עכשיו. אנחנו קודם כל עובדים במתווה של קבלת פיצוי מיידי, לקבל איזה שהוא גשר כדי לעבור את התקופה הקשה. הדבר השני זה רשת ביטחון, אם חלילה וחס משרד הבריאות יפגע בכניסות הקהל בשנה הבאה או יגביל אותן".

יש כבר תאריך יעד לחזרת קהל למגרשים, במגבלות כאלה ואחרות?
"כרגע לגבי העונה הזאת אין תאריך יעד. אנחנו הצבנו בראש וראשונה את חזרת הליגות תחת מתווה מאוד קשה, וזאת המטרה הראשונה. אנחנו גם מדברים עם משרד הבריאות ובוחנים אופציות של מתווה כזה או אחר, שהאוהדים יוכלו לעמוד בו ומצד שני שלא יהיה סיכון לציבור. אין כרגע מתווה מסוכם על הדבר הזה, אני חושב שזה מוקדם מדי, בואו ניתן לשבועיים הקרובים לעבור, ואז נוכל להיות יותר חכמים".

חס וחלילה אם אחד מהמשתתפים מתגלה כחיובי לקורונה, מה קורה אז לקבוצה שלו ולקבוצה שהוא שיחק נגדה?
"נכון לכתיבת המתווה, שזה לפני שבועיים, אם שחקן נדבק, כל הקבוצה שהתאמנה איתו בלבד, נכנסת לבידוד של שבועיים. זאת בעיה ואנחנו מכירים אותה. אני קודם כל מקווה שכל השחקנים והמאמנים ישמרו על ההוראות, וכפי שפרופ' גרוטו (המשנה למנכ"ל משרד הבריאות) אמר לי וגם לקבוצות, שאם כולם יקיימו את ההוראות שניתנו להם, הוא מעריך שהסיכוי שדבר כזה יקרה - שואף לאפס".

אבל השופטים וגם חלק מהמאמנים בליגה השנייה עובדים בעיסוקיהם.
"עדיין כל אחד בתחומו ובעיסוקו חייב לעשות את המקסימום על מנת לא להיכנס לסיכונים מיותרים. אני מקווה, כמו שפרופ' גרוטו אמר, שהתחלואה תרד לאפס, והמצב ישתפר. אם נגיע למצב שחלילה וחס שחקן יחלה, נצטרך לתת פתרון כמו דחייה של משחק כזה או אחר לאותה קבוצה, על מנת לסיים בצורה ספורטיבית".

יש לכם מעקב אחרי זה? לא ראיתם מאמנים בים במסגרת המעקבים שאתם מנהלים?
"לא, ואני חושב שאנחנו לא צריכים להתעסק פה בבלשים ושוטרים, אלא כל אחד מבין את האחריות שיש על כתפיו. חידוש הליגות נעשה עבורם, עבור הקבוצות שלהם, עבור בעלי המועדונים. אם הליגה לא הייתה מתחדשת, אנחנו היינו באסון כלכלי, שייתכן ולא היה פה כדורגל בשנה הבאה. אני חושב שכולם מבינים את חשיבות חידוש הליגה. האחריות מוטלת על כתפיהם, ואני מצפה מהם לגלות אחריות ומקצוענות בדיוק כמו בכל אירופה. התנאים לא הכי נוחים, תשמרו על מקצוענות, בסוף זאת הפרנסה של כל אחד שנמצא בתחום הכדורגל".

מה קורה עם השעות? אנחנו עכשיו חווים כאן סוג של גל שרב, שאמור אמנם להסתיים ביום שישי, אבל ייתכן וייתפתח עוד אחד. אתם שוקלים את השעות של 15:00 ו-16:00?
"אנחנו כמובן נפתח את המשחקים בשעות שישמרו על בריאות השחקנים".

לקראת סיום השיחה, התייחס כלפון גם לרצון לבצע 5 חילופים למשחק, כדי לשמור על בריאות השחקנים, שלא התאמנו תקופה ארוכה. "ברגע שפיפ"א תאשר את זה באופן רשמי, זה יהיה כמובן כללי לכל אירופה, ואני מקווה שעד לפתיחת הליגה, גם הנושא הזה יוסדר", אמר.

עריכה: אמיתי דואק

17/05/2020
הישארו מעודכנים

מחכים לחזור למגרשים
מחכים לחזור למגרשים  |  צילום ברישיון CC BY-SA 3.0 עמוס מירון