ינון מגל ובן כספית

מגל: "אם ויתרו לאולמרט למה שלא יוותרו לנתניהו?"

בפתח התוכנית התייחסו השניים לבקשת רה"מ שלא להופיע בתחילת משפטו • כספית: ישיבה ראשונה זו אמירה, יש בזה סמליות" • בהמשך: האם הוא יעיד בזום?


בן כספית וינון מגל פתחו את התוכנית סביב המשבר במפלגות הימין, זאת לאחר שאתמול (ב') ינון התעמת בטוויטר עם ד"ר אבישי בן חיים ובנו של רה"מ נתניהו, יאיר נתניהו. בהמשך, התייחסו השניים למשפטו של נתניהו שעתיד להיפתח ביום ראשון הקרוב, ולא שכחו לשים דגש על דבריו של בן חיים סביב עניין המעמדות.

ינון מגל סיפר כי למרות אהבתו והערכתו לד"ר אבישי בן חיים, "פתאום הוא התחיל להגיד שהאליטות מתנגדות לממשלת האחדות, מימין ומשמאל וזה היה לי קצת מוגזם כי אני יודע את האמת. אני יודע ששרה מתעבת את נפתלי ואיילת, לא רצו אותם, לא היה משא ומתן, לא היה מפגש של הצוותים, לא זזו". הוא התרעם על כך שבן חיים טען שהציונות הדתית נגד ממשלת האחדות, "הם היו בבלוק בעד נתניהו, כולנו היינו גוש אחד, כעם אחד, בלב אחד, בעד נתניהו אבל הסיטואציה היא שבגלל עניינים אישיים הם נשארו בחוץ, זרקו אותם החוצה כי הייתה אלטרנטיבה בלעדיהם".

לוויכוח בין ינון ובן חיים הצטרף בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו. ינון הדגיש כי הוא "אוהב את יאיר, אני מחבב אותו, איש חכם עם חוש הומור. אמרתי לו – 'תגיד את האמת, אתם לא רוצים אותם. אז תגיד הם שמאלנים, נוני מוזס, מנדלבליט, שי ניצן וכל הדברים האלה, אבל אי אפשר להגיד 'רצינו אותם' ולהגיד שהם 'שמאלנים בתחפושת'". כמו כן, הוא הבהיר כי "יש גם אמת בטענות של אבישי בן חיים, אני לא אומר שאין, אבל פה במקרה הזה של אי כניסה לממשלה פתחו פצע בימין שלדעתי לא ייסגר כל כך מהר. זה ירי בנגמ"ש". ינון הצהיר כי הוא "עם ביבי ומרגיש מחובר ומחויב לישראל השנייה. אני איש ימין, אני אידיאולוג, יש לי תפיסת עולם, חבל לי שהם לא בקואליציה ולא כי אני נגד האחדות, אני בעד האחדות. מפריע לי הירי בימין, נפתח פתח בימין".

בן כספית הסכים עם דבריו של ינון על אי כניסתה של ימינה לקואליציה, וטען כי "זה ממש להשתמש ולזרוק". על אף שלא שותף להשקפותיהם, "אני מוצא את עצמי הרבה פעמים עם בנט, שקד ובצלאל סמוטריץ' שזה בכלל מבחינתי פגע רע. הם שרים מצוינים, הם פעלתנים, הם יוזמים, יודעים לעבוד. היית יכול להגיד לו – 'רפי פרץ הגיע על בסיס תיק לכל מנדט, הוא אחד וקיבל תיק. תסתכל על החרדים, לא עשינו דיון איך הם קיבלו את כל המשלטים הכלכליים'". בהמשך המליץ לו לא להתרגש מהירי בימין, "אתם יורים סרק, אתם יורים בשטח, בשמאלנים - בתוך הנגמ"ש שלכם זה רק צעקות".

הוא התייחס לדברי בן חיים על מעמדות בחברה הישראלית, ישראל הראשונה וישראל השנייה, וטען שהם "צרור קלישאות והזיות. אין מדינה בלי אליטה, אין חיה כזאת ואין חברה אנושית בלי מעמדות. מה שצריך לעשות זה לשאוף כל הזמן לסגור את הפערים. אצלנו זה חמור מאוד והמפלגה של אבישי, ש"ס, מנציחה את המעמדות והפערים, בעיקר של המזרחים והפריפריה". ינון השיב כי "ש"ס קמה כעוף החול לעמוד על הזכויות של המזרחים בארץ, זרקו אותם לכלבים בשנות ה-50 ומתרעמים על זה שהם עשו מפלגה? בחייך".

אך בן לא השתכנע וטען כי "הדרך היחידה להתקדם זה או דרך הצבא שזה המוביליות החברתית או דרך החינוך. ש"ס לא פועלת לא פה ולא שם, היא פועלת לחלוקת ג'ובים באלפים למקורבים. במקום לדחוף אותם להשכלה ולשירות בצבא היא דוחפת אותם למקומות אחרים.". הוא הבהיר כי הוא "לא אנטי ש"ס כי אני מאוד מעריך את אריה דרעי. כל עוד אין חוק שמרחיק אותו מהזירה אני שמח שהוא בקבינט. הוא מבוגר אחראי ולא מתלהם".

בהמשך דנו השניים בבקשת רה"מ נתניהו להיעדר מפתיחת משפטו, ינון ציין כי במספר דיונים בעניינו של רה"מ לשעבר אהוד אולמרט אושר לו להיעדר ממספר דיונים טכניים ותהה "אם לאולמרט ויתרו למה שלא יוותרו לנתניהו? אם מדובר בדיון טכני למה צריך להביא אותו לבית משפט?" בן הסביר כי "כל אחד שווה בפני החוק. הישיבה הראשונה היא חשובה, ישיבה ראשונה זו אמירה, זה פתיחת המשפט. נכון שזה טכני אבל יש בזה סמליות של העיקרון המקודש - שוויון בפני החוק".

 

עריכה: עופרי גליכמן

19/05/2020
הישארו מעודכנים

ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm