ניסים משעל וגיא פלג

"צובט בלב לראות את רה"מ על ספסל הנאשמים"

ניסים משעל שיתף בתחושותיו לקראת פתיחת משפטו של בנימין נתניהו ביום ראשון • גיא פלג: "אבטחה לשופטים ולתובעת אלו דברים שמתבקשים"


לראשונה בתולדות המדינה, בעוד 3 ימים יעמוד ראש ממשלה מכהן למשפט פלילי כנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. בפתח התוכנית שוחחו גיא פלג וניסים משעל על פתיחת משפטו ועל החלטת ביהמ"ש לדחות את בקשתו להיעדר מהדיון.

הפרשן לענייני משפט גיא פלג פתח את התוכנית וציין כי הוא "נרגש מפתיחת משפטו של ראש הממשלה", אך שותפו ניסים משעל צינן את ההתרגשות, "אף אחד לא דמיין שיבוא יום שראש ממשלה מכהן ישב על ספסל הנאשמים, זה צובט לי בלב, זה משהו שאני מתקשה לעכל". בהמשך, התרעם על ההחלטה לאבטח את השופטים במשפטו של ראש הממשלה, "ראיתי אפילו בעיתון 'הארץ' שהצמידו לליאת בן ארי ויתנו לה להיכנס מכניסת שופטים, שאפילו לעברייני הפשע הכי גדולים בישראל זה לא קרה, אני אומר לעצמי – רבאק! לאן הגענו? איפה אנחנו? מה קרה לנו בדרך הארוכה הזאת?"

פלג הסביר כי אבטחה לשופטים ואבטחה לתובעת הם דברים שמתבקשים, נפל דבר במדינה שלנו לפני כמה שנים ותסריטים שלא חשבנו שיקרו קרו. לכן, בבחינת הזהירות, אולי הזהירות היתרה, אולי יש שיאמרו זהירות מוגזמת - עדיף שתינקט". בהמשך דבריו הודה כי הוא מוצא את השיח התקשורתי משעשע, "ממש צוחק צחוק גדול. למשל הכותרת הראשית של 'ידיעות אחרונות' – "במעמד ראש הממשלה יתייצב מול השופטים". תגידו, אפשר אחרת? אפשר לנהל משפט פלילי בלי להתייצב מול השופטים? הריאיון שאילנה דיין עשתה בעובדה עם בני גנץ, אדם שרצה להיות ראש ממשלה, שעומד להיות ראש הממשלה בעוד שנה וחצי, הוא אמר ששאל את נתניהו 'אתה הולך למשפט?' כאילו שיש אופציה אחרת. כאילו להגיע למשפט זה עניין של בחירה".

ניסים משעל הזכיר לו שהיה "ניסיון לאורך חודשים ארוכים למנוע את זה. היה ניסיון לדחות , לבטל, מי יודע מה, לא להגיע לרגע הזה והרגע הזה הגיע - אין מה לעשות. מצד שני, אתה יכול להיות גאה בדמוקרטיה שלנו שאפילו רה"מ, אם צריך, מתייצב בפני שופטים". אך פלג לא השתכנע ואף הדגיש כי עבורו "זה ברור מאליו. כולנו יוצאי משפט קצב וראינו נשיא מדינה עומד מול השופטים בערכאה ראשונה ושניה, נכנס לכלא ואפילו יוצא מהכלא. לכן, שאלתי את עצמי איך שני עו"ד רציניים שכאלה, עמית חדד ומיכה פטמן, שניהלו מערכות בבית משפט, ניהלו תיקים רציניים, איך הם העלו על הכתב גם את ההודעה לעיתונות שהוציאו וגם את הבקשה?"

ניסים טען כי "זה חלק מהאסטרטגיה והטקטיקה של ראש הממשלה להתחיל את המאבק בשופטים מההתחלה", והוסיף כי לדעתו לשופטים האלה לא הולך להיות קל, לא רק במובן המשפטי אלא במובן גם של לחץ מדעת הקהל". פלג השיב לו כי לטעמו, על סמך ההחלטות שקיבלו השופטים בעניינו של נתניהו עד כה, השופטים למעשה "אומרים לנאשם הזה וגם לציבור – 'רבותיי, כל רעשי הרקע? אנחנו מזיזים אותם מחוץ לאולם, לא מעניין אותו האבטחה של רה"מ, החיסכון, כמה זה עולה, כל אלה שיקולים זרים. אותנו מעניין סדר הדין הפלילי, בו נכתב שהקראת כתב האישום היא במעמד הנאשמים וכך יהיה במקרה הזה - אין טעמים אחרים. הטעמים האלה הם טעמים מקושקשים".

אך ניסים לא השתכנע, ואמר לסיום כי הוא "קצת חולק עליך שהשופטים יכולים לשים את רעשי הרקע בצד. הם בני אדם, קוראים עיתונים, שומעים רדיו, רואים טלוויזיה, אני לא מאמין שאפשר להשאיר הכול מחוץ לכותלי בית המשפט".

עריכה: עופרי גליכמן

21/05/2020
הישארו מעודכנים