הכצעקתה?

פרופ' איתן פרידמן קרא לפתוח את כל המשק ללא יוצא מן הכלל, על אף העלייה בתחלואה: "חייבים להחזיר את חיינו לנורמה מתוך התנהלות לא היסטרית"


ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (א') בישיבת הממשלה כי חוק הקורונה יובא היום (ב') לדיון בקבינט הקורונה, ולאחר מכן יעבור לוועדת שרים לענייני חקיקה, זאת על רקע העלייה במספר חולי הקורונה בישראל חצה השבוע את רף 100 החולים החדשים ביממה. פרופ' איתן פרידמן, מייסד ומנהל היחידה לאונקו גנטיקה במכון הגנטי בבית החולים שיבא שוחח עם בן כספית וינון מגל על החשש הציבורי מהתפרצות גל שני וקרא דווקא לפתוח את המשק.

פרופ' איתן פרידמן התייחס לעליה בנתוני חולי הקורונה בישראל והסביר כי "ברגע שנפתחה מערכת החינוך, ברגע שהתחלנו לקבל את החיים שלנו בנורמה, זה היה צפוי שיהיו מוקדים של הדבקה וכל זמן שאנחנו מכירים אותם, מזהים אותם מוקדם, מגנים על האנשים שבאו במגע עם אותם אנשים שהם נשאים של הווירוס ולא בהכרח חולים, אני חושב שאנחנו במצב מצוין". הוא הדגיש כי "רוב האנשים שמוגדרים חולים בתקשורת הם אנשים שיש להם את הווירוס אבל לא מבטאים אפילו תסמין אחד", וקרא "להפסיק להשתמש במילים מתפרץ, התפרצות, גל שני, גל שלישי. לשים את הדברים בפרספקטיבה הנכונה".

כמו כן, הוא ציין כי שיעור החולים למעשה "קבוע, לא עלה ולא ירד. כשאתה עושה יותר בדיקות אתה מוצא יותר אנשים – נקודה. אסור לנו לתת למחלה הזאת לנהל לנו את החיים. חייבים להבין שעד שלא יהיה חיסון עדר בעוד שנה וחצי או חיסון אפקטיבי תוך 9 חודשים עד שנה, חייבים להחזיר את החיים שלנו לנורמה, מתוך התנהלות אחראית ולא היסטרית, זהו. אי אפשר אחרת". בהמשך קרא "להרבות לפתוח את המשק, לפתוח את הכול כולל הכול. כדי למנוע הדבקות צריך לשמור על היגיינה אישית ועל ריחוק פיזי, ולא ריחוק חברתי". והוסיף: "המחלה מסכנת בעיקר אנשים שיש להם תחלואים שונים, יותר גברים, יותר אנשים מבוגרים, אנשים עם יתר לחץ דם, עם סוכרת, ורוב האוכלוסייה בישראל בה רק 11% מהאוכלוסייה מעל גיל 65, גם אם יחלו - המחלה תהיה קלה".

ומה דעתו על חובת עטית המסכות? פרופ' פרידמן סיפר כי הוא ביצע סקירה "מאוד מקפת בנושא המסכות, הן מומלצות באופן חד משמעי לאוכלוסיות ספציפיות, אנשי צוות רפואי שעובדים עם אנשים ולכן חשופים יותר, אנשים שחולים כדי שימנעו מלהדביק את הסביבה ובחללים צפופים כאשר יש חשד שמישהו חולה. במרחב הציבורי, באוויר הפתוח, על שפת הים, תוך כדי ריצה - אין שום היגיון במסכות. לתת לילדים לשבת עם מסכות 6 שעות זה דבר שהוא בעליל בלתי אכיף, אין לו שום משמעות מבחינת אנשים שאינם חולים ואינם משתעלים ואין להם שום תסמינים. גם ארגון הבריאות העולמי באתר שלו כותב שאין שום הוכחה שעטית מסכה לאנשים א-סימפטומטיים במרחב הציבורי עוזרת".

"ברור שהדבר הזה הולך ומאבד מעצמו"

יש הטוענים כי וירוס קורונה נמצא בירידה, וכי הוא עתיד לעבור מן העולם. מייסד ומנהל היחידה לאונקו גנטיקה במכון הגנטי בבית החולים שיבא הסביר כי "הווירוס הזה בניגוד לווירוס של השפעת ו-HIV הוא וירוס שממעט לרכוש מוטציות". הוא התייחס לנגיף הסארס, מאותה משפחת הנגיפים, וציין כי "התחיל בנובמבר 2002 ומיולי 2003 ועד היום אין מקרה אחד בעולם, האם הווירוס הזה יתנהג אותו דבר? אני לא יודע ואף אחד לא יודע. לכן, כל ההפחדות אינן במקום כי אף אחד לא יודע". הוא ציין כי לפי הנתונים כיום, "פחות מ-55,000 אנשים במצב קשה בכל העולם, מקום שבו 1.1 מיליון אנשים מתים בכל שבוע מסיבות שונות". לכן, לטעמו, "זה לא מגפה, זה לא מגפה בפרספקטיבה העולמית וישנה ירידה מאוד ברורה בשיעור האנשים שמתים לאורך הזמן, משיא המגפה בסוף מרץ-תחילת אפריל לתחילת יוני. ברור שהדבר הזה הולך ומאבד מעצמו".

ינון מגל תהה מהי עמדתו לגבי פרופ' לס השנוי במחלוקת, פרופ' פרידמן אמר: "הוא אדם חכם, יש לו דרך מאוד מקורית להציג את התזות שלו. הוא קצת שחקן בנשמה והוא נוקט לדעתי בשיטה הסוקראטית בה הוא מביא דברים עד אבסורד כדי שיקשיבו למה שהוא אומר, אבל התוכן של מה שהוא מדבר, גם אם הוא מוקצן, יש בו יותר מגרעין של אמת. אני מכיר אותו היטב, הוא לא איש הזוי - הוא איש חכם שיש לו ליין מסוים שהוא מנסה לדחוף. לא חייבים להסכים עם כל מה שהוא אומר ומצד שני הוא אומר 'בואו לא נכנס להיסטריה' והוא צודק".

אך הוסיף והודה כי הוא לא מסכים עם הגדרתו שהקורונה היא למעשה 'שפעת עם יח"צ', "אני חושב שהוא יותר מדביק, שיעור התמותה באוכלוסייה המבוגרת יותר גבוה מאשר של שפעת, הקצב שבו הוא מדביק יותר גבוה ולכן להגיד שזה שפעת עם יח"צ, זו אכן אמירה שמעוררת יותר משמץ של קונטרוברסיה, גם בקהילה המדעית".

 

עריכה: עופרי גליכמן

08/06/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נגיף קורונה בישראל
נגיף קורונה בישראל  |  צילום: יוסי זמיר/פלאש90
Paris