103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

יותר טוב כלום מכמעט

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ על הפגישה עם שר הביטחון, והאפשרות לסיפוח לפי מפה כחלק מהסכם: "אם אומרים סיפוח רק על יישובים, אני לוקח בשתי ידיים"


אתמול (ג') נפגשו ראשי מועצת יש"ע עם שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ. על פי דיווחים, שר הביטחון כלל לא נחשף למפות הרלוונטיות למהלך החלת הריבונות. הדבר עורר שיח ציבורי רחב על השאלה – מהו באמת מקומו ומעמדו של ראש הממשלה החליפי במהלך הדרמטי שישפיע על מדינת ישראל כולה. ראש מועצת בנימין ישראל גנץ שוחח עם אראל סג"ל על הפגישה, הסיפוח שעתיד לצאת אל הפועל בתחילת חודש יולי הקרוב והביע את דעתו.

ראש מועצת בנימין התייחס לפגישה שהתקיימה אתמול (ג') בין ראשי מועצת יש"ע לשר הביטחון ואמר שזו הייתה "פגישה טובה, מקצועית, עסקה בנושאים ביטחוניים ביו"ש שהם חלק ממארג החיים פה - מה צריך להשלים ומה צריך לעשות. שר חדש שנכנס, אמנם יש לו היכרות עמוקה עם יו"ש, אנחנו זוכרים את הרקע הצבאי שלו מפקד אוגדת איו"ש, מח"ט, מכיר את האזור. בזה עסקה הפגישה". לדבריו, נושא הריבונות כלל לא עלה על הפרק, "ראשי הרשויות לא הזכירו במילה אחת, היו כמעט כל ראשי הרשויות ביו"ש וזה לא עלה בכלל. הוא הזכיר בשני משפטים שאנחנו בתקופה שיש סוגיות כבדות משקל". הוא הוסיף ואמר כי "ביו"ש, כשנפגשים עם שר הביטחון, הנושא המרכזי הוא קודם כל לוודא את הביטחון ביו"ש. זה מה שהעסיק את ראשי הרשויות".

לפי דיווחים שונים, בני גנץ אמר לראשי המועצות כי עליהם להתנהג בסוגיית הריבונות על פי דרכם של המפא"יניקים, 'נותנים לכם – תיקחו'. גנץ הודה כי "זה משפט שנאמר בסיכום דבריו של השר. בני גנץ, אמר את המשפט הזה", אך טען כי "הפגישה לא עסקה בנושא הזה. זה לא היה נושא הפגישה", ולכן לטעמו קשה לייחס בין השניים. "זה לא נאמר חבר'ה זאת ההתייחסות, זה מה שיש, יש מפה ותיקחו אותה. הוא אמר 'אנחנו לומדים את זה, אני לומד את זה עם רה"מ, עם האמריקנים'. אפילו לא הייתי שם לב למשפט הזה".

כמו כן, ראש מועצת בנימין סיפר כי על אף שנפגשו עם ראש הממשלה, "אני עוד לא פגשתי בן אדם שראה את המפות, אם יש מפות כאלה בכלל. להבנתי, מעבר למפות שצורפו לתוכנית המאה, עליהם נאמר שהן מפות קונספטואליות, אני לא מכיר התקדמות משמעותית שקרתה בכלל במפות. יכול להיות שיש שינוי כזה או אחר, אני לא מכיר מפה המוסכמת על הצדדים. להבנתי, אין כזאת מפה". כמו כן, הוא שיתף כי .ףבתור ראש המועצה האזורית הגדולה בישראל עם עשרות אלפי תושבים שזה בהחלט מדאיג כי אנחנו מתקרבים לרגע הריבונות והמפה בעינינו היא להיות או לחדול".

"המפה עלולה לסכן את מדינת ישראל"

גנץ התייחס להחלת הריבונות שעתידה להתרחש בעוד כשלושה שבועות, ולהתנגדות חברי מועצת יש"ע לתוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. מבחינתו, יש 2 חלופות אפשריות לסוגיה, "האפשרות הטובה ביותר – 'אין מפה, קחו את היישובים, שימו ריבונות רק על היישובים'. אני חוטף את זה ב-2 ידיים. הבעיה היא אם תהיה המפה שצורפה לתוכנית - פה אני אומר לך נעזוב את זה. לא כי יבוא משטר אוהד יותר או לא, יש לנו את המשטר האוהד ביותר שיכול להיות בארצות הברית, אבל המפה הזאת שבאה כחלק מהסכם עלולה לסכן את מדינת ישראל".

אראל סג"ל תהה האם הוא לא רואה בתוכנית כהזדמנות היסטורית, שכן אין לדעת מה יהיה בעתיד והאם יהיה ניתן לבצע זאת בשלב אחר. האם לדעתו לא שווה לנצל את הרגע, ולהילחם במה שצריך בהמשך? גנץ השיב כי על אף שהוא "מסכים עם הגישה", הוא סבור כי "זה לא הסיפור. אם יגידו 'חבר'ה קחו ריבונות על חלק מהשטח, אין מפה, תבחר 3 מקומות - אנחנו ישר נגיד אמן". אבל הבעיה הגדולה לדבריו היא ההכרה לראשונה במדינה פלסטינית, "גם בהסכם אוסלו לא דובר על מדינה פלסטינית - דובר על ישות פלסטינית. הדבר הזה עלול לפגוע פגיעה אנושה בכלכלה. אף יזם לא יבנה באזור תעשיה שהוא יודע שמחר הוא לא יהיה תחת ריבונות ישראלית, איזה משרד ירחיב את כביש 60 אם רה"מ אומר ש'זה נתון לדיון'? כשרה"מ אומר 'אני לא מקבל את תוכנית טראמפ, אני מוכן לדון עליה'. איזה זוג צעיר יקנה דירה ביישוב שרה"מ אומר 'אני מוכן לנהל עליו דיון'?"

היום (ד') החלו חברי מועצת יש"ע בקמפיין 'ריבונות – DO IT RIGHT', גנץ התייחס למטרת הקמפיין ולהתבטאויות השנויות במחלוקת של חבריו אשר טענו שנשיא ארצות הברית הוא לא ידיד ישראל. "אני מקבל לחלוטין שהנשיא טראמפ הוא נשיא אוהד, אמרתי את זה באין ספור ראיונות תקשורתיים. הייתה התבטאות אבל זה ודאי לא הקו שמאותת, וגם הקמפיין הוא מחבק ואומר DO IT RIGHT, תעשו את זה יש פה כמובן כפל משמעות – תעשו את זה נכון - תעשו את זה ימין. אני חושב שלגיטימי להגיד בעסקה הזאת תעשו את זה נכון בצורה שלא מסכנת את מדינת ישראל. אתם מדברים על הריבונות כ-'מה היישובים ירוויחו', אני מסתכל על כל מדינת ישראל".

לסיום, הוא הביע את דעתו על פסיקת בג"ץ לפסול את 'חוק ההסדרה', שמטרתו הייתה להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון, ואף קבע כי על מועצת יש"ע לשלם. הוא טען כי "זה באמת אבסורד. זה לא מפתיע אותנו. על מה אנחנו נדרשים לשלם? המדינה חוקקה חוק, יש מי שתובע את המדינה שהחוק לא חוקי וזוכה, ואנחנו ככאלה שמצטרפים ואומרים איך זה משפיע עלינו, הוא אומר 'לא - תשלמו גם אתם, כי הועלתם לחיות פה ולהתייחס לעתירה'. זה לא מפתיע אותנו. אומרים שיש שופטים בירושלים, השאלה מהי דעתם הפוליטית של השופטים בירושלים. לא יכול להיות שכנסת ישראל מחוקקת חוק שמבטא את רצון העם ובית המשפט אומר כך - את הדבר הזה חייבים לעצור".

 

עריכה: עופרי גליכמן 

10/06/2020
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm