103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הממשלה זרקה אותנו"

ימית פורטל, גננת בגן פרטי, שיתפה כיצד הפעילה את הגן מחדש לאחר משבר הקורונה: "העמידו את כל הגננות למטווח, כשהודיעו להורים לעצור את התשלומים"


ימית פורטל בעלת גן פרטי בישוב שילת, וקרן אוחנה, מפורום הגנים הפרטיים, שוחחו עם ענת דוידוב ב103fm על המשבר בגנים שנאלצו להתמודד עם הקשיים הכלכלים במשבר הקורונה לאחר שהורים משכו את התשלומים. 

תחילה שוחחה דוידוב עם פורטל, שפתחה את הגן שלה מחדש יחד עם עוד 5 בנות צוות, אך חוששת לגבי ההמשך. "הגן עובד עכשיו. אספתי את כל הכוחות שלי ואת הצוות המדהים שלי, והפעלנו אותו".  

לדבריה: "אנחנו כבר לא מחולקים לקפסולות. מהרגע שיצאה הנחיה שבצהרונים מערבבים, אז גם אצלנו. אי אפשר להעסיק אין סוף אנשי צוות כדי להישאר בתוך הקפסולות, כי יכול להיות שמישהו לא מרגיש טוב, ואז מי שנמצא בקפסולה השנייה בעצם לא יכול להחליף אותו. ולקחת התחייבות להעסיק עוד ועוד אנשי צוות - זה משהו שממש לא בא בחשבון".

ההורים הביעו נכונות להביא את הילדים בביטחון? לא היה חשש?
"יש להם ביטחון מלא בנו, וזה גן מהמם. יש לי מה לומר על מה שהממשלה עשתה מול ההורים, ולגננות בארץ".

פורטל הביעה כעס רב על הממשלה, שלטענתה לא עשתה מספיק והעמידה את הגננות במטווח אל מול ההורים. "הממשלה הודיעה להורים, 'תעצרו את התשלומים'. זאת חוצפה שאין כדוגמתה. במקום לבוא ולהגיד, 'תמצאו פתרון ביחד, זה עסק'. לגנים האלה יש תשלומים לשלם באופן קבוע, יש מיסים, שאף אחד לא הוריד להם. כל עסק, לוקחים אותו בצורה שנתית. אי אפשר להסתכל על החודש הקרוב ולהגיד, 'אם לא מפעילים את הגן, אז אתה לא צריך לשלם על זה'".

פורטל הוסיפה כי לה ספציפית היה מזל, בכך שהמושב בו היא מפעילה את הגן, הסכים לא לגבות ממנה תשלום כרגע. "אחרת לא הייתי יכולה להחזיק בית", אמרה והוסיפה כי היא לא מוכנה לעבור יותר את הסיוט, לטענתה, שוב. "אני לא פותחת עוד שנה, גן כזה גדול, ואחריות על עוד 5 מטפלות שאחראיות על המשפחות שלהן, ממש לא", סיפרה. "אני לא יכולה כלכלית, וגם יש לזה עומס נפשי אדיר לדעת שאני אחראית על עוד 5 גננות שיש להן את המשפחות שלהן. אני יכולה להגיע למצב שהגן פעיל, ולא יהיה לי כסף לשלם להן בקורונה הבאה, לא יהיה לי מה לשלם להן. וגם לא יהיה לי איך לשלם מע"מ, ולא ביטוח לאומי ומס הכנסה. ברגע שהתשלומים נעצרים, הגלגל מפסיק לעבוד", סיכמה. 

"המפתח נמצא בידיים של ילד פעוט חסר ישע"

בהמשך הצטרפה לשיחה קרן אוחנה מפורום הגנים הפרטיים, והסבירה: "אנחנו הפנינו מכתב למשרד המשפטים ב-10 במאי בחזרה לשגרה, וביקשנו הסדרה של עניין החוזים אל מול ההורים כדי שהמדינה תנקוט עמדה, ותגיד, 'חבר'ה עד הנקודה הזאת, הלקוח סופג, מהנקודה הזאת, העסק סופג'. או לחילופין, 'אף אחד לא סופג, המדינה לוקחת אחריות'. קיבלנו תשובה שבעצם המדינה אמרה כלום ושום דבר. היא אמרה, 'חבר'ה אתם צריכים להסתדר. אנחנו נכבד החלטות שנובעות מתוך הסכמה הדדית של 2 הצדדים. וכל החלטה שהיא חד צדדית לטובת הגן או ההורה תיפול בבית משפט'".

עוד הוספיה אוחנה: "למה הכעס שלנו בעצם? המדינה העמידה ועדת קורונה, ועדה חדשה שייצרו מתוך הממשלה הזאת עם יושבת ראש מאוד חזקה שמכירה את תחום גני הילדים, ד"ר יפעת שאשא ביטון. ולנו הייתה ציפייה שהוועדה הזאת תעמיד קרן ייחודית, ייעודית, לטובת טיפול בסקטור הזה שנקרא גנים פרטיים, מכיוון שאנחנו מוצר חיוני. אנחנו מוצר חובה, כמו נשק, כמו תרופה. כל המדינה ראתה שביום שנפתחו הגנים, המשק חזר לפעולה. זה אומר שהמפתח נמצא בידיים של ילד פעוט חסר ישע".

לדבריה: "כמו שימית אומרת, שלחו אותנו כברווזים במטווח אל מול ההורים. להורים אין שום סיבה בעולם לתמוך בנו כלכלית מאיפה שאין להם. הרי החוק בעצמו קובע שלא יינתן תשלום עבור שירות שאינו ניתן. אבל המחיר הכבד של סגירת גן ילדים - זה אומר שלאותם הילדים של הגן של ימית, ועוד 2,000 שכמוה, לא יהיה לאן לחזור אחרי יום הדין, אחרי סבב ב' או סבב ג'".

כמה גנים כאלה יש?
"עד שחזרנו לשגרה, עד 10 במאי, היו לנו נתונים של כ-2,000 גנים. מאז שחזרנו יש לנו תוספת של עוד 150 גנים. ולהערכתנו בספטמבר, האחוזים האלה ייגדלו. אני מעריכה שכ-40 אלף ילדים לא יימצאו מסגרת בספטמבר. על כל מקום פנוי בגן ילדים, יהיו 10 מבקשים. מה שאומר אחד משניים - או שהמחיר יעלה או שהורים יישבו בבית. ובמקום שהמדינה תתמוך בעסקים הקטנים והבינוניים בפורמט כלשהו, ובמיוחד בגילים האלה של לידה עד 3, ותיתן פלטפורמה תעסוקתית למטפלות שלנו, לגננות שלנו, להורים, יכולת לחזור לעבודה - אנחנו מבינים שהם אומרים לנו 'תסתדרו'. זאת מילה שהיא כללית, לא אובייקטיבית ולא הוגנת".

עריכה: אמיתי דואק

10/06/2020
הישארו מעודכנים

גן ילדים
גן ילדים  |  צילום: פלאש90