103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"פרופ' גרוטו הוא ש"ג"

פרופ' יורם לס התייחס לעניין האישור החריג להימנע מבידוד שנתן פרופ' גרוטו למיליארדר טדי שגיא • עו"ד אליעד שרגא: "אין ולא יכול להיות"


עורך הדין אליעד שרגא (התנועה לאיכות השלטון) שוחח עם סיון כהן ב-103fm על החשיפה לפיה פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אישר למיליארדר טדי שגיא להימנע מחובת הבידוד לאחר חזרתו ארצה מקפריסין. בהמשך, הצטרף לשידור פרופ' יורם לס, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות והתייחס לפרשה.

עו"ד אליעד שרגא טען כי המקרה של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו מייצג "חלק מהמכניזם המאוד לא ברור שכנראה שורר במשרד הבריאות, שיש אנשים ששווים יותר, שחיים על המסלול הירוק, הגם שכולם חיים תחת תקנות שעת חירום, כולם מצווים בבידוד, כולם מצווים בחבישת מסכות, כולם מצווים בכל כך הרבה הגבלות - יש אנשים שבמסלול הירוק והם יכולים לקבל הקלות והטבות. פרופ' גרוטו הטיף לכולנו חזור ושנה כיצד להתנהג וכיצד לנהוג ופתאום – 'הופ'. אנחנו מגלים שיש מסלול ירוק שפרופ' גרוטו מאפשר לאנשים המגיעים מחו"ל להיות משוחררים מהבידוד". הוא טען בתוקף כי אין ולא יכול להיות תקדים לעניין.

לטעמו, "הם פשוט הורסים את כל רקמת האמון של הציבור בשירות הציבורי. ראינו מה קרה פה, עם כבוד נשיא המדינה ורה"מ שהחליטו להפר את ההוראות בסדר פסח - נגמר הסיפור. הציבור בסופו של יום מסתכל על דמות המפקד. אני חושב ששניהם שגו ועשו טעות חמורה בזה שהפרו את ההנחיות בעצמם". אך הסביר כי "פה יש אדם מאשר, לא הוא עשה את ההפרה שהיה צריך לעמוד עליה לדין, אלא יש גוף רגולטור שמאפשר, וכנראה לאור מה שלמדנו ושמענו מר שגיא לא היה האדם היחיד ששוחרר מאותן מטלות, יש איזה שהוא מסלול. מסלול עוקף תקנות שעת חירום בו אזרח מכובד ומהוגן, לצורך העניין טייקון, מקבל".

לשיחה הצטרף פרופ' יורם לס שהתייחס למקרה, "הסמכות הרגילה לעניין הזה, זה אדם עובד משרד הבריאות בשם אשר סלמון, הוא אחראי על קשרי החוץ של המשרד והוא אמור לתת את האישורים האלה. אני לא יודע מה אתם רוצים בכלל מגרוטו? נשיא המדינה ורה"מ הפרו את הוראות הסגר בליל הסדר. שר הבריאות הפר פסק דין של בית המשפט העליון בהיותו יו"ר הכנסת. מנכ"ל משרד הבריאות ברגע של אמת אמר על כל המסכות, שכולם חוטפים עכשיו קנסות, הוא אמר שזה לא באמת דרוש, במילים שלי. אז מה רוצים מגרוטו? הוא ש.ג.".

הוא הוסיף ואמר כי כאשר שר החוץ הגרמני הגיע לישראל - "לא הכניסו אותו פה לבידוד של שבועיים. מה קורה עם חיילי צה"ל שנכנסים לבתים ברמאללה וחוזרים חזרה בלי להיכנס לבידוד? מה קורה איתם? הרי לשר החוץ הגרמני לא אישרו להיכנס לרמאללה,אמרו שהוא יחזור ויהיה בבידוד שבועיים. אני לא מצדיק את החתימה הזו, אני אומר שיש דברים הרבה יותר חמורים מאנשים הרבה יותר חשובים מגרוטו. זה מה שאני אומר. אז מה רוצים מהש.ג.?"

עו"ד שרגא הסביר כי במקרה של שר החוץ הגרמני מדובר בפרוטוקול דיפלומטי, "יש אדם שיכול לאשר פטור לאדם שמגיע מגרמניה, שוודאי עבר את כל הבדיקות ובטוחים שהוא לא חולה קורונה. זה לא קשור להתנהלות שקורית במשרד הבריאות. זה לא קשור לזה שיש מסלול של מיוחסים שאף אחד לא מכיר אותו, לא יודע אותו. כשכולם נאנקים בסגר, נקרעים מהמשפחות ואותם מיוחסים באים, נוחתים, מקבלים את המסלול הירוק ונכנסים למדינת ישראל - זה הפער. זה לא קשור לזה שמגיע שר חוץ גרמני ומקבל את המסלול - זה 2 דברים שונים בתכלית השוני".

פרופ' לס השיב כי "דוגמה אישית זה הקשר. אני מסכים עם כל מילה של אלעד, אני אומר שהקרינה לדברים האלה מגיעה מלמעלה, בכל השטחים. אם הייתה דוגמה אישית מלמעלה, הפקיד לא היה מעז לעשות את מה שהוא עשה", והודה כי בתפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות "פיטרתי אנשים על טוהר מידות, על חשדות ברורים נקרא להם, והם הלכו לפני שיקרה להם משהו עוד יותר גרוע".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/06/2020
הישארו מעודכנים

פרופ' איתמר גרוטו
פרופ' איתמר גרוטו  |  צילום: פלאש90