103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

סיפוח - לאן?

ברק רביד ('חדשות 13') על אפשרות הסיפוח: "הבית הלבן אומר לנתניהו 'לנו מאוד מאוד מאוד חשוב שכל מהלך כזה יהיה בהסכמה בינך לבין גנץ'"


ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי 1 ביולי יהיה התאריך שבו יתחיל מהלך הסיפוח, אבל כעת זה נראה מאוד רחוק. אתמול (ב') ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר כי כרגע יש למקד את המאמצים לטיפול בקורונה ובנזקיה הכלכליים, ורמז כי סוגיית הסיפוח יכולה לחכות לתום המשבר. הכתב המדיני ברק רביד ('חדשות 13') עדכן בפרטים. בהמשך, התייחס ליוזמת השלום של הפלסטינים, במסגרתה הם מציעים חילופי שטחים וטען כי מדובר ב'ספין'.

העיתונאי והפרשן המדיני ברק רביד ('חדשות 13') התייחס לתקרית שתועדה בין ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ. הוא הסביר כי כאשר נתניהו "רוצה להגיד משהו כדי באמת להראות מי הבוס, מי קובע ומי מחליט ולהראות מנהיגות והובלה, הוא לרוב מוצא את המצלמה הקרובה, עומד מולה ומדבר. אתמול הוא לא עשה את זה, אתמול מי שעשה את זה היה דווקא בני גנץ", והוסיף כי לדעתו "זה היה השוני מכל מה שראינו בעשור האחרון".

במהלך ישיבת סיעת הליכוד, נתניהו בחר לדבר על התפשטות נגיף קורונה בישראל ולא על סוגיית הסיפוח. רביד טען כי הסיבה לכך היא שרה"מ "ראה את הסקר בחדשות 13 ש-85% מהציבור מוטרד ממצב הכלכלי ומהמצב הכלכלי שלו, ראה את הסקר בחדשות 12 לפני שבועיים ש-4% בלבד מהציבור באמת מתעניין בסיפוח. אם הוא יגיד את זה מול המצלמה הציבור יסתכל ויגיד 'מה נסגר עם הבן אדם הזה? לנו אין עבודה והוא מדבר על סיפוח שאנחנו לא מבינים בכלל מה זה אומר?". לא זו בלבד, בני גנץ לדבריו, "גם ראה את זה ולכן עמד מול המצלמה אתמול ואמר – 'חבר'ה, מה שחשוב כרגע זה הקורונה והמצב הכלכלי, הסיפוח לא חשוב, לא בסדר העדיפויות, לא מעניין אף אחד'. בני גנץ במקרה הזה אני חושב תפס את רוח הציבור ואת מה שמעניין את הציבור והלך על הקו הזה".

כמו כן, הוא ציין כי אתמול חל שינוי נוסף, "עד אתמול בני גנץ עוד הלך בין הטיפות ואמר אולי כן ואולי לא, אתמול זה די ברור שבני גנץ עלה על עץ, קודם קורונה. במצב הזה לא ניתן להגיע לשום הסכמה בין נתניהו לגנץ כי זה כבר לא המהות. עברנו לעניין העיתוי, אם עכשיו לא אז מתי כן? הקורונה תהיה פה עוד חודשים, זה לא שעוד שבוע-שבועיים תגמר הקורונה. ולכן זה יכול להסתיים או בכלום או במהלך פריצה חד צדדית של נתניהו לעבר מהלך סיפוח דרך הכנסת או הממשלה, והמשמעות של זה היא פירוק הממשלה. משבר פוליטי אדיר באמצע הקורונה והמשבר הכלכלי".

"נתניהו אמר שיספח לפני כמעט שנה"

אז מה לדעתו של הפרשן המדיני יעלה בגורלו של הסיפוח? "יכול להיות שנתניהו יאמר משהו מחר אבל לא תהיה מחר שום החלטה של ממשלת ישראל, שום צעד. נתניהו אמר שיספח כבר לפני כמעט שנה, נכון לעכשיו הבית הלבן מוכן לאשר לנתניהו משהו מאוד מצומצם ואפילו דוחק בו ומנסה לשכנע אותו לצמצם את זה עוד יותר. אנחנו מדברים על משהו בגושי ההתנחלויות, מעלה אדומים, גוש עציון", אך הדגיש כי "אנחנו עוד לא שם. עוד אין על זה הסכמה".

"הבית הלבן אומר לנתניהו 'חשוב לנו מאוד חשוב שכל מהלך כזה יהיה בהסכמה בינך ובין גנץ'. הם לא אומרים לו 'אם אין הסכמה אין אור ירוק'", אמר והוסיף כי בבית הלבן הדגישו מספר רב של פעמים את המילה 'מאוד' בבקשתם. כמו כן, הוא הסביר כי "לפי ההסכם הקואליציוני נתניהו לא חייב, הוא יכול להביא החלטה כזאת לכנסת ולממשלה. אני חושב שגם הוא מבין שלעשות מהלך כזה זה פירוק הממשלה, אין בכלל ספק בזה. זה יותר מהכול אומר שכל אחד בעולם שיסתכל על הדבר הזה יבין שמדובר במשהו שלא נעשה בקונצנזוס ישראלי אלא בסוג של מחטף ובניגוד לכל המסרים של נתניהו".

לסיום, רביד התייחס ליוזמת השלום שמעלים הפלסטינים ואמר: "זה בעיקר ספין של הפלסטינים. הם אחת לשבועיים ממחזרים את העניין הזה, הם כבר שלחו אותו לפני ארבעה שבועות. אין בתוכנית הזאת כל חדש ואני אומר את זה בצער, כי בעצם הפלסטינים מעידים על עצמם, בכירים פלסטינים שדיברתי איתם, שמעולם לא היו מחוזרים ככה על ידי מנהיגים בעולם, שמתקשרים אליהם וממש מתחננים שיחזרו לדבר עם האמריקנים, מדוע? כיוון שביום, בדקה, בשניה שאיזה שהוא גורם פלסטיני בכיר חוזר לדבר עם האמריקנים - נושא הסיפוח יורד מהפרק, זה עד כדי כך פשוט. האמריקנים עצמם מתחננים לפלסטינים שידברו איתם והפלסטינים פשוט לא מוכנים. אני חושב שזו אחת הסיבות המרכזיות שבכלל נושא הסיפוח עדיין על הפרק".

 

 עריכה: עופרי גליכמן

30/06/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm