103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"80% מהציבור רוצה שנתעסק רק במשבר הכלכלי"

שר הרווחה איציק שמולי על התבטאות רה"מ על היועמ"ש והתייחס למצב של מפלגתו: "אני לא מתעסק במה יקרה אם יהיה בחירות, אני מודע למשבר של מפלגתי"


סקר מנדטים שפורסם בתחילת השבוע (א') הצליח לעורר סערה בזירה הפוליטית הסוערת מאליה; על פי תוצאות הסקר עלה כי אם היינו יוצאים לסבב בחירות נוסף, מפלגת הליכוד הייתה זוכה ל-38 מנדטים, יש עתיד הייתה קופצת למספר של 16 מנדטים, ואילו כחול לבן שהוצגה אז כחלופה שלטונית, הייתה מקבלת 9 מנדטים בלבד. עוד פורסם בסקר הנתון המרעיש - העבודה הייתה מוצאת את עצמה מחוץ למשחק ומתחת לאחוז החסימה. 

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי (העבודה) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והגיב בתחילת השיחה לתוצאות הסקר המבשרות רעות עבור מפלגתו: "סקרים הם דבר חשוב, אבל אני חושב שעדיף להסתכל כרגע על המציאות. הממשלה הרי קמה כדי שלא ניקלע לתסריט הזוי וחסר אחריות, שבעיצומו של אולי המשבר החברתי כלכלי הגדול שהיה פה מדינת ישראל תהיה בעיצומה של מערכת בחירות, אז על הדבר הזה אנו מסתכלים, על מה צריך לעשות ביום יום". 

אנו לא נמצאים בממשלת החלומות שלנו, אבל החלופה גרועה יותר

על החבירה לראש הממשלה בנימין נתניהו על אף חילוקי הדעות המקצועיים ובקשותיו הכספיות שעלו השבוע לכותרות, אמר השר שמולי: "אני יודע מה מטריד אותנו. אנו לא נמצאים בממשלת החלומות שלנו, אבל החלופה היא הרבה יותר גרועה. מה שמעניין אותנו זה לקום בבוקר ולטפל במשבר החברתי כלכלי הכי החמור בתולדות המדינה. תסתכלו על ההחלטות שאני ושרי כחול לבן הובלו השבוע: הארכת דמי האבטלה עד חודש אוגוסט לחצי מיליון ישראלים שהיו אמורים  להגיע אל מתחת לקו העוני, הארכה של מענקים לאוכלוסייה המבוגרת, הגדלת מנגנוני הפיצוי.  קבינט הקורונה וההחלטות שיתקבלו בו, זה מטריד אותנו עכשיו. האם יש לנו אחריות על זה שלא יתקיפו ולא יפגעו במערכת שלטון החוק? כן, והממשלה הזו תיבחן במעשים שלה. בוא ניזכר מה היה בכנסת העשרים, שהייתה האחרונה שתפקדה כאן - כל שני וחמישי הממשלה קידמה יוזמות בחקיקה כדי לקעקע, לרמוס ולעשות דה לגיטימציה למערכת שלטון החוק". 

בהמשך דבריו, הביע השר איציק שמולי את דעתו על התבטאויותיו של ראש הממשלה נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדבר בקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות: "הדברים הם לא מקובלים ומקוממים. התפקיד שלנו הוא להגן על מערכת שלטון החוק ובתוך זה גם על בתי המשפט, שלא יקדמו שום יוזמה בתוך הכנסת ומהממשלה כדי לפגוע בגורמים הללו. אני מאמין במערכת הזאת כמערכת שרודפת צדק ולא בני אדם, ואנחנו בסופו של דבר הם נמצאים בממשלה גם בעזרת שר המשפטים אבל כל השרים מחויבים לזה מהצד שלנו כדי להגן על אותה מערכת שאנו מאמינים מאוד ביושרה ובמקצועיות שלה". 

על האיומים בצעידה לבחירות רביעיות, סיפר שמולי בגילוי לב כי: "ההבנה שגם אם אנו לא נמצאים בחתונה או בירח דבש, בסופו של דבר יש לנו מטרה אחת גדולה ומשותפת, והיא להתמודד עם המצב החברתי כלכלי ולהכין את ישראל למצב של גל שני שכנראה הולך ומתקרב. אני לא רוצה להיות נביא זעם אבל אנו מסתכלים על המספרים, זה מה שמנחה אותנו. תמיד אפשר לפרק, השאלה מהי החלופה. 80% מהציבור אומר לנו בסקרים לעזוב את הכל ולא להתעסק בשום דבר, אלא אך ורק במשבר החברתי כלכלי". 

שמולי אף הוסיף כי: "אני לא אחראי על רה"מ, אני יודע מה באנו לעשות בתוך הממשלה ומה אנו עושים. אנחנו כבר הודענו על כוונתנו לקדם את מתן דמי האבטלה לעצמאים, אנו עמלים מאוד קשה כדי לספק את רשתות הביטחון גם לשכירים המצויים באבטלה וגם לעצמאים ולבעלי עסקים שלא מצליחים לעמוד מחדש על הרגליים, וזה נתון קריטי כדי שהמשק יוכל לחזור לאיתנו". 

בסוף דבריו, התייחס שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים למחיקה הכמעט ודאית של מפלגת העבודה מהממשלה על פי תוצאות הסקרים, וטען: "ידענו שאנו לוקחים על עצמנו סיכון, אבל זה היה קל מדי ולא נכון להשאיר את הקריירה במקום בטוח ולעשות את הבחירות הקלות. אני מודע למצב, לחומרת המצב ולעוצמת המשבר שחווה מפלגת העבודה, אבל חשוב לזכור שהמפלגה הזאת שינתה את פניה כמה פעמים, ובכל פעם מחדש הצליחה לשמור על ערכי התנועה. היום האחריות היא עלינו ואנו נימדד בתוצאות, האחריות היא עלינו בתוך הממשלה לספק את הפתרונות בזמן אמת. אני חושב שאנחנו יכולים להסתכל רק על השבוע האחרון, ולראות שדברים נעשים. לא מושלמים, לא מצויינים אבל דברים נעשים ואסור להקל ראש גם בדבר הזה". 

עריכה: מיכל קדוש 

01/07/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm