103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"לא מחזיקים בצבא סדיר שיוכל להיות מוכן למלחמה"

אלוף (מיל') יצחק בריק, נציב קבילות החיילים בצה"ל לשעבר, מודאג מקיצור השירות הצבאי הנוסף לגברים: "זה תהליך הרסני"


מועד גזירת החוגר לגברים - מהיום, שנתיים וחצי: צה"ל הודיע אתמול (ד') כי במסגרת התיקון לחוק שירות הביטחון משנת 2016, הוחלט כי שירות החובה לגברים יקוצר לשנתיים וחצי בלבד, זאת לאחר שעד כה שירתו הגברים במשך שנתיים ושמונה וחודשים. 

נציב קבילות החיילים לשעבר, אלוף (מיל') יצחק בריק שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג והביע השתאות נוכח ההחלטה, המסכנת לתחושתו את יכולת הצבא להתמודד עם איומים ביטחוניים: "שירות הבנים קוצר בשתי הפעימות, הפעימה הראשונה בארבעה חודשים שרצה כבר חמש שנים, וזו הפעימה השנייה של חודשיים נוספים. הרמטכ"ל קבע שאסור לעשות את הפעימה השנייה, הקבינט לא התכנס לדיון כך שהפעימה עברה ללא כל התייחסות לבקשת הרמטכ"ל. קיצור נוסף של שירות הבנים הוא תהליך הרסני לצבא הסדיר ובעיקר ליחידות הלוחמות, מדובר פה באוזלת יד וחוסר אכפתיות". 

על הנזקים לטענתו, שיקרו בעקבות קיצור השירות, סיפר: "הנזקים של ארבעת חודשי הקיצור יובילו לתוצאות בין היתר בקיצור ההכשרות בחלק מהמסלולים ובחוסר זמן להטמיע ניסיון ומקצועיות לאלה שסיימו אותן. אנחנו מאבדים את החיילים האלה תוך תקופה קצרה. היום צריכים אנשי חי"ר בשריון להגן על המדינה מול חזבאללה, גדודי קומנדו, חמאס, טילים, המלחמה הבאה תהיה טכנולוגית בשילוב האמצעים איתם צריך לעצור את הלחימה של האויב. הקיצור גם לחוסר תגבור של אפסנאים, נהגים וטבחים, וזה אילץ את המג"דים להביא חיילים קרביים לתפקידים שלא תוגברו בגלל חוסר של חיילים. זה גרם לחוסר מוטיבציה של החיילים להמשיך להיות בקרבי, ורבים מהם הצביעו ברגליים והוציאו פטור רפואי. הדבר החמור ביותר שאירע, זה שיחידות חי"ר ושריון שעברו אימון מתקדם ונכנסו כיחידות אחרי הכשרה באופן מלא, ירדו תוך פחות משנה בגודל הסד"כ שלהן ולא יכלו לתפקד". 

אנו לא מחזיקים צבא שיהיה מוכן למלחמה, זאת שערורייה

בהמשך דבריו, הביע אלוף (מיל') בריק ביקורת רבה על התנהלות הקבינט בעניין, וטען כי: "אין היום דיון רציני בקבינט על תפיסת ביטחון, על המשמעויות של האיום שיש סביבנו, אין ניהול כזה של דיון לא רק בנושא הזה אלא בכל תחום ועניין. דברים נופלים בין הכיסאות. ראיתם מדינה שמתנהלת כך עם הביטחון שלה? רמטכ"ל צה"ל אמר שאסור להמשיך בתהליך הזה, יש סיכום שיהיה דיון והוא לא מתקיים, לכן החוק קובע שזה מתחיל עכשיו.  זאת פשוט שערורייה שאין לי מספיק מילים לתאר אותה. אנו לא מחזיקים צבא סדיר שיכול להיות מוכן למלחמה במצב הזה. אין לנו רגע אחד במשך השנה שיש לנו יחידה שהיא 100% מלאה ומוכנה. היחידות הוותיקות תוך שנה וחצי פשוט מתמוססות". 

האם הדברים מתנהלים מאחורי גבו של הרמטכ"ל כוכבי? בריק השיב: "הרמטכ"ל מקים קול זעקה. אני רוצה להגיד לך שהוא ישב על זה וצעק  כבר חודשים. אבל אם יש לנו ממשלה שמתנהלת עם הכל אך לא מתעסקת עם ביטחון המדינה, אין דיון בקבינט. זה יכול להיות כל מה שקורה אצלנו, אלפי טילים, הסורים שחזרו, בעיות מול החזבאללה והחמאס, מתיחות ביהודה שומרון שתוביל לאינתיפאדה חדשה שתציף את כל האזור. לא היה דיון אחד בקבינט שעסק בדברים האלה ברצינות. בתוך התהליך הזה קורים פקשושים, האם עולה על הדעת שרמטכ"ל זועק כבר חודשים ואף אחד לא עושה על זה דיון?". 

בריק אף התריע כי: "אנחנו נמצאים באחת התקופות החמורות ביותר של מדינת ישראל מול האיומים שהולכים ומתגברים סביבנו. קיצור שירות הבנים היא רק נקודה אחת מבין מאות. זורים חול בעיני הציבור, לצה"ל אין היום יכולת מבחינת הסד"כ והכשירות שלו לעמוד מול שלוש זירות". 

עריכה: מיכל קדוש 

02/07/2020
הישארו מעודכנים

"שערורייה"
"שערורייה"  |  צילום: אלברט סדיקוב/פלאש90