103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

אלדד יניב תומך בהעברת כסף לכל אזרחי ישראל

הפעיל החברתי הפתיע ותמך במהלך הכלכלי • על נתניהו: "אחרי 4 חודשים שדירדרת אנשים לתהום, אתה צריך להעביר עזרה ראשונה, ולהתחשבן עם אנשים ב-2021"


אתמול הציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) תוכנית כלכלית נוספת המעניקה לכל אזרח מעל גיל 18 מענק סיוע כלכלי. התוכנית הכלכלית מסתכמת בסך 6 מיליארד שקלים, ובעקבות כך גררה ביקורת רבה על 'ניתוקה מהמציאות', 'הפזרנות המגוזמת' ועוד. מנגד, הפעיל הפוליטי אלדד יניב קרא לחלק כספים ממסוקים. יניב שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג, והסביר מדוע הוא דווקא תומך בתוכנית הכלכלית.

אלדד יניב התייחס לביקורת הרבה על התוכנית הכלכלית, ואמר: "אין פרשן כלכלי אחד, בטח לא אני ובטח לא אתם, שבימי חייו היה משבר כזה. אז כל האנשים שמתיימרים להסביר איך צריך להנהיג את זה כלכלית עכשיו – קצת צניעות". לדבריו, "אם היה פה ראש ממשלה שמנהל את המדינה, כבר לפני 4 חודשים היו מעבירים כסף למי שצריך ולא מעבירים כסף למי שלא צריך. אחרי 5-4 חודשים שאנשים שהיו מסודרים כלכלית, היה להם משכנתא חובות ולא הייתה הכנסה גבוהה אבל התנהלו כלכלית בצורה יפה ובריאה, באופן יחסי ניהלו את חייהם - הם נפלו לתהום, זה לא צחוק".

הוא הסביר כי מדינה שלמה נאלצה להיכנס לסגר, "גרמו למיליון אנשים להיות מפוטרים באופן כרוני. הם לא יחזרו לעבודה בעוד יום-יומיים. יש אנשים שלא יחזרו לעבודה בשנה הקרובה, כל העולם המעריב מחלק צ'קים". לכן לטעמו "עכשיו צריך קודם כל לתת אויר לנשימה. הדיון הפילוסופי הזה לא יכול להתנהל אחרי 4 חודשים. תעביר קודם כל לכולם, כי לא הצלחת להעביר את זה בדרך אחרת 4 חודשים - תפתור את הבעיה".

ניסים משעל ציין בפני הפעיל החברתי כי בשבועיים האחרונים העובדים הסוציאליים שובתים ואף אחד לא מדבר איתם או מוכן להעניק להם סיוע כלכלי, ותהה האם לא היה נכון יותר לחלק את 6 מיליארד השקלים לסקטורים ולאנשים שבאמת זקוקים לכך. יניב השיב כי "אין פה דיון כלכלי, אין תוכנית כלכלית. העולם מעביר כסף לאנשים כדי שישרדו את השנה הקרובה בחיים. אין תקציב, אין גירעון, לא מנהלים את השיחה הזאת יותר - היא לא רלוונטית. יש ממשלות אחראיות שמנהלות את זה בצורה יותר רצינית וכבר לפני 4 חודשים העבירו כסף למי שצריך ולא למי שלא צריך. פה זה לא התנהל, צריך להעביר אנשים ולהתחשבן איתם בסוף הדבר".

הוא טען כי למבקרי התוכנית הייתה עילה להצדיק את דבריהם אילו היו מסבירים "איך מכניסים מחר בבוקר לחשבון הבנק כסף למי שצריך, לא בסיסמאות. זה לא עבד 4 חודשים - אולי יש פה בירוקרטיה, אולי לא יודעים פה לעבוד", והוסיף כי כך או אחרת "זה כבר לא משנה". לכן, הוא תומך בכך שמעבירים סיוע כלכלי לכל אזרחי ישראל, "לכולם, לעניים ולעשירים, פשוט לא מתנהל פה שום דבר. אבל אחרי 4 חודשים שאתה דפקת אנשים ודרדרת אותם לתהום, אין מה לעשות. אתה צריך להביא עזרה ראשונה, לאחד את שנות המס 2018-2020 ולהתחשבן עם אנשים כשיגישו דו"ח ב-2021. מי שעשיר זה ירד לו, זה לא יישאר לו בחשבון הבנק, אבל עכשיו אתה צריך להעביר כסף- אין ברירה. איזה דיון אנחנו מנהלים? אנחנו מחכים שיהיו מאה התאבדויות ואז נגיד חבל?"

מלבד הביקורת על כך שהמענקים הכלכליים יוענקו לכל אזרחי ישראל ללא הבחנה בין שכבות מצוקה לאלפיון העליון, נשמעה ביקורת רבה על כך שנתניהו מונע מאינטרסים פוליטיים ומטרתו להשתיק בכך את המחאה הציבורית על המצב הכלכלי. יניב התייחס לטענות אלו, ואמר: "השיקולים הם רק פוליטיים, הוא מבוהל מהרחוב. אבל זה שהשיקול שלו מחורבן לא אומר שהפתרון הזה לא עוזר לאנשים. ברור שהשיקול פוליטי, זה שקוף, רואים את האף שלו גדל כמו פינוקיו, זה ברור, אין שאלה. הוא נבהל מהרחוב, הוא ימשיך להיבהל מהרחוב. האם זה מציל את האנשים ונותן להם אויר? כן; האם זה ישאיר אותו בכיסא? לא. זה לא משנה על מי הוא יטיל את האחריות, יש קונצנזוס מוחלט, רואים את זה בסקרים בכל מקום. הכישלון הוא רק שלו, הוא התהדר שההישג רק שלו, הוא לא נתן לאף אחד להשתתף איתו בחגיגה. לכן, עכשיו הוא ישלם את המחיר".

לסיום אמר הפעיל החברתי: "הוא ילך לא בגלל השחיתויות שלו, או בגלל כתבי האישום שלו, הוא ילך בגלל שפעם ראשונה התברר שהוא חרא של מנהל. שהוא לא יודע לנהל את הדברים, שהוא לא יודע לתפקד. לא נראה לי שגם 'ביביסטים' יתבעו אותי דיבה על מה שאני אומר, כי הם חושבים בדיוק אותו דבר כמוני".

 

עריכה: עופרי גליכמן

16/07/2020
הישארו מעודכנים

אלדד יניב
אלדד יניב  |  צילום: בן קלמר/פלאש90