103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"אם יהיה צורך אני בעד תגובה אלימה של צה"ל"

רוני דניאל ('חדשות 12', '103fm') על המצב בצפון ועל הערכות הצבא באזור הגבול עם לבנון: "צה"ל נערך להידרדרות במצב"


בתחילת השבוע צה"ל מנע חדירה של מחבלים לשטח ישראל בגבול לבנון. רוני דניאל ('חדשות 12', '103fm') עדכן על הערכות הצבא לקראת תגובה אפשרית של חיזבאללה.

הפרשן לענייני צבא וביטחון רוני דניאל הסביר כי בעקבות המתיחות בצפון, וסיכול ניסיון החדירה של חוליית המחבלים לפני מספר ימים, "צה"ל נערך להתדרדרות, וזה נובע מ-2 עניינים. האחד, הערכה שנסראללה עדיין לא מרגיש שהוא נקם את נקמתו, משמע הוא יעשה עוד מהלך כזה או אחר. מנגד, ישראל לא מתכוונת במקרה הזה להבליג, והיא תגיב בעוצמה רבה. אלה שני רכיבים שמזמינים התדרדרות וצריך להיות מוכנים גם להתדרדרות הזאת, האם זה יקרה? אני מתקשה להאמין אבל שני הצדדים נערכים לאפשרות הזאת".

הוא הוסיף וטען כי "הבחור שנהרג שם בסוריה, הרי שזה בסך הכול תירוץ של נסראללה, זה תירוץ. זה בחור שהתרוצץ במרחבים, פעם עם ארגון כזה ופעם עם אחר. באיזה שהוא שלב הוא הפך להיות נהג שמסתובב שם". הוא התייחס למאזן הכוחות בין ישראל וחיזבאללה, ואמר: "אני חושב שישראל מורתעת, ברור לגמרי ,אי אפשר להסתיר את זה. ישראל מורתעת, בה בעת גם נסראללה מורתע ושני הצדדים עומדים האחד מול השני מורתעים. די גם ברקטות על יישובי אזרחיים בצפון הארץ ואתה מבין לאן זה ייקח את מדינת ישראל".

כמו כן, הוא התייחס לדיווח שהנחו את החיילים לא להרוג את המחבלים, על מנת לשמור על המצב מהסלמה. הוא הסביר כי על מנת להימנע ממאבק רחב, "מותר לך כחזק, להבליג קצת, לחכות קצת, לא להיגרר לתגובות פרועות שלא לצורך. אבל אם יהיה צורך - אני בעד תגובה אלימה. אלימה מאוד. נטיית הלב שלי זה להרוג את כולם מיד, המוח אומר – לא צריך להיסחף לדברים האלה. הגליל עכשיו מלא במטיילים הצימרים מלאים, שאלה – אתם הייתם הולכים למהלך שמגרש או מבריח את כולם?"

"צריך למצוא את העיתוי הנכון"

ניסים משעל תהה האם ישראל לא החמיצה הזמדנות פעם אחת ולתמיד לטפל בכל נושא החיזבאללה, הטילים המדויקים ושבירת המשוואה הקיימת. דניאל טען כי בסופו של יום, בהחלטה לא לפגוע בחוליה, "החמצנו הזדמנות להרוג 3-2 אנשי חיזבאללה זה הכול, אל תתחילו עם משוואות. המשוואה הזאת שרירה וקיימת. אין פעם אחת ולתמיד, אין דבר כזה. אתה לא מחסל בפעם אחת את מערך הטילים המדויקים שלו. צריך למצוא את העיתוי הנכון לדבר הזה, ועל איזה רקע אתה יוצא למהלך כזה. אם חס וחלילה הם היו יורים והורגים חיילים, או יותר חמור אזרחים, על זה ישראל צריכה לצאת למבצע התקפי רחב, ולא משנה מה יקרה. אבל בפינה הרחוקה של הר דוב מסתננים 3 אנשים, על זה תפוצץ את הכול? התשובה שלי – לא, בשלב הזה לא".

להערכתו של הפרשן לענייני צבא וביטחון, משך הכוננות אינו ידוע, "אף אחד לא מוכן להתנבא או להעריך, יש לישראל מודיעין מאוד טוב בכול מה שנוגע לחיזבאללה ולבנון. לדעתי ממשיכים לבחון את הצד השני ולפי זה לקבל החלטות, לא על פי תיאוריה. יש כוננות, צריך לשמור, צריך להכין אותה. בה בעת להכין את מכת הנגד או העונשין שתבוא על חיזבאללה, כל אלה צריכים להיות דרוכים ומוכנים. מה יקרה? מה יחליטו כמה זמן? וואלה, אף אחד לא יודע. צריך למצוא את העיתוי וההקשר שמצדיק מלחמה שלמה בצפון. אם אני מכיר את מה שעמירם לוין אמר, גם לדעתו לא נכון היה לפתוח עכשיו במלחמה כזאת".

לסיום אמר דניאל: "אני בעד תוקפנות כל הזמן, אבל היא צריכה להיות חכמה ובהקשר נכון. לא כל 'פקטטה' חוליה שמנסה להתקרב, עוברת בכמה עשרות מטרים את קו הגבול הדמיוני לא על זה מדינת ישראל צריכה לצאת למאבק רחב, לא על זה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/07/2020
הישארו מעודכנים

הערכות הצבא בגבול הצפון
הערכות הצבא בגבול הצפון  |  צילום: דודו כהן/פלאש90