103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הדרג הפוליטי ניסה להכניס למשטרה שיקולים פוליטיים"

רב ניצב בדימוס יוחנן דנינו, מפכ"ל המשטרה לשעבר, עם ביקורת חריפה על הפוליטיקאים: "אתה לא יכול להגיד לשוטרים 'תאתגרו את בג"ץ'"


רב ניצב בדימוס יוחנן דנינו, מפכ"ל המשטרה לשעבר ונשיא קבוצת 'ווישור', שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על ההפגנות ברחבי הארץ.

מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו ביקר בראיון את המשטרה, על טיפולה במפגינים. בתגובה, העיתונאי עמית סגל השר לביטחון פנים אמיר אוחנה העלו סרטונים בהם הוא נקט באלימות מופרזת כלפי מפגינים. דנינו הסביר: "עמית עושה בדרך כלל עבודה עיתונאית טובה יותר. אני חושב הפעם, שגם הוא ואחרים בחרו להיות מאוד שטחיים, טעו והטעו. ההפגנה שמתייחסים אליה, זו ההפגנה שהייתה בתל אביב, הפגנה בזמנו של יוצאי אתיופיה, שאני מזכיר לכולם זו הפגנה שהייתה ללא רישיון והתחילה בזה שחסמו את נתיבי איילון 3 שעות. אח"כ הלכו מנתיבי איילון לכיוון כיכר רבין, גרמו נזקים - הבעירו פחים, יידו אבנים על שוטרים, פגעו ב-55 שוטרים שנפצעו, הפכו ניידת, הפילו סוסים. אם זו הדוגמה אליה לוקחים את הטיפול המשטרתי בהפגנות, אני חושב שעושים כאן באמת הטעיה".

כמו כן, הוא הבהיר: "אני לא נכנסתי במשטרה, אני מגבה את המשטרה ואת השוטרים. אני נכנסתי בדרג הפוליטי והמדיני, שניסה לקחת את המשטרה ולהכניס לה שיקולים זרים פוליטיים שלא מן העניין. משטרה, באמת לא באתי משום מקום פולטי.כשאומרים למשטרה אחרי שמסבירים שבג"ץ קבע מפורשות את הזכות להפגין בבלפור. אתה לא יכול להגיד להם 'תאתגרו את בג"ץ'. מה זה? אתה אומר להם תפרו את הנחיות בג"ץ. אתה לא יכול להגיד את זה למשטרה, אתה יכול להגיש בג"ץ". הוא הוסיף כי "בג"ץ לא נתן היתר אבסולוטי שמותר כמה שאתה רוצה ואיפה שאתה רוצה. זה בדיוק החלק של המשטרה, אתה מגיש בקשה ובוחנים את כל ההיבטים. כל מה שאמרתי היה ממקום 'סופר' מקצועי ונקי. התייחסתי לחלק שבו מנסים להוביל את המשטרה למקום אחר".

בן כספית תהה מהי עמדתו לגבי המינוי החסר של מפכ"ל המשטרה, על כך השיב דנינו: "אני חושב שזו תקלה חמורה, זה פוגע בציבור, זה לא פוגע רק במשטרה. המשטרה מתפקדת פחות טוב כשאין לה מפכ"ל במשרה מלאה. תיקחו את הדוגמה האחרונה, מ"מ המפכ"ל ניסה לעמוד על שלו ועשה באמת את כל מה שהוא יודע לעשות, אבל אם הוא היה במינוי קבוע הכול היה נראה אחרת, אתה לא חייב לאף אחד כלום. אני חושב שמפכ"ל במינוי קבע יודע לעשות את החיץ הזה. אולי השר היה חוסך לעצמו את ההתבטאויות, כי המפכ"ל היה אומר מיד 'יש חוק, יש פסיקה. תודה רבה, שלום'. הסמכות שלך נובעת מכוח החוק, אתה מחויב לציבור, לאזרחי המדינה, לא לאף אחד אחר. זו מחובתך, זה בעצם השירות. אני חושב שצריך לבוא משורת הארגון. יש את מ"מ המפכ"ל, הסגן שלו, שורת של ניצבים - יש מספיק מועמדים ראויים אבל צריך למנות מפכ"ל, נקודה.

רב ניצב בדימוס הסביר כי כמשטרה, "ברור שנשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו, מחובתנו להגן על הציבור. הם שברו חנויות, חלונות ראווה, באמת, אם אנחנו מדברים על שלום הציבור וביטחונו - זה בדיוק הדוגמה למה המשטרה צריכה לעשות. זו חובתה". הוא הדגיש כי בתקופתו בזמן המחאה ב-2011 לא הופעל עליו לחץ פוליטי, "ממש לא, אני חושב שגם הבינו שאין מקום ללחץ כזה. זה חלק ממה שאני אומר על העניין של מפכ"ל במינוי קבע. יושבים שם מועמדים למפכלות, שהשר הוא זה שבסוף צריך לבחור אחד מהם. ברור לכם כמה זה רגיש ובעיתי".

לסיום הוא הסביר את ההבדל המהותי בין המשטרה והצבא: "במשטרה יהיו מצבים שאתה צריך לחקור את אלה שמעליך, את השרים, את רה"מ אם צריך, את הנשיא אם צריך. המשטרה חייבת שמקור הסמכות שלה יהיה עצמאי לחלוטין, אסור שיהיה נגוע בהנחיות מלמעלה. לא אפריז בדוגמאות, אפשר ללכת להיסטוריה שלנו ולראות עד כמה חשובה עצמאות המשטרה. גם כאן אתה רוצה שהמשטרה לא תשקול שיקולים פוליטיים. עם כל הכבוד לבחירות, ובחרת מי שבחרת, יש מדיניות . מדיניות השר נמצאת בתוכניות העבודה של משטרת ישראל".

 

עריכה: עופרי גליכמן

05/08/2020
הישארו מעודכנים

יוחנן דנינו
יוחנן דנינו  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90