103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"ככל הנראה רה"מ החליט להפר ביד בוטה את ההסכם הקואליציוני"

השר יזהר שי (כחול לבן) תקף את רה"מ: "ברור שהסיבה למשבר היא שמישהו קם ואמר, 'אני רוצה למצוא את הסיבות שבגללן נפרק את הממשלה'"


המתיחות בין הליכוד וכחול לבן גוברת, השרים והח"כים ממשיכים להשמיץ ולהטיל את האשמה על האחר, והציבור נותר מבולבל. האם בנקודת השפל של מדינת ישראל, מבחינה כלכלית, חברתית, רפואית אזרחי ישראל יפקדו את הקלפיות? השר יזהר שי (כחול לבן) שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על המשבר הקואליציוני והפנה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה וניסיונותיו לפרק את הקואליציה.

השר יזהר שי הדגיש כי על אף שכחול לבן ביטלו את ישיבת הממשלה היום, כמחאה על חוסר התיאום וההסכמה על הנושאים שיעלו לסדר היום, "אנחנו היינו ועדיין שותפים נאמנים ראויים ופעילים מאוד באישור תוכניות הממשלה והתאמתן לצרכי הציבור בתחום הבריאותי והכלכלי. אנחנו ממשיכים להציע את השותפות הזאת למי שרוצה בה, אבל ככל הנראה רה"מ החליט להפר ביד בוטה את ההסכם הקואליציוני, ושרי הליכוד מתייצבים מאחוריו, וחבל".

לדבריו, "אנחנו שומעים קולות מהליכוד, של אנשים שמבינים את גודל הציניות. אנחנו פה כדי לעשות מה שצריך למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל, ונשמח לדון גם בתוכנית החדשה הזאת. לא ב-22:30 בלילה שהיא עלתה למעטפה", והסביר כי המעטפה זה למעשה "המקום בו עולים הנושאים שמגיעים לסדר היום של הממשלה. זה לא רציני, זה לא שעה שאתה מעלה תוכנית של 8.5 מיליארד שקל שמטרתה טובה אבל צריך לדון בה ואז להביא אותה בפני הממשלה".

כמו כן, השר התייחס להיעדר עקרון הפריטטיות שטרם אושר, ומהווה אף הוא הפרה של ההסכם הקואליציוני. "אני בא מעולם של הסכמים וזה עולם שבו נהוג לכבד הסכמים, אבל מי שרוצה להפר הסכם יכול לעשות את זה ב-1,000 שיטות שונות. ההפרה מתבטאת בכך שלא הולכים על הסכם דו שנתי, תקציב עד סוף 2021, זה חלק מההסכם ומפרים אותו ביד גסה. עניין התקנון מזמן היה צריך לבוא לידי הממשלה ולא קרה. ברור שמה שמנסים פה זה לפרק את הקואליציה, וללכת לבחירות. אם זה לא היה על 8.5 מיליארד האלה, זה יהיה על סעיף אחרת".

אריה אלדד ציין בפני השר כי במידה ואכן יתקיימו בחירות, בני גנץ לא יזכה לכהן כראש ממשלה לאור מצבו בסקרים. על כך השיב שר המדע והטכנולוגיה: "השאלה היא לא מי יהיה רה"מ אלא מה רוצים לעשות למען המדינה ואזרחי ישראל. מישהו אמר 'אני רוצה למצוא את הסיבות בגללן נפרק את הממשלה והקואליציה', במקרה זה יוצא על הפרה של הסכם קואליציוני שמבסס תקציב עד 2021. אם זה לא התקציב תמצא סיבה אחרת, מי שרוצה להפר הסכמים יעשה זאת. אנחנו מכירים את זה גם מעולמות אחרים, בטח בעולם הפוליטי".

"מישהו ניסה לעשות על זה סיבוב"

בן כספית ציין בפניו כי מפני כל הדברים הללו הזהירו אותם לפיד ויעלון, בטרם נכנסו להסכם הקואליציוני. ח"כ שי אמר בתגובה: "יש לו הזדמנות לעשות את הדבר הנכון, לו ולשרים שעומדים מאחוריו. אני שומע את הרעש מהליכוד, יש מספיק אנשים שמגלים אחריות ומבינים את כובד האחריות וגודל הרגע, ולא בהכרח רצים במהירות לבחירות, כי זה לא הדבר הנכון. עוד לפני שאנחנו הולכים לבחירות ואתם מספידים את הכנסת, יש פוליטיקה בכנסת שניתן לעשות כדי לא להתנפל על מדינת ישראל, במשבר כלכלי ובריאותי חריפים כל כך ולהפיל על המדינה בחירות. נעשה כל דבר, כל מה שצריך כדי לא להגיע לקלפי בעוד חודשיים- שלושה".

אריה אלדד: אני הצעתי לסגור את נתניהו וגנץ בחדר, בלי אוכל ומים, ולא לתת להם לצאת עד שיסכימו על תקציב. מה אתה אומר?
"מעולה, הייתי נותן להם מים כדי להיות הומני אבל רעיון טוב".

כמו כן, הוא התייחס לדיווחים השונים על מגעים בין הליכוד לחברי כנסת מכחול לבן, במטרה שיערקו לליכוד ונתניהו יצליח להקים ממשלה צרה של 61 ח"כים. שר המדע הסביר: "כל השרים נפגשים בימים אלה עם רה"מ גם כדי לאשר תוכניות של המשרדים, וכדי לטפל בנושא ספציפי - וזה היערכות משרדיהם לקורונה. הם נפגשים גם עם רה"מ החליפי, מישהו ניסה לעשות על זה סיבוב, להגיד 'עשרות שנפגשו', זה שטויות, לא היה ולא נברא. יש אווירה של נואשות בליכוד, בגלל הניסיון לפרק את הממשלה ולייצר תירוץ לציבור, מנסים לייצר כותרות לא אחריות. אין קשר בין מה שהיה למציאות".

הוא הוסיף ואמר כי על אף שמדובר היה בחברות כנסת מכחול לבן, "תרשו לי להמר – לא יקרה שום דבר, לא תהיה עריקות, אף אחד לא יעבור. גם ינקלביץ' וגם תמנו שטה הבהירו את עמדתם ואפשר להמשיך הלאה לדבר הרציני הבא - להשאיר את הקואליציה במקומה ולא לפזר את הכנסת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/08/2020
הישארו מעודכנים

יזהר שי
יזהר שי  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90