103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

כ"ץ נגד ברקת: "בליכוד לא אוהבים חתרנות"

שר האוצר ישראל כ"ץ הגיב לביקורת שמתח עליו חבר הכנסת ממפלגתו • וגם: תקף את כחול לבן על רקע המשבר הקואליציוני


כחול לבן החליטו אמש (ש') לבטל את ישיבת הממשלה שעתידה הייתה להתקיים היום (א'), זאת לאחר שלא הצליחו להגיע להסכמה עם הליכוד בעניין קביעת סדר היום. שר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) שוחח עם בן כספית ואריה אלדד על המשבר הקואליציוני ועל סוגיית התקציב. בהמשך, הגיב לדברים שאמר עליו ח"כ ניר ברקת (הליכוד), שמתח ביקורת חריפה בריאיון לגולן יוכפז וענת דוידוב.

שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס לביקורת הנוקבת שהעביר חברהו למפלגה ח"כ ניר ברקת, על ניהולו של השר בעת משבר הקורונה. ברקת טען שהשר כ"ץ "לא נותן את המענים הנכונים,הוא עדיין באוריינטציה של הפקידות במקום להקשיב", ואף טען כי ניהולו של כ"ץ במשבר, הוביל להפגנות המחאה ששוטפות את הארץ: "אם היינו נותנים פתרונות מקצועיים וטובים אז וודאי האנשים שבמצוקה גדולה לא היו מפגינים".

על כך השיב השר כ"ץ: "אני לא מתייחס לדברים נלעגים, לרעשי רקע ומופעי רקע שאין להם שום תכלית. כל ההכרזות האלה של 'הכנת תוכניות' - בסוף רה"מ לא הביא לי סעיף אחד. אני הבאתי תוכנית, רה"מ אישר אותה, העברתי אותה פה אחד בוועדת כספים כי המרכז הנמרץ של הליכוד החליף את ברקת בפעם השניה. לכן היה פה אחד שגם מיקי לוי ונציגי ליברמן ואפילו אחמד טיבי תמכו, למעט בנושא של מענק לחיילים משוחררים, חוץ מברקת. לכן, יש 'דברת', כל מיני דיבורי סרק, מול עשיה שמקבלת גיבוי והכי חשוב – מאות אלפים מתחילים לקבל את הסיוע, תוכנית שאף אחד לא מותח עליה ביקורת ולא סתם אוהלי המחאה נעלמו מול קריית הממשלה, כי הם מבינים".

השר לא התרגש מהדברים שאמר ברקת, "אז יש אדם אחד שמתעקש, רה"מ מקיים איתו כמה שיחות תחזוק, כמו שמקיימים שיחות שאין להם שום משמעות. אני מציע לכל אחד, גם אם הוא ח"כ חדש, ללמוד איך זה עובד בליכוד. בליכוד לא אוהבים חתרנות, אוהבים גיבוי, בייחוד לתוכנית שגם האופוזיציה תמכה בה והציבור מתחיל להרגיש אותה. ראש עיריית ירושלים, הוריד את ירושלים בדירוג הסוציו-אקונומי? הישג שיא, הפך אותה לעיר הענייה בישראל. אלה הקבלות הכלכליות שלו, לא ההון המשפחתי שהמשפחה שלו הביאה, והוא משתמש בו. אני שומע את הפקידים אבל מקבל החלטות, מבצע אותן, וכולם פועלים לפי המדיניות שלי".

ח"כ כ"ץ הוסיף ואמר: "אחרי שהיה בשלום עכשיו, בקדימה, היה ראש סניף 'קדימה' בירושלים, רה"מ לא מינה אותו אפילו לא לשר המים או ההתיישבות, למרות שהוא מאוד ביקש. ראש הממשלה מבין את ההבדל בין דיבורים למעשים. עובדה שהוא הגיע למסקנה הנכונה - הוא לא מינה אותו לשר בליכוד".

"ברור לחלוטין מי מפר את הברית בינינו לבין הציבור"

בהמשך, שר האוצר התייחס לנושא תקציב המדינה, ולאפשרות שלא תושג הסכמה בין נתניהו וגנץ ואזרחי ישראל יפקדו שוב את הקלפיות. "הסוגייה מבחינתי, בחלק המקצועי שלה, היא מאוד ברורה. או שמניחים תקציב בימים הקרובים או שהמשק הישראלי ותחומים רבים יפגעו פגיעה קשה. נדהמתי אתמול סמוך לחצות לקבל את הודעת כחול לבן, שהם טוענים שתוכנית הסיוע בסך 8.5 מיליארד שקלים שאני מביא הבוקר לממשלה רק לדיווח, הוא משהו חדש שלא הוכן. העובדות מאוד ברורות, זה חלק מתוכנית של 90 מיליארד השקלים, אחרי שאושרה בממשלה וחוקקה בכנסת בפה אחד, באתי הבוקר לדווח לממשלה".

הוא הסביר כי "הדברים שנמצאים בתוכנית הזאת אלה דברים בציפור נפשם של ציבורים שלמים. הכשרות מקצועיות ועידוד תעסוקה, מענק סיוע למשפחות מוחלשות, מענק לבני 67 ומעלה, מענק לעובדים סוציאליים, זכאות לאבטלה לגילאים פחות מ-28, מענקים למשרדי הקליטה והתפוצות, לחיילים בודדים, לניצולי שואה, לנושא אלימות במשפחה. כל הדברים האלה נמנעים הבוקר בגלל שכחול לבן משיקולים פוליטיים מסרבים להעביר אותם".

כמו כן, השר הפנה אצבע מאשימה כלפי כחול לבן, ואמר: "אנחנו רואים בדיוק את העירוב בין פוליטיקה לבין הצורך לעזור לאנשים ומגזרים. בעניין הזה אין חילוקי דעות, לא יכול להיות ויכוח. לגבי התקציב יש ויכוח מאחר שב-25 באוגוסט, ברור גם לגנץ וגם לנתניהו, שאי אפשר להביא תקציב במועד הזה. השאלה היא למתי דוחים את התאריך הזה, אבל תוך כדי הליך של אישור תקציב וחוק הסדרים. אם לא יאושר תקציב וחוק הסדרים, אני אומר את זה כשר האוצר – תקציב הביטחון, החינוך, הרווחה, התשתיות - ייפגעו פגיעה קשה כבר בחודש הקרוב".

לסיום, שר האוצר התייחס לאפשרות שלא תושג הסכמה ותהיינה בחירות נוספות, ואמר כי לדעתו "הן מיותרות ויפגעו קשות בכל מה שקשור למדינת ישראל. זה ברור לחלוטין מי מפר את הברית בינינו לבין הציבור ומונע סיוע. אין כרגע תקציב דו שנתי, האם הדבר הזה חייב להיות הקרב הגדול? אין סעיפים אחרים? לי יש 80% זהות אינטרסים עם כחול לבן, ממשלה רחבה יציבה בלי בחירות, ויש דבר אחד שמפריד בינינו – התקציב. מה החשש של כחול לבן? שבמרץ הבא לא יעבור תקציב משלים. אני מודיע שאני אתמוך באופן חד משמעי כבר עכשיו לקבוע את המועד ובעבודות ההכנה, לא צריך בחירות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/08/2020
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ וניר ברקת
ישראל כ"ץ וניר ברקת  |  צילום: יוסי זמיר/פלאש90